Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 334

Resort obrony Rosji informował, że Sołedar został zajęty wieczorem 12 stycznia. Strona ukraińska informowała wówczas, że obrona miasta jeszcze trwa.

Zanim informację o zajęciu Sołedaru podała rosyjska armia, zdobycie miasteczka ogłosił Jewgienij Prigożyn, twórca Grupy Wagnera. Po tym jak rosyjska armia w swoim komunikacie o zdobyciu Sołedaru nie wspomniała o roli najemników z Grupy Wagnera, wydała kolejny komunikat, w którym poinformowała o udziale tej formacji w walkach o miasteczko.

Czytaj więcej

Rosyjski resort obrony: W czwartek wieczorem zajęliśmy Sołedar

Teraz Denis Puszylin opublikował na swoim kanale w serwisie Telegram nagranie, na którym widać jak jeździ i chodzi po opuszczonym i zniszczonym mieście.

"Odwiedziłem dziś Sołedar" - pisze Puszylin we wpisie umieszczonym na Telegramie w niedzielę wieczorem.

Agencja Reutera zastrzega, że nie jest w stanie zweryfikować gdzie i kiedy wykonano nagranie, które publikuje przywódca separatystów.

Czytaj więcej

Kremlowski plan B. Putin powraca do starej strategii wobec Ukrainy

Ukraińcy nigdy publicznie nie przyznali, że miasto zostało zdobyte. W niedzielnym raporcie z frontu Sztab Generalny armii Ukrainy poinformował, że Rosjanie ostrzelali pozycje ukraińskiej armii w rejonie Sołedaru.

W swoim oświadczeniu na temat wizyty w Sołedarze Puszylin napisał, że znajdujące się w rejonie miasta kopalnie (przede wszystkim soli) są uszkodzone i "trudno się do nich dostać".

Sołedar leży ok. 10 km na północny-wschód od Bachmutu - miasta w obwodzie donieckim, o które walki toczą się od miesięcy.

W ubiegłym tygodniu Rosjanie poinformowali, że zajęli Kliszcziwkę, wieś położoną na przedmieściach Bachmutu.

Doniecka Republika Ludowa rości sobie prawo do całego terytorium ukraińskiego obwodu donieckiego. Obecnie głównym celem rosyjskiej armii na Ukrainie ma być dotarcie do granic tego obwodu.