Tomasz Krzyżak

Tomasz Krzyżak

Kierownik działu krajowego „Rzeczpospolitej”

Dziennikarz, publicysta, od 2016 r. kierownik działu krajowego „Rzeczpospolitej”. Absolwent Wydziału Nauk Humanistycznych UKSW, studiów podyplomowych „Profilaktyka przemocy wobec dzieci i młodzieży” na Uniwersytecie Ignatianum w Krakowie, studiów podyplomowych prawa kanonicznego na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, kursów komunikacji instytucjonalnej na papieskim Uniwersytecie Santa Croce w Rzymie. W dziennikarstwie od 1997 roku, pracował m.in. w tygodnikach „Wprost”, „Ozon”, „Życiu Warszawy”, "Polsce The Times”. W „Rzeczpospolitej” w latach 2007-2008 i ponownie od 2013 r. Autor licznych analiz i tekstów dotyczących Kościoła w Polsce i na świecie. Od ponad 10 lat zajmuje się tematyką wykorzystywania seksualnego dzieci i młodzieży w środowiskach kościelnych, bada także historię Kościoła w okresie PRL. Laureat nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich „Feniks” (2012), Nagrody Dziennikarskiej „Ślad” im. bp. Jana Chrapka (2019). W 2022 r. nominowany do Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. Autor kilku książek – m.in. biografii abp. Józefa Michalika, Wandy Półtawskiej.

Tomasz Krzyżak: Puchnący budżet Sejmu

Sejm planuje niewielkie podwyżki dla pracowników. Ale ci domagają się takich, jakie obiecał premier. Raczej ich nie dostaną.

Tomasz Krzyżak: Abp Marek Jędraszewski już wie, kiedy odejdzie. I jego kalendarz też to chyba zdradza

Arcybiskup Marek Jędraszewski informuje, że idzie na emeryturę. Watykan na razie milczy, a w Krakowie czuć już wielkie oczekiwanie na wyprowadzkę hierarchy z Franciszkańskiej 3.

Franciszek zdecydował co dalej z abp. Markiem Jędraszewskim

Abp Marek Jędraszewski informuje, że papież przyjął jego rezygnację z urzędu metropolity krakowskiego. Na razie nie wyznaczył następcy. Watykan oficjalnie nie potwierdza.

Tomasz Krzyżak: Watykan nie musi się spieszyć z wyznaczeniem następcy abp. Marka Jędraszewskiego

W Krakowie czekają na to, aż Franciszek przyjmie rezygnację abp. Marka Jędraszewskiego. Giełda nazwisk jego następców trwa. Ale papieża nie wiążą żadne terminy. Może się zatem okazać, że wbrew oczekiwaniom wielu środowisk arcybiskup jakiś czas na urzędzie pozostanie.

Sondaż: Czy rząd dyskryminuje Kościoły lub związki wyznaniowe?

Podejmując tematy nauczania religii w szkołach czy likwidacji Funduszu Kościelnego, rząd nie dyskryminuje Kościołów ani związków wyznaniowych – twierdzą badani przez IBRiS. Przedstawiciele Kościołów zwracają jednak uwagę na to, że o różnych zmianach dyskutuje się za ich plecami.

Tomasz Krzyżak: Rząd Donalda Tuska cynicznie gra uchodźcami

Jeszcze kilka miesięcy temu politycy Koalicji Obywatelskiej widzieli na wschodniej granicy rodziny z dziećmi. Dziś widzą młodych, dobrze zbudowanych migrantów zarobkowych, przed którymi trzeba bronić Europę. Narracja zaczerpnięta od PiS trafiła na podatny grunt.

Tomasz Krzyżak: Biskupi i pokrzywdzeni. Czas wymiany listów się skończył. Trzeba zakasać rękawy

Biskupi i ofiary przestępstw seksualnych w Kościele chcą współpracy. Jest to duży krok do tego, by „nikt w Kościele nie musiał już wołać o sprawiedliwość”. Obie strony muszą mieć świadomość, że nie wszystko jest zależne wyłącznie od nich.

Biskupi odpowiadają ofiarom pedofilii. „Przepraszamy, że nie zawsze byliśmy przy Was"

Członkowie Rady Stałej Episkopatu Polski odpowiedzieli na list skrzywdzonych przestępstwami seksualnymi w Kościele – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. W liście padają słowa przeprosin i zapewnienia o gotowości do dialogu oraz współpracy.

Biskupi wybrali nowego sekretarza generalnego

Biskup Marek Marczak został nowym sekretarzem generalnym Episkopatu Polski. Po 10 latach z funkcji odchodzi biskup Artur G. Miziński.

Tomasz Krzyżak: Ofiary pedofilii czekają na ruch biskupów

Pokrzywdzeni przestępstwami seksualnymi w Kościele chcą „głowy” przewodniczącego Episkopatu. Wątpliwe, by ją dostali, ale biskupi powinni z nimi podjąć szczery i uczciwy dialog.