fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Płacisz ryczałt od najmu, ryzykujesz spór z urzędem skarbowym

www.sxc.hu
Urzędnicy kwestionują stawkę 8,5 proc. podatku przy najmie kilku mieszkań. Właściwie zadane pytanie pomaga uzyskać korzystną interpretację przepisów.

Możliwość opodatkowania ryczałtem według stawki 8,5 proc. to preferencja, która dotyczy tylko najmu prywatnego, prowadzonego poza działalnością gospodarczą. Problem polega na tym, że według fiskusa najem kilku mieszkań spełnia przesłanki działalności gospodarczej, czyli jest prowadzony w celu osiągnięcia dochodu, w sposób ciągły i zorganizowany. A w takiej sytuacji właściciel musi płacić PIT na zasadach ogólnych (18 i 32 proc.) albo liniowy 19 proc.

– Zakup mieszkań na wynajem to dość popularna lokata kapitału. Przepisy podatkowe są jednak na tyle nieprecyzyjne, że wynajmujący nie mają pewności, jaką liczbę lokali mogą wynająć, czy też jaką kwotę uzyskać z najmu, by fiskus nie uznał ich za przedsiębiorców – mówi adwokat Arkadiusz Stępniewski.

Nie ma limitu lokali

Podobne wątpliwości mają czytelnicy „Rz". Zapytaliśmy o to Ministerstwo Finansów.

– Przepisy ustaw podatkowych nie wskazują, ile lokali można wynajmować lub jaką kwotę można uzyskiwać z najmu, żeby nie został on uznany za działalność gospodarczą – napisało ministerstwo.

Nie oznacza to jednak, że właściciele wynajmowanych nieruchomości mogą spać spokojnie.

– O tym, czy w konkretnym przypadku mamy do czynienia z działalnością gospodarczą, czy też z najmem, jako odrębnym źródłem przychodów, decyduje całokształt okoliczności faktycznych – czytamy w odpowiedzi.

Według Stępniewskiego jedynym sposobem, by zminimalizować ryzyko sporu podatkowego, jest wystąpić o interpretację indywidualną. Świadczy o tym choćby liczba wniosków składanych w tej sprawie. Odpowiedzi fiskusa bywają rozbieżne, nawet w ciągu ostatnich dwóch miesięcy.

Przykładowo: dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy uznał w interpretacji (ITPB1/4511-1266/15/AK), że najem kilku mieszkań (wnioskodawca nie podał liczby) ma charakter profesjonalny, zarobkowy, zorganizowany i ciągły. Spełnia więc wszystkie przesłanki uznania go za działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o PIT. Tym bardziej najem dwóch kamienic, w których znajduje się 21 lokali mieszkalnych i cztery użytkowe, jest działalnością gospodarczą (ITPB1/4511-9/16/JC).

Jak zapytać

Okazuje się, że kluczowe w uzyskaniu pozytywnej odpowiedzi może być właściwe zadanie pytania. Przykładem jest interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu (ILPB1/4511-1-1515/15-2/AK). Wnioskodawca nie podał, ile lokali użytkowych zamierza wynająć. Chciał natomiast uzyskać potwierdzenie, czy prawidłowe będzie rozliczenie ryczałtu według stawki 8,5 proc. najmu prywatnego bez względu na rodzaj i ilość wynajmowanych lokali oraz wysokość osiąganych z tego tytułu przychodów. Dyrektor Izby przyznał mu rację.

– Mimo korzystnej interpretacji podatnik nie ma pewności, czy organ prowadzący w przyszłości postępowanie podatkowe nie zakwestionuje ryczałtu na podstawie zebranych dowodów – mówi doradca podatkowy Andrzej Sadowski. – Warto, by Ministerstwo Finansów rozważyło zmianę przepisów, by wprowadzić jednoznaczne kryteria stosowania ryczałtu – dodaje.

Opinia:

Łukasz Szczygieł, doradca podatkowy w Rödl & Partner w Krakowie

Mimo że przepisy dotyczące możliwości opodatkowania przychodów z najmu stawką ryczałtu 8,5 proc. nie przewidują ograniczeń ani w liczbie lokali, ani w kwocie przychodów z najmu, to organy podatkowe interpretują je restrykcyjnie. Często uznają, że najem większej liczby nieruchomości to działalność gospodarcza, gdyż stopień jej skomplikowania wskazuje na wykonywanie jej w sposób zorganizowany i ciągły. Dopóki ustawodawca nie doprecyzuje tej kwestii, rozliczenie ryczałtu od najmu naraża podatników na spory z fiskusem. Jedynym obiektywnym kryterium, którego wprowadzenie warto rozważyć, jest ustalenie progu kwotowego przychodów z najmu prywatnego, np. na poziomie 50 czy 100 tys. euro rocznie. Trudno natomiast byłoby wprowadzić kryterium dotyczące liczby lokali, bo nie da się porównać najmu np. jednego dużego lokalu w centrum Warszawy i małego w mieście powiatowym.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA