Tomasz Krzyżak

Tomasz Krzyżak

Dziennikarz, publicysta, redaktor, interesuje się historią Kościoła w Polsce

Tomasz Krzyżak: Czy biskup wygra z księdzem, który porównał wolontariuszy WOŚP do Hitlerjugend?

Ksiądz Roman Kneblewski, który w mediach społecznościowych porównał wolontariuszy WOŚP do członków nazistowskiej formacji młodzieżowej Hitlerjugend, dostał od swojego biskupa całkowity zakaz jakiejkolwiek aktywności medialnej.

Nuncjusz apostolski kończy misję w Polsce. Ma nowe stanowisko w Rzymie

Arcybiskup Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce kończy swoją misję dyplomatyczną nad Wisłą. Przeprowadza się do Rzymu, gdzie obejmie stanowisko rektora Papieskiej Akademii Dyplomatycznej – instytucji, która na potrzeby Watykanu kształci kadrę dyplomatyczną dla przedstawicielstw Stolicy Apostolskiej.

Jak przebiegają uroczystości papieskiego pochówku

Benedykt XVI zmarł rankiem 31 grudnia w klasztorze w Ogrodach Watykańskich. Pogrzeb odbędzie się w czwartek 5 stycznia na placu św. Piotra. Wcześniej – od 2 stycznia ciało papieża-seniora będzie wystawione w Bazylice św. Piotra. Liturgii pogrzebowej będzie przewodniczył osobiście papież Franciszek.

Tomasz Krzyżak: Benedykt XVI - skromny papież przełomu

Można byłoby powiedzieć, że to jedynie krótki epizod, pontyfikat przejściowy, ale historia Kościoła – choćby tylko ta XX-wieczna – pokazuje, że rządy krótkie charakteryzowały się odważnymi decyzjami, które zdeterminowały przyszłość.

Tomasz Krzyżak: Profesorze Czarnek: do ławki wróć!

Człowiek inteligentny w sytuacji, gdy czegoś nie wie, lub pewnych procesów nie rozumie – zazwyczaj milczy, bo nie chce wyjść na durnia. Powyższe nie dotyczy jednak Przemysława Czarnka, ministra edukacji i nauki, doktora habilitowanego nauk prawnych, profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Sondaż: Polacy za sprawdzeniem jak Karol Wojtyła walczył z pedofilią

Wiele środowisk zarzuca Janowi Pawłowi II bezczynność w walce z pedofilią wśród duchownych.

Tomasz Krzyżak: Zbadajmy kościelne archiwa

Kościół w Polsce w ostatnich latach zrobił wiele, by z przestępcami w sutannach walczyć i by najmłodsi byli w nim bezpieczni. Nie rozliczył jednak przeszłości. I dopóki tego nie zrobi, wciąż będzie oskarżany o zamiatanie pedofilii pod dywan.

Polski Kościół ukarał księdza za pedofilię po 37 latach

Księdza, który w 1982 r. wykorzystał pięcioletnią dziewczynkę, kard. Józef Glemp wysłał na misje do Ameryki Łacińskiej. Kościelne kary nałożono na niego dopiero 37 lat później, po tym jak Stolica Apostolska uchyliła w sprawie przedawnienie.

Pedofil, któremu zaufał kardynał Wyszyński

Za sprawą kard. Stefana Wyszyńskiego ksiądz skazany za seksualne wykorzystanie siedmioletniej dziewczynki wrócił do pracy kapłańskiej. Czy ryzyko, jakie podjął prymas, się opłaciło?

Ofiary księdza-pedofila przerywają milczenie. "Pocałunek za obrazek z papieżem"

W zamian za obrazek z Janem Pawłem II ksiądz żądał od kilkuletnich chłopców namiętnych pocałunków. Ofiary pedofila w sutannie przerywają milczenie.