Bez rewolucji w składkach na Fundusz i wypłacie zasiłku dla bezrobotnych

Rząd rezygnuje z obniżenia podstawy, od której istnieje obowiązek opłacania należności na Fundusz Pracy.

Publikacja: 02.05.2023 03:00

Bez rewolucji w składkach na Fundusz i wypłacie zasiłku dla bezrobotnych

Foto: Adobe Stock

Tak wynika z najnowszej wersji projektu ustawy o aktywności zawodowej, który został skierowany do Komitetu do Spraw Europejskich.

Ukłon w stronę firm

Rząd, pod wpływem krytyki, zdecydował się wycofać z niektórych zawartych w pierwotnej wersji propozycji. Chodzi m.in. o obniżenie (do co najmniej połowy minimalnego wynagrodzenia) podstawy, od której istnieje obowiązek opłacania składek na Fundusz Pracy (FP).

– To dobra wiadomość dla firm. Zwracaliśmy uwagę, że proponowany przepis podwyższy koszty dla pracodawców, którzy do tej pory mogli nie płacić składek na FP do limitu minimalnego wynagrodzenia. Alarmowaliśmy, że mogłoby to doprowadzić do nadużyć w postaci zmniejszania wymiaru etatu lub jego dzielenia, tak aby zatrudniający mógł skorzystać z wyłączenia. Dobrze, że ustawodawca się z tego wycofał – mówi Nadia Kurtieva, starsza specjalistka do spraw zatrudnienia z Konfederacji Lewiatan.

Ekspertka wskazuje też inne zastrzeżenia partnerów społecznych, które zostały przez rząd uwzględnione.

– Pozytywnie należy ocenić również utrzymanie możliwości finansowania ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego KFS (który pozwala na dofinansowanie kształcenia pracowników), umiejętności miękkich, np. związanych z komunikacją. Z perspektywy pracodawców są one często równie ważne co kompetencje zawodowe – ocenia ekspertka.

W tym kontekście zwraca również uwagę na zmianę limitów dofinansowania kosztów kształcenia ustawicznego pracowników z KFS. I tak, do 90 proc. kosztów będą mogły otrzymać mikroprzedsiębiorstwa (zatrudniające nie więcej niż dziewięć osób), a reszta 70 proc. W poprzedniej wersji projektu limit wynosił odpowiednio 70 i 50 proc.

Czytaj więcej

Koniec Małego ZUS Plus to nowe i wyższe składki. Jest jednak pocieszenie

Zmodyfikowano też przepisy, które mają zachęcać firmy do zatrudniania na odległość osób z małych miejscowości. W tym celu pracodawcy otrzymają możliwość uzyskania pieniędzy na utworzenie stanowiska pracy zdalnej. Jest jednak warunek: miejsce zamieszkania i wykonywania obowiązków zawodowych przez zatrudnionego musi być na terenie zagrożonym depopulacją. Rząd w nowej wersji projektu rozszerza krąg uprawnionych, na zatrudnienie których będzie można otrzymać wsparcie. Mowa jest o osobach, które ukończyły nie więcej niż 45 lat i mają na wychowaniu małoletnie dzieci. W poprzedniej wersji projektu kryterium wieku wynosiło 40 lat.

– Oceniam ten ruch pozytywnie. Nie widzę powodu, dla którego mielibyśmy ograniczać dostęp do tego typu narzędzi. Przecież 45-latkowie to osoby, których aktywność zawodową powinniśmy wspierać – mówi Nadia Kurtieva.

Dla bezrobotnych

Okazuje się, że rząd zmienił też zdanie w kwestii przyznania prawa do zasiłku dla bezrobotnych w przypadku osiągania dochodów już w wysokości połowy minimalnego wynagrodzenia. I chociaż ich wysokość miała być proporcjonalnie niższa, to i tak w uwagach do tej propozycji (m.in. Ministerstwa Finansów) wyrażano obawy o wzrost wydatków na ten cel.

W ocenie pracowników powiatowych urzędów pracy, z którymi rozmawialiśmy, rezygnacja z tej propozycji wydaje się uzasadniona.

Jak bowiem wskazują, zmiana tego kryterium spowodowałaby, że UP wypłacałyby różne wysokości świadczeń w zależności od tego, jakie dochody osiągali uprawnieni (co najmniej minimalne wynagrodzenie czy jego połowę). Podkreślają, że nie tylko utrudniłoby to pracę tym instytucjom, ale też niekorzystnie wpłynęło na przejrzystość wypłat świadczeń dla bezrobotnych.

Pracownicy UP potwierdzają też obawy, że zmiana spowodowałaby istotne zwiększenie grupy osób pobierających zasiłek dla bezrobotnych i związany z tym zdecydowany wzrost wydatków z Funduszu Pracy.

Etap legislacyjny: skierowany na Komitet do Spraw Europejskich

Tak wynika z najnowszej wersji projektu ustawy o aktywności zawodowej, który został skierowany do Komitetu do Spraw Europejskich.

Ukłon w stronę firm

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
Słynny artykuł o zniesławieniu ma zniknąć z kodeksu karnego
Prawo karne
Pierwszy raz pseudokibice w Polsce popełnili przestępstwo polityczne. W tle Rosjanie
Podatki
Kiedy ruszy KSeF? Ministerstwo Finansów podało odległy termin
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Podatki
Ministerstwo Finansów odkryło karty, będzie nowy podatek. Kto go zapłaci?
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO