Wysoki rangą były agent FBI oskarżony o współpracę z rosyjskim oligarchą

Były wysoki rangą funkcjonariusz kontrwywiadu FBI został oskarżony o pomoc rosyjskiemu oligarsze, z naruszeniem sankcji USA.

Publikacja: 23.01.2023 19:36

Siedziba FBI w Waszyngtonie

Siedziba FBI w Waszyngtonie

Foto: PAP/Abaca

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 334

Charles McGonigal, były agent specjalny kierujący oddziałem kontrwywiadu FBI w Nowym Jorku, został oskarżony o naruszenie amerykańskich sankcji wobec Rosji poprzez otrzymywanie i ukrywanie płatności od rosyjskiego oligarchy -  poinformowała prokuratura.

McGonigal, który kierował oddziałem kontrwywiadu FBI w Nowym Jorku w latach 2016-2018, został aresztowany w sobotę. Jest oskarżony o współpracę z Olegiem Deripaską, jednym z dwudziestu rosyjskich oligarchów i wysokich urzędników rządowych objętych sankcjami Waszyngtonu w 2018 roku, w reakcji na ingerencję Rosji w wybory w USA w 2016.

54-letni McGonigal otrzymał pieniądze od Deripaski,  w zamian za zbadanie rywala oligarchy w 2021 r. Jest on również oskarżony o bezskuteczne starania w 2019 r. o zniesienie sankcji nałożonych na Deripaskę.

Wraz z McGonigalem oskarżony został były rosyjski dyplomata i tłumacz, Siergiej Szestakow, który także współpracował z Deripaską. Obaj są także oskarżani o pranie brudnych pieniędzy.

McGonigal i tłumacz Siergiej Szestakow mają stawić się w sądzie na Manhattanie w poniedziałek. Obaj są przetrzymywani w więzieniu federalnym na Brooklynie.

Amerykańskie media informują, że McGonigal jest jednym z najwyższych rangą byłych funkcjonariuszy FBI kiedykolwiek oskarżonych o przestępstwo.

Przestępczość
FBI: Planowano zamach na królową Elżbietę II
Przestępczość
Peru: Policja skonfiskowała kokainę w paczkach ze swastyką i nazwiskiem Hitlera
Przestępczość
Sędzia nie chciał, ale musi rozstrzygnąć o areszcie dla milionera
Przestępczość
Przywódca ataku na Kapitol skazany na 18 lat więzienia
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Przestępczość
Rosyjski ekspert od pocisków hipersonicznych w przyszłym tygodniu stanie przed sądem
Przestępczość
Korupcja w Sądzie Najwyższym na Ukrainie. Znaleziono ukryte pół miliona dolarów