Europoseł PiS mówi, że "to jest już inna UE". Czy Polska powinna ją opuścić?

W wyborach do Parlamentu Europejskiego jestem numerem dwa w Wielkopolsce - potwierdził w rozmowie z RMF FM europoseł PiS, Ryszard Czarnecki.

Publikacja: 26.04.2024 07:28

Ryszard Czarnecki

Ryszard Czarnecki

Foto: EP, materiały prasowe

PiS zatwierdził już listy wyborcze w wyborach do Parlamentu Europejskiego choć nie przedstawił ich jeszcze publicznie. Czarnecki potwierdził jednak, że w wyborach będzie kandydował.

Ryszard Czarnecki o Jacku Kurskim na listach PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego: Taka była decyzja Jarosława Kaczyńskiego

Na pytanie kiedy rozpocznie kampanię, Czarnecki odparł, że "jest takie amerykańskie powiedzenie, że kampania wyborcza zaczyna się tak naprawdę jeden dzień po wyborach". - W życiu polityka kampania jest prawie cały czas - dodał.

- Listy PiS są już znane. Media już bardzo dociekliwie i skutecznie dowiedziały się odnośnie liderów (list). Listy będą rejestrowane w najbliższych dniach — mówił też Czarnecki pośrednio potwierdzając w ten sposób doniesienia o tym, że na listach pojawią się m.in. Mariusz Kamiński, Jacek Kurski, czy Daniel Obajtek.

Czarneckiego pytano czy Maciej Wąsik i Mariusz Kamiński uciekają do Brukseli przed problemami prawnymi, które mogą być związane m.in. ze śledztwem ws. używania przez służby podległe PiS systemu Pegasus.

Czytaj więcej

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Nieoficjalnie: Jacek Kurski na listach PiS

- O salwowaniu ucieczką mogą mówić ministrowie rządu Donalda Tuska, którzy po kilku miesiącach funkcjonowania zawijają manatki, tego jeszcze w historii Polski nie było — odparł.

A dlaczego na listach PiS znalazł się Jacek Kurski, były prezes TVP.

- Jacek Kurski był kiedyś europosłem przez pięć lat i teraz do Brukseli wróci. To nie jest jego debiut na scenie europejskiej — odparł.

- Jest znaną postacią życia publicznego, taka była decyzja Jarosława Kaczyńskiego  dodał. - Wyborcy go ocenią, tak jak wszystkich kandydatów - mówił też.

Teraz Unia jest inna, bardzo zideologizowana (niż 1 maja 2004 roku - red.)

Ryszard Czarnecki, europoseł PiS

Pytany o Daniela Obajtka na listach PiS Czarnecki zwrócił uwagę, że to były "prezes firmy, która stała się firmą ponadregionalną i jej zyski jako firmy, jej ekspansja, mówię o Orlenie, była tak duża do krajów sąsiednich: przecież i Niemcy, Słowacja, Czechy, Litwa...". - To nie krasnoludki i sierotka Marysia tylko Daniel Obajtek, który kierował Orlenem, odpowiadał za ekspansję - dodał. 

Ryszard Czarnecki pytany o polexit: Abstrakcja, nie byłby mądry

Czarneckiego pytano następnie czy gdyby miał taką wiedzę o UE, jaką dysponuje dziś, przed 1 maja 2004 roku zagłosowałby za członkostwem Polski w UE.

- Wtedy nastroje były jednoznaczne, chcemy wejść do ekstraklasy Europy. Ale to była inna Unia niż teraz. Wtedy praktycznie nie było alternatywy. Nie byłoby zrozumiałe, gdyby Polska nie przystąpiła do UE — odparł.

- Teraz Unia jest inna, bardzo zideologizowana, szaleństwa Zielonego Ładu, szaleństwa polityki migracyjnej... Natomiast uważam, że trzeba w UE być i walczyć o jak najlepsze warunki funkcjonowania Polski w Unii. Polexit to abstrakcja — podkreślił Czarnecki.

Na pytanie czy Polska nie powinna pójść w ślady Wielkiej Brytanii, Czarnecki odparł, że "Wielka Brytania jest krajem wyspiarskim, Polska ma takiego, nie innego, sąsiada, mówię o Rosji, która ma imperialne cały czas ambicje". - Nie uważam, żeby polexit był rzeczą mądrą - dodał. 

- Polska powinna być w UE i walczyć o jak najlepszą pozycję Polski w Unii — podsumował. - Trzeba Europę czynić bardziej normalną w ramach UE - przekonywał.

PiS zatwierdził już listy wyborcze w wyborach do Parlamentu Europejskiego choć nie przedstawił ich jeszcze publicznie. Czarnecki potwierdził jednak, że w wyborach będzie kandydował.

Ryszard Czarnecki o Jacku Kurskim na listach PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego: Taka była decyzja Jarosława Kaczyńskiego

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Wątek Funduszu Sprawiedliwości na komisji śledczej. Morawiecki: Nie miałem nic wspólnego
Polityka
Tusk na granicy z Białorusią po ataku na żołnierza. "Agresja jest coraz większa"
Polityka
Armatki wodne na granicy z Białorusią. Minister ujawnia szczegóły
Polityka
Mateusz Morawiecki na komisji ds. afery wizowej. Wykluczony członek komisji
Materiał Promocyjny
Jakie są główne zalety systemów do zarządzania zasobami ludzkimi?
Polityka
Beata Szydło popiera Jacka Kurskiego. Mastalerek komentuje jednym słowem
Polityka
Tusk jedzie na granicę z Białorusią. "Skierowaliśmy dodatkowe siły". MON: Wykorzystamy Rosomaki