Zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Kyryło Tymoszenko złożył rezygnację

Kyryło Tymoszenko, zastępca szefa kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, złożył rezygnację. Według nieoficjalnych informacji ma go zastąpić Ołeksij Kułeba, gubernator obwodu kijowskiego.

Publikacja: 23.01.2023 23:22

Kyryło Tymoszenko

Kyryło Tymoszenko

Foto: president.gov.ua

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 334

Poinformowała o tym "Ukraińska Prawda", powołując się na anonimowe źródła w rządzie.

Niektóre ukraińskie media informowały ostatnio, że Tymoszenko i inny zastępca szefa kancelarii Zełenskiego, Ołeh Tatarow, mieli złożyć rezygnację.

Czytaj więcej

Zełenski zakazuje urzędnikom wyjeżdżać za granicę w celach prywatnych

Według ukraińskich dziennikarzy śledczych, Tymoszenko miał używać do własnych celów Chevroleta Tahoe,  podarowanego do ewakuacji ludności cywilnej ze stref walk. Tymoszenko natomiast twierdzi, że podróżował nim do okupowanych obszarów..

Tatarow natomiast, o którego dymisji na razie nie słychać, stał się symbolem tolerancji Zełenskiego dla korupcji w jego najbliższym otoczeniu. Prezydent wielokrotnie odmawiał zwolnienia lub zawieszenia Tatarowa.

Tatarow został oskarżony o korupcję w 2020 r. Jednak sprawa Tatarowa została utrudniona i skutecznie wyciszona  przez byłą prokurator generalną Irynę Wenediktową, Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) i skorumpowane ukraińskie sądownictwo.

Oprócz Tymoszenki, rezygnację mają złożyć także gubernatorzy obwodów sumskiego, dniepropietrowskiego, zaporoskiego i chersońskiego.

Prezydent Zełenski w dzisiejszym wieczornym wystąpieniu zapowiedział że w najbliższym czasie – "niektóre dziś, niektóre jutro" – zostaną ogłoszone decyzje kadrowe, "dotyczące kierowników różnych szczebli w ministerstwach i innych strukturach administracji centralnej, w regionach, w systemie ścigania".

Konflikty zbrojne
Rosja zaatakowała Kijów w Dzień Dziecka. Wśród ofiar są dzieci
Konflikty zbrojne
Scenariusz dalszej wojny zaczyna pisać Kijów
Konflikty zbrojne
Macron: Powinniśmy byli słuchać ostrzeżeń Europy Wschodniej
Konflikty zbrojne
Duma chce zmienić prawo. Legalne kontrakty wojskowe dla skazańców
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Konflikty zbrojne
Rosyjskie niezależne media: Polska zamierza deportować byłego oficera FSB
Konflikty zbrojne
Zełenski mianował kontrowersyjnego urzędnika gubernatorem obwodu odeskiego