Wszystko przez Polski Ład i zmiany do niego wprowadzone od lipca 2022.

Interia przypomina, że podstawowym sposobem rozliczenia za rok 2022 jest stosowanie się do zasad, które weszły w życie od lipca, a więc skali podatkowej z obniżoną 12-proc. stawką w pierwszym progu podatkowym bez ulgi dla klasy średniej, obowiązującej od stycznia do lipca 2022 r.  Jednak likwidacja w trakcie roku podatkowego preferencji, jaką była ulga dla klasy średniej, może być dla niektórych podatników niekorzystna.

- W przypadku podatników rozliczających się z dochodów na umowie o pracę i umowie zlecenia będą oni się rozliczać się na zasadach z 1 lipca, ale ustawodawca zastrzegł, że gdyby wraz z powiązaniem innych ulg, korzystniejsze byłoby rozliczenie w połączeniu z przepisami z 1 stycznia, z zastosowaniem ulgi dla klasy średniej, to dojdzie do samokontroli i administracja skarbowa skoryguje nasze zeznanie podatkowe. Ja zalecałbym jednak, żeby samemu przeliczyć sobie jak wygląda zeznanie za 2022 z ulgą dla klasy średniej i jak wygląda według zasad z 1 lipca - mówi Interii Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy InFakt. 

Ekspert podkreśla, że dużo gorzej będą mieli przedsiębiorcy.

- W tym roku mamy precedensową sytuację, bo ustawodawca dał przedsiębiorcom możliwość ponownej zmiany formy opodatkowania. Przedsiębiorcy rozliczający się na podatku liniowym i ryczałcie mogą po zakończonym roku zmienić formę opodatkowania za 2022 rok na skalę podatkową. Dodatkowo ryczałtowcy mogli zmienić swoją formę opodatkowania w połowie roku, rozliczając swoje przychody za pierwszą połowę roku na ryczałcie, a za drugą - na skali - tłumaczy Juszczyk.

Dodaje, że z obserwacji InFakt wynika, iż w połowie roku niezbyt wielu przedsiębiorców zdecydowało się na zmianę formy opodatkowania, bo trzeba było jej dokonać w niewygodnym okresie - w sierpniu. - W przypadku relatywnie małych korzyści przedsiębiorcy nie decydowali się na zmianę, bo trzeba byłoby potem składać deklarację o powrocie na ryczałt - tłumaczy Piotr Juszczyk.  

Jego zdaniem rozliczenie przedsiębiorców za 2022 rok będzie sporym wyzwaniem.

- Księgowi będą musieli przygotować nawet pięć zeznań dla przedsiębiorcy, żeby wybrać to najbardziej korzystne - mówi Juszczyk. - Bardzo ważne, żeby nie spieszyć się ze złożeniem PIT za 2022 rok dopóki nie będziemy pewni, że to najkorzystniejszy wybór. Złożenie PIT - 36 L zamyka drogę do wyboru skali podatkowej - podpowiada ekspert w wypowiedzi dla Interii.

Czytaj więcej

Ze zmianą formy rozliczeń lepiej zaczekać na koniec roku