To ostatni tydzień na poprawki w e-PIT. Warto, bo można zyskać

Zeznanie za 2023 r. przygotowane przez fiskusa w serwisie Twój e-PIT warto sprawdzić. Dopisać ulgi, poprawić błędy. Dzięki temu możemy uniknąć problemów i zaoszczędzić na podatku.

Aktualizacja: 24.04.2024 11:53 Publikacja: 24.04.2024 04:30

To ostatni tydzień na poprawki w e-PIT. Warto, bo można zyskać

Foto: Adobe Stock

Przygotowane przez skarbówkę zeznania roczne czekają na podatników w serwisie Twój e-PIT. Jeśli nic z nimi do końca kwietnia nie zrobią, zostaną automatycznie zaakceptowane. Gotowcem od fiskusa warto się jednak zainteresować i to z kilku powodów – podkreślają eksperci.

W zeznaniu e-PIT od fiskusa nie ma większości ulg

Przede wszystkim nie ma w nim większości podatkowych preferencji. – W zeznaniu od skarbówki znajdziemy tylko odliczenie składek na ubezpieczenia społeczne przeniesione z informacji PIT-11 oraz ulgę na dzieci przepisaną z deklaracji z poprzedniego roku – mówi dr Piotr Sekulski, doradca podatkowy w kancelarii Outsourced.pl. 

- Resztę trzeba wpisać samemu. Skarbówka nie wie przecież, że daliśmy darowiznę dla organizacji dobroczynnej albo zakładaliśmy w domu ekologiczne ogrzewanie. I że możemy odliczyć wydatki od dochodu – mówi Grzegorz Gębka, doradca podatkowy w kancelarii GTA.

Czytaj więcej

Rodzicom jedynaków coraz trudniej skorzystać z ulgi w PIT

Trzeba zaznaczyć wspólne rozliczenie

Rozliczeniem od fiskusa koniecznie powinni zainteresować się także ci, którzy chcą skorzystać ze wspólnego opodatkowania (z małżonkiem bądź samotnie wychowywanym dzieckiem). Trzeba to zaznaczyć w Twój e-PIT, skarbówka proponuje bowiem zeznanie indywidualne.

- Na wspólnym rozliczeniu można zyskać nawet 27,6 tys. zł. Spore korzyści dają też ulgi. Przykładowo, jeśli jesteśmy w drugim progu skali (32 proc. PIT) i daliśmy 5 tys. zł darowizny, podatek będzie mniejszy o 1,6 tys. zł – wylicza Piotr Sekulski.

Lepiej poprawić zeznanie w kwietniu, niż w maju składać korektę

- Jeśli nie wykażemy tych preferencji w ostatnich dniach kwietnia, pozostanie nam składanie później korekty, co wymaga już trochę zachodu i może wzbudzić niepotrzebne zainteresowanie urzędników – podkreśla Grzegorz Gębka.

Druga sprawa: w zeznaniu od fiskusa zdarzają się błędy. - Skarbówka informuje, że wpisując ulgę na dzieci opiera się na danych z deklaracji z poprzednich lat oraz rejestru PESEL. Ale znam sytuację, w której z trójki dzieci w poprzednim zeznaniu, w bieżącym fiskus wpisał tylko jedno. Albo nie uwzględnił dziecka urodzonego w trakcie roku. Dlatego e-PIT trzeba zweryfikować – mówi Piotr Sekulski.

Eksperci wskazują także, że w zeznaniu od skarbówki brakuje czasami danych od płatnika (pracodawcy czy zleceniodawcy). – Jeden z klientów dostał PIT-11 z firmy, w której był zatrudniony. Ale okazało się, że chlebodawca nie wysłał go do urzędu skarbowego. Informacji o przychodach z tej firmy nie było więc w Twój e-PIT. Gdyby klient nie zajrzał do zeznania, mógłby mieć spore problemy – opowiada Grzegorz Gębka.

Rozliczeniem powinni zainteresować się też podatnicy, którzy nie zgadzają się z danymi z informacji PIT-11. Na przykład uważają, że mają prawo do 50 proc. autorskich kosztów (a pracodawca ich nie stosował). Albo w PIT-11 wpisane jest wynagrodzenie niezgodne z rzeczywistością (taką sprawę opisywaliśmy w „Rzeczpospolitej” z 19 marca).

Do Twój e-PIT powinniśmy wejść także wtedy, gdy chcemy zmienić beneficjenta 1,5 proc. podatku. Jest w nim bowiem wpisana organizacja, z którą podzieliliśmy się podatkiem w zeszłym roku.

- Zeznania od skarbówki nie należy traktować jak świętości. Trzeba je sprawdzić i jeśli trzeba, poprawić – podsumowuje Grzegorz Gębka.

Namawia do tego też Ministerstwo Finansów. Podkreśla, że jeśli nic w zeznaniu nie zmienimy, zostanie automatycznie zaakceptowane, „nie gwarantuje to jednak poprawności merytorycznej”.

Czytaj więcej

PIT 2023: młodzi nie muszą spowiadać się fiskusowi ze swoich zarobków

Przedsiębiorcy dostali e-PIT, ale nie jest gotowy do wysyłki

Przypomnijmy, że gotowce od fiskusa dostali m.in. ci, którzy zarabiają na etacie, zleceniach, umowach o dzieło, czy w zarządach. Nowością w tym roku są zeznania dla przedsiębiorców. One nie zostaną jednak wysłane automatycznie, trzeba do nich wpisać najważniejsze dane (przede wszystkim przychody i koszty).

Zeznanie od skarbówki muszą też uzupełnić zarabiający na wynajmie prywatnym (czyli takim, który nie jest działalnością gospodarczą).

Przygotowane przez skarbówkę zeznania roczne czekają na podatników w serwisie Twój e-PIT. Jeśli nic z nimi do końca kwietnia nie zrobią, zostaną automatycznie zaakceptowane. Gotowcem od fiskusa warto się jednak zainteresować i to z kilku powodów – podkreślają eksperci.

W zeznaniu e-PIT od fiskusa nie ma większości ulg

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo dla Ciebie
Prof. Andrzej Kidyba: decyzja o odsunięciu mnie od zajęć jest skandaliczna
Aplikacje i egzaminy
Nowa KRS nie zostawia suchej nitki na kandydacie Bodnara na dyrektora KSSiP
Edukacja i wychowanie
Duże zmiany w szkołach od 1 września 2024 r. Nowacka podpisała rozporządzenie
Prawo w Firmie
Ta ustawa ma chronić przed hakerami ze Wschodu. Firmy i samorządy protestują
Prawo karne
Prokuratura umarza postępowanie w sprawie Lisa. Posłanka: Nieprawdopodobne uzasadnienie
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy