Monika Pogroszewska

Absolwentka filozofii na Uniwersytecie Warszawskim

Skarbówka: 53 tys. zł ulgi na remont, a nie na budowany dom

Właściciel domu odliczy do 53 tys. zł wydatków na termomodernizację, jeśli zainwestuje w stary budynek. Z pomocy nie skorzysta jednak ten, kto buduje.

Estoński CIT: fiskus utrudnia rozliczenie

Spółka może mieć podatkową zaległość, jeżeli wypłaci wspólnikowi zaliczkę na poczet dywidendy w drugiej połowie roku. Tak wynika z interpretacji skarbówki.

Odpowiedni zapis w regulaminie sprzedaży zmniejszy przychód ryczałtowca

Sprzedawca nie zapłaci zryczałtowanego podatku od pieniędzy, które otrzyma od kupujących na pokrycie kosztów przesyłki. Musi jednak działać jako pełnomocnik.

Zatrudnienie sekretarki nie da obniżki podatku

Notariusz zapłaci 17 proc. ryczałtu, gdy zatrudni pomoc biurową albo księgową. Tylko współpraca z innym prawnikiem daje mu prawo do stawki 15 proc.

Rząd poprawi przepisy o podatku minimalnym

Ministerstwo Finansów przedstawi w ciągu jednego–dwóch tygodni projekt zmian w CIT – zapowiedział wiceminister Artur Soboń podczas VI Kongresu Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan.

Rusza VI Kongres Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan

We wtorek 17 maja 2022 r. rozpoczyna się VI Kongres Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan, poświęcony najważniejszym zmianom w podatkach.

Zmiana sposobu opodatkowania: dwa terminy, by przejść na skalę

Płacący 19-proc. PIT lub ryczałt będą mogli zmienić sposób opodatkowania po zakończeniu roku, w zeznaniu za 2022 r. Ryczałtowcy mają dwie możliwości – mogą to zrobić także w połowie roku, składając oświadczenie do 22 sierpnia.

Zwrot kosztów dla zleceniobiorcy jest wolny od PIT

Firma wysyłająca zleceniobiorców do pracy w Niemczech nie pobierze podatku od wypłaconych im diet i ryczałtów, ale tylko do określonego limitu.

Chcesz płacić niższy podatek, złóż PIT-2 w dowolnym momencie

Pracownik może złożyć w trakcie roku oświadczenie, w wyniku którego pracodawca pobierze od niego niższe zaliczki.

Fiskus ułatwia pracodawcom rozliczenie Ukraińców

Zagranicznego zleceniobiorcę można od początku traktować jak polskiego rezydenta, jeśli oświadczy, że jego ośrodek interesów życiowych jest tutaj.