Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 334

To pierwsza wzmianka o udziale fregaty Admirał Gorszkow w tych ćwiczeniach.

Pociski Cyrkon mogą poruszać się z prędkością dziewięć razy większą, niż prędkość dźwięku, a ich zasięg przekracza 1 000 km - wynika z danych przekazywanych przez stronę rosyjską.

"Admirał Gorszkow... uda się do punktu wsparcia logistycznego w porcie Tartus w Syrii, a potem weźmie udział we wspólnych ćwiczeniach morskich z chińską i południowoafrykańską marynarką" - podaje agencja TASS, powołując się na anonimowe źródło w resorcie obrony Rosji.

Czytaj więcej

Putin wysyła nowe hipersoniczne pociski na Morze Śródziemne

W czwartek siły zbrojne RPA podały, że ćwiczenia odbędą się między 17 a 27 lutego, na wodach w pobliżu portu Durban, a ich celem będzie "wzmocnienie (...) relacji między RPA, Rosją a Chinami".

W poniedziałek z wizytą w RPA przebywa szef MSZ Rosji, Siergiej Ławrow. Ławrow spotka się m.in. z prezydentem RPA.

Ćwiczenia zaplanowane na luty będą drugimi ćwiczeniami, w których wezmą udział siły zbrojne z RPA, Rosji i Chin. Pierwsze takie ćwiczenia miały miejsce w 2019 roku.

Admirał Gorszkow brał wcześniej udział w ćwiczeniach na Morzu Norweskim.

Rosja postrzega broń hipersoniczną jako odpowiedź na rozwój systemów antyrakietowych przez USA. Pociski te mają być w stanie przełamać każdą obronę przeciwrakietową ze względu na osiąganą prędkość.

Nad rozwojem broni hipersonicznej, oprócz Rosji, pracują też USA i Chiny. Za broń hipersoniczną uważa się każdy system uzbrojenia, który osiąga prędkość pięć razy większą od prędkości dźwięku.