18. Ranking Firm Doradztwa Podatkowego: czołowi eksperci nagrodzeni

Redakcja „Rzeczpospolitej” nagrodziła najlepsze firmy doradztwa podatkowego. Uroczystość była też okazją do dyskusji o nadchodzących ważnych reformach w prawie podatkowym i zmianach relacji podatników z fiskusem.

Publikacja: 26.04.2024 07:20

18. Ranking Firm Doradztwa Podatkowego: czołowi eksperci nagrodzeni

Foto: Adobe Stock

Podczas uroczystości, która odbyła się w Warszawie 24 kwietnia, przedstawiciele redakcji „Rzeczpospolitej” wręczyli nagrody laureatom 18. edycji Rankingu Firm Doradztwa Podatkowego. Laureatami były największe firmy pod względem zatrudnienia i przychodów, a także konkretni doradcy wskazani jako eksperci w różnych dziedzinach doradztwa podatkowego.

Największą liczebnie okazała się ponownie firma Deloitte Doradztwo Podatkowe, w której pracuje 209 doradców podatkowych. To o pięciu więcej niż przed rokiem. Największe przychody, ponad 401 mln zł, wykazała firma EY Polska.

Przyznaliśmy także nagrodę za największą liczbę obsłużonych spółek giełdowych. Laur ten trafił do firmy PwC Polska, która świadczyła usługi dla aż 103 z 420 spółek obecnych na warszawskiej giełdzie.

Laureaci nagród indywidualnych oraz przedstawiciele zwycięzców w 18. Rankingu Firm Doradztwa Podatko

Laureaci nagród indywidualnych oraz przedstawiciele zwycięzców w 18. Rankingu Firm Doradztwa Podatkowego „Rzeczpospolitej”

Fotorzepa/Robert Gardziński

Doceniliśmy też młode osoby, które dopiero zaczynają karierę w doradztwie podatkowym, ale już mogą się pochwalić sukcesami. Dwa równorzędne wyróżnienia w kategorii młody talent otrzymali: Joanna Karczewska z kancelarii Olesiński i Wspólnicy oraz Daniel Panek z Crido Taxand.

Oprócz tych i innych nagród za działalność typowo zawodową, „Rzeczpospolita” przyznała też nagrodę za działalność pro bono. Trafiła ona do firmy Advicero Nexia. W tej kategorii doceniamy ekspertów, którzy bezinteresownie dzielą się swoją wiedzą z potrzebującymi. Nagrodę przyznaliśmy – tak jak w poprzednich latach – wraz z Centrum Pro Bono, które wspiera organizacje pozarządowe w poszukiwaniu bezpłatnej pomocy prawnej.

Trudny rynek

W rankingu wzięło udział 76 firm, z czego 63 ujawniły swoje przychody. Z nadesłanych przez nie danych wynika, że rok 2023 nie był łatwy na rynku doradztwa podatkowego. Tylko połowa z kancelarii podających przychody wykazała ich wzrost rok do roku ponad stopę ubiegłorocznej inflacji, czyli o więcej niż 11,4 proc. To już drugi rok trwania takiego trendu. A jeszcze w 2021 roku hossa na rynku doradztwa spowodowała, że inflację „przeskoczyło” aż trzy czwarte uczestników rankingu.

Czytaj więcej

Ranking firm doradztwa podatkowego: najlepsi specjaliści na rynku

To, że wzrost przychodów z doradztwa podatkowego nie jest tak imponujący jak w poprzednich latach, wynika m.in. z presji cenowej ze strony klientów. Jest to pochodną innego zjawiska, skądinąd korzystnego dla rynku: silnej konkurencji, dzięki której klienci mają spory wybór. Oprócz światowych gigantów (Deloitte, EY, KPMG i PwC) na rynku prężnie działa kilkanaście dużych firm z krajowym rodowodem, które są silną konkurencją dla „wielkiej czwórki”. Jest też wiele kancelarii kilkuosobowych, a także tysiące doradców podatkowych działających indywidualnie.

Według danych krajowej Izby Doradców Podatkowych zawód ten wykonuje obecnie około 9 tys. osób. Największy wybór mają klienci z województwa mazowieckiego, gdzie działa ok. 3 tys. specjalistów.

Doradztwo podatkowe jest coraz bardziej złożoną materią. Wielu doradców prowadzi działalność w formie biur rachunkowych, wyręczających klientów w obliczeniach należnych podatków i ich rozliczeniach. Jednak coraz więcej z nich prowadzi działalność stricte doradczą, polegającą na projektowaniu rozwiązań biznesowych uwzględniających zobowiązania podatkowe i inne obowiązki związane z daninami publicznymi. Wciąż bardzo istotną dziedziną doradztwa podatkowego jest reprezentowanie podatników w sporach z organami skarbowymi, w tym w procesach przed sądami administracyjnymi.

W ostatnich latach dużą popularnością cieszy się doradztwo łączące cechy wiedzy o podatkach z wiedzą techniczną. Postępująca cyfryzacja rozliczeń podatkowych wymusiła bowiem przygotowywanie elektronicznego raportowania danych o VAT, a wkrótce – o CIT. Prawdopodobnie w 2025 roku zostanie uruchomiony Krajowy System e-Faktur (KSeF), który będzie oznaczał rewolucję w wystawianiu faktur VAT.

Czytaj więcej

Ranking firm doradztwa podatkowego: najbardziej prestiżowe zwycięstwa w sądach

Zmiany globalne i lokalne

Uroczystość rozdania nagród w rankingu była też okazją do debaty o reformach prawa podatkowego w Polsce. Wzięli w niej udział: Andrzej Ladziński – przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych, Przemysław Pruszyński – dyrektor departamentu podatkowego Konfederacji Lewiatan, oraz Krzysztof Winiarski – sędzia Naczelnego Sadu Administracyjnego. Według nich najważniejszymi zmianami w przyszłym roku będą, obok przepisów o KSeF, także wprowadzenie tzw. globalnego podatku minimalnego oraz zmiany w podatku od nieruchomości biznesowych.

Czytaj więcej

Nieład po Polskim Ładzie nie do końca posprzątany

Jednak w debacie rozmawiano też ogólnie o potrzebie poprawy jakości całego systemu podatkowego. – Mam marzenie, aby ten sam przepis był identycznie odczytywany przez wszystkich jego adresatów, czyli przez organy podatkowe i podatników – powiedział Krzysztof Winiarski.

– Jeśli chcemy wprowadzić jakąś większą rozsądną reformę, potrzebujemy na to kilku lat, a także zgody społecznej i politycznej wokół takiej reformy – twierdzi Przemysław Pruszyński, nawiązując do złych doświadczeń z tzw. Polskim Ładem z 2022 r.

Z kolei zdaniem Andrzeja Ladzińskiego głęboka reforma jest potrzebna, ale bynajmniej nie dlatego, by zapewnić pracę doradcom podatkowym. – Trzeba przebudować przepisy regulujące relacje między podatnikiem a organami skarbowymi, a przyczyną jest postępująca cyfryzacja i rozwijające się formy raportowania wyników podatkowych – uważa przewodniczący samorządu doradców.

Podczas uroczystości, która odbyła się w Warszawie 24 kwietnia, przedstawiciele redakcji „Rzeczpospolitej” wręczyli nagrody laureatom 18. edycji Rankingu Firm Doradztwa Podatkowego. Laureatami były największe firmy pod względem zatrudnienia i przychodów, a także konkretni doradcy wskazani jako eksperci w różnych dziedzinach doradztwa podatkowego.

Największą liczebnie okazała się ponownie firma Deloitte Doradztwo Podatkowe, w której pracuje 209 doradców podatkowych. To o pięciu więcej niż przed rokiem. Największe przychody, ponad 401 mln zł, wykazała firma EY Polska.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Prawo karne
Akta znalezione w domu Zbigniewa Ziobry. Prokuratura przekazała nowe informacje
ABC Firmy
Firma zapłaci prawie 240 tys. zł kary. Wszystko przez zgubionego pendrive'a
Zawody prawnicze
Adwokaci apelują do Tuska. Chcą uchylenia rozporządzenia MS
Praca, Emerytury i renty
Czternasta emerytura z wieloma znakami zapytania. Będzie podwyżka?
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?