Przedsiębiorca sam składa PIT. Niektóre firmy nawet dwa

Jeśli zmieniliśmy w lipcu formę opodatkowania, pół roku rozliczamy ryczałtem, a pół według skali.

Publikacja: 21.02.2023 03:08

Przedsiębiorca sam składa PIT. Niektóre firmy nawet dwa

Foto: Adobe Stock

Przedsiębiorcy znowu nie dostali gotowych zeznań od fiskusa, wszystko muszą liczyć sami. Ci, którzy skorzystali z nowelizacji Polskiego Ładu i przeszli w połowie 2022 r. z ryczałtu na skalę, składają i PIT-28, i PIT-36. Niestety, tego drugiego nie znajdą w przygotowanych przez Ministerstwo Finansów e-Deklaracjach.

Przypomnijmy, że roczne zeznania można składać od 15 lutego. Przedsiębiorcy, którzy są na skali, wypełniają PIT-36, ryczałtowcy PIT-28, a liniowcy PIT-36L.

Czytaj więcej

Ruszyło rozliczanie PIT za 2022 rok. Wszystko co trzeba wiedzieć

Takie rzeczy tylko z Polskim Ładem

– Nowelizacja Polskiego Ładu wprowadziła niespotykane dotąd w naszym prawie podatkowym rozwiązanie: możliwość przejścia w połowie 2022 r. z ryczałtu na skalę. Skorzystali z niej ci, którzy wyliczyli, że zyskają na lipcowej obniżce stawki PIT z 17 do 12 proc. Silnym magnesem była też okazja do wykorzystania w drugiej połowie roku kwoty wolnej od podatku, czyli niepłacenia daniny od 30 tys. zł dochodu – wyjaśnia Magdalena Michałowska, właścicielka biura rachunkowego Meritum.

Przedsiębiorcy, którzy zmienili w połowie roku formę rozliczeń, muszą złożyć dwa zeznania. PIT-28 za styczeń–czerwiec i PIT-36 za lipiec–grudzień (oba do 2 maja). Muszą je wypełnić sami, fiskus tego za nich nie zrobił. W serwisie e-Urząd Skarbowy w usłudze Twój e-PIT znajdą jedynie informacje od płatników, jeśli oprócz dochodów z działalności gospodarczej mieli też inne, np. z etatu, umowy o dzieło czy zlecenia. Powinno tam być również zestawienie wpłat zaliczek na podatek od firmowych dochodów.

A zeznanie? System Twój e-PIT wskazuje, że osoba prowadząca działalność gospodarczą, która jest opodatkowana według skali, powinna złożyć PIT-36 przez e-Deklaracje. I proponuje: „przejdź do e-Deklaracji PIT-36”.

Co dalej? Po przejściu i kliknięciu w formularz PIT-36 pokazuje się informacja: „Trwają prace nad najnowszą wersją deklaracji elektronicznej. O terminie udostępnienia poinformujemy wkrótce. Za niedogodności przepraszamy”.

– Można powiedzieć, że to już klasyka. Fiskus regularnie spóźnia się z elektronicznymi zeznaniami dla przedsiębiorców – podkreśla Grzegorz Gębka, doradca podatkowy w kancelarii GTA.

Czytaj więcej

Nawet pięć zeznań dla przedsiębiorcy. Wraca mitręga księgowych

Później złożysz, dłużej zaczekasz na zwrot

– Niestety, ma to swoje konsekwencje. Przedsiębiorcy, którzy chcą wypełnić interaktywną deklarację, mogą później dostać nadpłatę. Termin na jej oddanie liczy się bowiem dopiero od złożenia zeznania. Oczywiście mogą skorzystać z komercyjnego oprogramowania albo wypełnić deklarację w papierze. Wypadałoby jednak, żeby skarbówka równo traktowała podatników. Przecież pracownicy mają gotowe zeznania od 15 lutego, wystarczy je tylko zaakceptować – wskazuje Grzegorz Gębka.

W systemie e-Deklaracje są natomiast już udostępnione formularze zeznań PIT-28 i PIT-36L.

– Przedsiębiorca, który przeszedł z ryczałtu na skalę, może więc wypełnić zeznanie za okres styczeń–czerwiec ze strony Ministerstwa Finansów, natomiast deklaracji za lipiec–grudzień musi już szukać gdzie indziej – podsumowuje Grzegorz Gębka.

Czytaj więcej

Zarabiasz na dwa sposoby, złóż dwa wnioski PIT-2

Magdalena Michałowska przypomina, że właściciel firmy, który zmienił w połowie roku formę opodatkowania, może skorzystać w zeznaniu PIT-36 z ulg, których nie ma na ryczałcie. Na przykład z odpisu na dzieci. Zmiana ryczałtu na skalę nie dała jednak prawa do wspólnego opodatkowania z małżonkiem albo samotnie wychowywanym dzieckiem. Wyjątek mamy tylko wtedy, gdy PIT-28 jest zerowy (a to bardzo rzadka sytuacja).

Za okres lipiec–grudzień możemy też rozliczyć koszty działalności (na ryczałcie nie wolno tego robić). Przedsiębiorca odliczy np. zakup telefonu, komputera, wydatki na paliwo do auta (z reguły tylko częściowo) czy materiały biurowe. W koszty może wrzucić też odpisy amortyzacyjne od części mieszkania, w której prowadzi działalność (po raz ostatni, bo w 2023 r. amortyzacja nieruchomości mieszkalnych jest już zakazana).

Przejście na inną formę rozliczeń to też zmiana buchalterii. Na ryczałcie mieliśmy ewidencję przychodów, na skali musimy prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów (albo księgi rachunkowe, ale to już wyższa szkoła jazdy).

Wpłaty do ZUS
Odliczymy składkę za sześć miesięcy

Przedsiębiorca, który w połowie 2022 r. zmienił formę opodatkowania, musiał też przejść na nowe zasady liczenia składki zdrowotnej. U ryczałtowców jest ona uzależniona od przychodu (przedsiębiorcy są podzieleni na trzy grupy). Na skali podstawą wymiaru jest firmowy dochód. I od razu pojawił się problem – jak policzyć pierwszą składkę? Z Polskiego Ładu wynika bowiem, że u przedsiębiorców na skali podstawą wymiaru składki za lipiec powinien być dochód z czerwca. Ale właściciel firmy, który jeszcze w czerwcu był na ryczałcie, nie ustalał za ten miesiąc dochodu (bo w tej formie podatek płacił od przychodu). Zdaniem Ministerstwa Zdrowia przedsiębiorca za lipiec powinien zapłacić minimalną składkę zdrowotną. Czyli 270,90 zł.

A co z ulgą? Z nowelizacji Polskiego Ładu wynika, że ryczałtowcy mogą odliczyć połowę składki zdrowotnej od przychodu. Czy skorzystają z tego także ci, którzy przeszli w połowie roku na skalę? Zgodnie z wyjaśnieniami Ministerstwa Finansów, składając PIT-28 odliczą w nim połowę składek zapłaconych za okres, w którym byli na ryczałcie. Za drugą połowę roku, gdy byli na skali, ulgi już nie ma.

Przedsiębiorcy znowu nie dostali gotowych zeznań od fiskusa, wszystko muszą liczyć sami. Ci, którzy skorzystali z nowelizacji Polskiego Ładu i przeszli w połowie 2022 r. z ryczałtu na skalę, składają i PIT-28, i PIT-36. Niestety, tego drugiego nie znajdą w przygotowanych przez Ministerstwo Finansów e-Deklaracjach.

Przypomnijmy, że roczne zeznania można składać od 15 lutego. Przedsiębiorcy, którzy są na skali, wypełniają PIT-36, ryczałtowcy PIT-28, a liniowcy PIT-36L.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów