Fundacja im. Andrieja Sacharowa "niepożądana" w Rosji

Rosyjska prokuratura generalna poinformowała w poniedziałek na swojej stronie internetowej, że działalność Fundacji im. Andrieja Sacharowa stanowi „zagrożenie dla podstawowej struktury konstytucyjnej i bezpieczeństwa” kraju.

Publikacja: 23.01.2023 22:36

Andriej Sacharow

Andriej Sacharow

Foto: Nexta/Twitter

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 334

Rosyjskie władze , w ramach rozprawiania się z krytykami obecnych władz ogłosiły fundację imienia laureata Pokojowej Nagrody Nobla Andrieja Sacharowa „niepożądaną”.

Rosyjska prokuratura generalna poinformowała na swojej stronie internetowej, że działalność Fundacji im. Andrieja Sacharowa stanowi „zagrożenie dla podstawowej struktury konstytucyjnej i bezpieczeństwa” kraju. Nie precyzuje, jakie działania były niepożądane.

Fundacja Andrieja Sacharowa, amerykańska organizacja non-profit założona w 1989 r., ma na celu „zachowanie spuścizny radzieckiego fizyka i obrońcy praw człowieka Andrieja Sacharowa”. Organizacja jest powiązana z Rosyjską Fundacją im. Sacharowa i Centrum im. Sacharowa, litewskimi i bostońskimi organizacjami zajmującymi się badaniem dziedzictwa Sacharowa oraz Berlińskim Centrum im. Sacharowa.

W Rosji „niepożądanym” organizacjom nie wolno działać. Może to skutkować zarówno postępowaniem administracyjnym, jak i karnym. Obecnie na liście „niepożądanych” znajduje się około 70 organizacji, w tym „Ważne Historie”, międzynarodowe stowarzyszenie dziennikarzy śledczych OCCRP, Fundacja im. Heinricha Bölla.

Odkąd Rosja rozpoczęła prawie rok temu „specjalną operację wojskową” (to jedyna dopuszczalna w Rosji definicja wojny z Ukrainą - red.), jej organy ścigania i sądy rozprawiają się ze sprzeciwem, zwłaszcza krytyką rosyjskiej armii. Represje dotknęły protestujących, organizacje broniące praw człowieka, naukowców, pisarzy i inne osoby. Wielu zostało postawionych przed sądem i uwięzionych.

Konflikty zbrojne
Scenariusz dalszej wojny zaczyna pisać Kijów
Konflikty zbrojne
Macron: Powinniśmy byli słuchać ostrzeżeń Europy Wschodniej
Konflikty zbrojne
Duma chce zmienić prawo. Legalne kontrakty wojskowe dla skazańców
Konflikty zbrojne
Rosyjskie niezależne media: Polska zamierza deportować byłego oficera FSB
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Konflikty zbrojne
Zełenski mianował kontrowersyjnego urzędnika gubernatorem obwodu odeskiego
Konflikty zbrojne
Drony znów atakują Rosję. Pożar rafinerii w Kraju Krasnodarskim