Rosyjski wywiad: Ukraińcy umieszczają wyrzutnie HIMARS w elektrowniach atomowych

Rosyjska Służba Wywiadu Zagranicznego (SVR) oskarżyła Ukrainę o gromadzenie dostarczanej przez Zachód broni na terenie elektrowni atomowych.

Publikacja: 23.01.2023 09:06

Zestaw HIMARS

Zestaw HIMARS

Foto: US DoD

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 334

SVR nie przedstawiła żadnych dowodów na potwierdzenie swoich oskarżeń - zastrzega Reuters. Agencja dodaje, że nie była w stanie zweryfikować tych informacji.

W wydanym oświadczeniu Służba Wywiadu Zagranicznego Federacji Rosyjskiej podała, że dostarczone Ukrainie przez USA wyrzutnie rakiet HIMARS, zestawy przeciwlotnicze i amunicja artyleryjska, trafiły na teren Rówieńskiej Elektrowni Jądrowej na północno-zachodniej Ukrainie.

Czytaj więcej

Think tank: Putin odwraca się od Prigożyna, znów liczy na armię

"Ukraińskie siły zbrojne gromadzą broń i amunicję, dostarczaną przez Zachód na terenie elektrowni atomowych" - pisze SVR dodając, że dostawy uzbrojenia na teren Rówieńskiej Elektrowni Jądrowej miała miejsce w ostatnim tygodniu grudnia.

Wcześniej to strona ukraińska wielokrotnie oskarżała Rosję, że ta na terenie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, największej elektrowni jądrowej w Europie, rozmieszcza broń i amunicję, tak aby chronić ją przed ostrzałami ukraińskiej armii.

SVR podała, że dostarczone Ukrainie przez USA wyrzutnie rakiet HIMARS, zestawy przeciwlotnicze i amunicja artyleryjska, trafiły na teren Rówieńskiej Elektrowni Jądrowej

Ukraińcy zarzucali też Rosjanom, że ci sami ostrzeliwują kontrolowaną przez siebie Zaporoską Elektrownię Jądrową, by szantażować świat katastrofą nuklearną.

Rosjanie odpierali te ostatnie zarzuty twierdząc, że Zaporoska Elektrownia Jądrowa jest ostrzeliwana przez ukraińską armię.

Konflikty zbrojne
Scenariusz dalszej wojny zaczyna pisać Kijów
Konflikty zbrojne
Macron: Powinniśmy byli słuchać ostrzeżeń Europy Wschodniej
Konflikty zbrojne
Duma chce zmienić prawo. Legalne kontrakty wojskowe dla skazańców
Konflikty zbrojne
Rosyjskie niezależne media: Polska zamierza deportować byłego oficera FSB
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Konflikty zbrojne
Zełenski mianował kontrowersyjnego urzędnika gubernatorem obwodu odeskiego
Konflikty zbrojne
Drony znów atakują Rosję. Pożar rafinerii w Kraju Krasnodarskim