Pytania te dotyczą także krakowskiego okresu jego życia, czyli lat 1962-1978, gdy najpierw (1962-1964) był administratorem archidiecezji krakowskiej, a potem od 1964 roku metropolitą krakowskim.
Dyskusja zaczęła się od tekstów, które w listopadzie i grudniu 2022 r. opublikowaliśmy na łamach „Rzeczpospolitej”.
W pierwszym artykule („Kościelne peregrynacje seksualnego drapieżcy”, „Plus Minus” 26-27 listopada 2022) przedstawiliśmy historię ks. Eugeniusza Surgenta, który pracował w Krakowie, a po tym jak skrzywdził wielu małoletnich chłopców, trafił do więzienia. Kiedy wyszedł dalej pracował jako ksiądz, ale w innym rejonie kraju i dalej krzywdził.
Kolejna historia dotyczyła ks. Józefa Loranca, który po tym jak skrzywdził kilka dziewczynek, trafił za kraty, a po opuszczeniu więzienia także pracował w duszpasterstwie („Wojtyła do księdza pedofila: każde przestępstwo winno być ukarane”, „Rzeczpospolita” 2 grudnia 2022).
W naszej opinii kard. Wojtyła w odniesieniu do obu tych spraw zachował się właściwie.
Marcin Gutowski, autor reportażu w TVN24 pt. „Franciszkańska 3” oraz Ekke Overbeek, autor książki „Maxima culpa. Jan Paweł II wiedział” na podstawie tych samych dokumentów wyciągnęli inne wnioski. W Polsce rozpętała się awantura – także polityczna.
Wszystkie teksty autorów „Rzeczpospolitej”, które traktują o Karolu Wojtyle/Janie Pawle II zebraliśmy w jednym miejscu:
Czytaj więcej
Na podstawie dokumentów IPN nie da się postawić tezy, że kardynał Karol Wojtyła ukrywał za granicą księdza Bolesława Sadusia, który krzywdził dzieci. Nie ma w ogóle żadnej pewności co do tego, że ów duchowny był pedofilem.
Czytaj więcej
Przypadek księdza pedofila, który ujawniamy, jest częścią mrocznej historii Kościoła w Polsce. Eugeniusz Surgent przez kilkadziesiąt lat molestował chłopców w parafiach od Małopolski po Zachodniopomorskie. Mógł to robić, choć jego przestępstwa nie były tajemnicą dla biskupów. Wiedziała o nich także SB, ale uznała, że zdemoralizowany duchowny najbardziej zaszkodzi Kościołowi, jeśli pozwoli mu się grasować. I się nie pomyliła.
Czytaj więcej
Byłoby bardzo dobrze, aby teraz – po tym podziwu godnym wysiłku ustaleń autorów tekstu – przystąpiła do dzieła krakowska kuria, umożliwiając uzyskanie odpowiedzi na nasuwające się pytania – tak nasz tekst „Kościelne peregrynacje seksualnego drapieżcy”, opublikowany w „Plus Minus”, w którym opisaliśmy historię ks. Eugeniusza Surgenta, w rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną komentuje ojciec Adam Żak, koordynator KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży i dyrektor Centrum Ochrony Dziecka.
Czytaj więcej
Kościół szuka osób, które mógł w przeszłości skrzywdzić ks. Eugeniusz Surgent. To efekt publikacji w weekendowym wydaniu „Plus Minus”.
Czytaj więcej
Czy Watykan sprawdzi jak kardynał Karol Wojtyła, przed wyborem na papieża, reagował na przestępstwa wykorzystania małoletnich?
Czytaj więcej
Kardynał Karol Wojtyła podejmował zdecydowane kroki w odniesieniu do księdza, który wykorzystał seksualnie kilkoro dzieci – wynika z akt, do których dotarliśmy.
Czytaj więcej
W zamian za obrazek z Janem Pawłem II ksiądz żądał od kilkuletnich chłopców namiętnych pocałunków. Ofiary pedofila w sutannie przerywają milczenie.
Czytaj więcej
Za sprawą kard. Stefana Wyszyńskiego ksiądz skazany za seksualne wykorzystanie siedmioletniej dziewczynki wrócił do pracy kapłańskiej. Czy ryzyko, jakie podjął prymas, się opłaciło?
Czytaj więcej
Księdza, który w 1982 r. wykorzystał pięcioletnią dziewczynkę, kard. Józef Glemp wysłał na misje do Ameryki Łacińskiej. Kościelne kary nałożono na niego dopiero 37 lat później, po tym jak Stolica Apostolska uchyliła w sprawie przedawnienie.
Czytaj więcej
Wiele środowisk zarzuca Janowi Pawłowi II bezczynność w walce z pedofilią wśród duchownych.
Czytaj więcej
Historycy chcą zbadać przestępstwa seksualne księży w okresie PRL i wiedzę bezpieki na ten temat. To m.in. efekt publikacji „Rzeczpospolitej”.
Czytaj więcej
W końcu lat 70. ubiegłego wieku do Komendy Miejskiej Milicji Obywatelskiej pod Krakowem dotarły informacje na temat kapłana, który niedaleko jednej z miejscowych szkół podstawowych obnażał się przed uczennicami.
Czytaj więcej
Dyskusja wokół Jana Pawła II może spowodować, że zauważymy pedofilię także poza Kościołem.
Czytaj więcej
W ostatnich dniach rozpętała się spora burza wokół Jana Pawła II. W telewizyjnym reportażu oraz wychodzącej właśnie książce – w oparciu o cztery przypadki – postawiona została mocna teza, że Karol Wojtyła doskonale wiedział o pedofilii duchownych i nic z tym nie robił.
Czytaj więcej
Jeśli nauczanie papieża Polaka jest inspiracją dla Polaków, to kilka publikacji tego nie zmieni. Ale jeśli nie porusza serc, nie wywoływało fermentu ani ważnych debat, „obrona dobrego imienia” przez polityków nic tu nie pomoże.
Czytaj więcej
Bardzo mało jest dzisiaj miejsca na rzeczowy spór o to, jaka mentalność uformowała Wojtyłę. W jakiej części był dzieckiem swoich czasów, a w jakiej zabrakło mu wyobraźni miłosierdzia.
Czytaj więcej
Krucjata w obronie świętości Jana Pawła II politycznie może się PiS opłacać. Tyle że to, co dziś wydaje się skuteczne, na dłuższą metę będzie destrukcyjne. Przede wszystkim dla pamięci o papieżu.
Czytaj więcej
W imię zachowania polskiej tożsamości zbiorowej wyłączenie osoby papieża z politycznego sporu w kampanii powinni zadeklarować partie, ich liderzy i Kościół.
Czytaj więcej
Reportaż Marcina Gutowskiego czy książka Ekke Overbeeka stawiają kropki, tam gdzie powinny być znaki zapytania, a do tego często analizują sprawy bez kontekstu historycznego. Ale pytania jakie zadają wymagają poważnych badań, a nie krzyku i potępień.
Czytaj więcej
Rachmistrzowie sumienia Jana Pawła II przegrzali w rozliczeniowym zapale.