Przywódca separatystów z Doniecka odwiedził Sołedar

Denis Puszylin, stojący na czele samozwańczej, separatystycznej Donieckiej Republiki Ludowej, którą Rosja we wrześniu 2022 roku nielegalnie anektowała, na swoim kanale w serwisie Telegram zamieścił nagranie z Sołedaru, który odwiedził po tym, jak w pierwszej połowie stycznia miasteczko to zostało zajęte przez rosyjską armię i najemników z Grupy Wagnera.

Publikacja: 23.01.2023 05:50

Denis Puszylin

Denis Puszylin

Foto: PAP/Newscom

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 334

Resort obrony Rosji informował, że Sołedar został zajęty wieczorem 12 stycznia. Strona ukraińska informowała wówczas, że obrona miasta jeszcze trwa.

Zanim informację o zajęciu Sołedaru podała rosyjska armia, zdobycie miasteczka ogłosił Jewgienij Prigożyn, twórca Grupy Wagnera. Po tym jak rosyjska armia w swoim komunikacie o zdobyciu Sołedaru nie wspomniała o roli najemników z Grupy Wagnera, wydała kolejny komunikat, w którym poinformowała o udziale tej formacji w walkach o miasteczko.

Czytaj więcej

Rosyjski resort obrony: W czwartek wieczorem zajęliśmy Sołedar

Teraz Denis Puszylin opublikował na swoim kanale w serwisie Telegram nagranie, na którym widać jak jeździ i chodzi po opuszczonym i zniszczonym mieście.

"Odwiedziłem dziś Sołedar" - pisze Puszylin we wpisie umieszczonym na Telegramie w niedzielę wieczorem.

Agencja Reutera zastrzega, że nie jest w stanie zweryfikować gdzie i kiedy wykonano nagranie, które publikuje przywódca separatystów.

Czytaj więcej

Kremlowski plan B. Putin powraca do starej strategii wobec Ukrainy

Ukraińcy nigdy publicznie nie przyznali, że miasto zostało zdobyte. W niedzielnym raporcie z frontu Sztab Generalny armii Ukrainy poinformował, że Rosjanie ostrzelali pozycje ukraińskiej armii w rejonie Sołedaru.

W swoim oświadczeniu na temat wizyty w Sołedarze Puszylin napisał, że znajdujące się w rejonie miasta kopalnie (przede wszystkim soli) są uszkodzone i "trudno się do nich dostać".

Sołedar leży ok. 10 km na północny-wschód od Bachmutu - miasta w obwodzie donieckim, o które walki toczą się od miesięcy.

W ubiegłym tygodniu Rosjanie poinformowali, że zajęli Kliszcziwkę, wieś położoną na przedmieściach Bachmutu.

Doniecka Republika Ludowa rości sobie prawo do całego terytorium ukraińskiego obwodu donieckiego. Obecnie głównym celem rosyjskiej armii na Ukrainie ma być dotarcie do granic tego obwodu.

Konflikty zbrojne
"Amerykanie są przerażeni rządem Netanjahu". Lider izraelskiej opozycji chce wyborów
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konflikty zbrojne
Wojna w Ukrainie: Front trzeszczy pod naporem Rosjan
Konflikty zbrojne
Izrael odpowie Iranowi odwetem na odwet? David Cameron: Myślcie i głową, i sercem
Konflikty zbrojne
Mike Johnson przyspiesza pomoc dla Izraela. Jest konsensus w sprawie wsparcia Ukrainy?
Konflikty zbrojne
Jak Izrael może odpowiedzieć na atak Iranu? "To musiałby być zmasowany atak na Iran"