fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Polska i świat walczą z koronawirusem - relacja z 26 marca

AFP
Rząd Mateusza Morawieckiego wprowadza ograniczenie przemieszczania się *** W Polsce jak dotąd wirusa wykryto u 1221 osób, 16 osób zmarło *** Wprowadzony został stan epidemii *** Prezydent zapowiada zwolnienie z ZUS dla samozatrudnionych *** Ograniczenia w przemieszczaniu się dotyczą już prawie jednej trzeciej ludności świata. *** Liczba ofiar wirusa w Hiszpanii jest już większa niż w Chinach *** Sejm przyjął zmiany w swym regulaminie, umożliwiające zdalne posiedzenia.

23:05

Dziękujemy, że byli dziś Państwo z nami. Relacja na żywo z walki Polski i świata z koronawirusem od rana na rp.pl.

23:00

Od poniedziałku amerykański Dow Jones zyskał 21 proc., co jest największym trzydniowym wzrostem dla tego indeksu od 1931 r.

22:50

W Irlandii kolejne 10 osób zmarło z powodu COVID-19 – podały miejscowe służby medyczne. Liczba ofiar epidemii wzrosła w Irlandii do 19, a liczba przypadków koronawirusa – do 1819. Naczelny lekarz kraju Tony Holchan wyraził zaniepokojonie zakażeniami w domach opieki i placówkach służby zdrowia, a także wzrastającą liczbą pacjentów na oddziałach intensywnej opieki.

22:40

Jeśli dotychczas podjęte przez nas kroki nie powstrzymają epidemii, możemy sięgnąć po środek ostateczny – powiedział szef tureckiego MSW Suleyman Soylu, odnosząc się do wydania mieszkańcom nakazu pozostawania w domach, od kilku dni obowiązującego osoby od 65 roku życia. O podjęcie takiego kroku zaapelował do władz burmistrz Stambułu podkreślając, że codziennie z transportu publicznego korzysta w mieście prawie milion osób. W związku z epidemią w Turcji zamknięto szkoły, kawiarnie i bary, zakazano publicznych modłów i odwołano wydarzenia sportowe. W Turcji odnotowano dotąd 3629 przypadków koronawirusa, 75 zakażonych osób zmarło.

Fot. AFP

22:30

Prezydent Andrzej Duda uczestniczył w wieczornej modlitwie na Jasnej Górze w Częstochowie. Choć wprowadzono ograniczenia w kwestii gromadzenia się podczas obrzędów liturgicznych, w kaplicy znajdowało się co najmniej 10 osób.

22:20

Kompleks Maracana w Rio de Janeiro, w którym mieści się słynny stadion piłkarski, zostanie przekształcony w tymczasowy szpital – ogłosiły władze stanu Rio de Janeiro. Do tej pory w Brazylii odnotowano ponad 2,9 tys. przypadków koronawirusa, a 77 pacjentów zmarło. Wcześniej decyzje o wykorzystaniu obiektów sportowych w celach medycznych podjęły władze Sao Paulo (stadion Pacaembu) oraz Brasílii (Estadio Mane Garrincha, Stadion Narodowy Brazylii).

22:10

W czwartek najwięcej przypadków koronawirusa odnotowano w USA (ponad 13 tysięcy), Hiszpanii (6,8 tys.), Niemczech (6,3 tys.), we Włoszech (6,2 tys.), Francji (3,9 tys.), Iranie (2,3 tys.) oraz w Wielkiej Brytanii (2,1 tys.). W czterech kolejnych państwach – Belgii, Austrii, Turcji i Holandii – liczba nowych przypadków wzrosła o ponad tysiąc. Na świecie wirusem SARS-CoV-2 zakaziło się ponad 525 tys. ludzi.

21:48

W Stanach Zjednoczonych odnotowano dotąd więcej (81896) przypadków koronawirusa niż w Chinach (81285). W czwartek w USA stwierdzono ponad 13,6 tys. nowych przypadków. Do tej pory z powodu koronawirusa w Stanach Zjednoczonych zmarły 1174 osoby.

21:45

Fot. AFP

21:40

W ciągu ostatniej doby we Włoszech zmarły nie 662 osoby zakażone koronawirusem, lecz 712 – potwierdziła włoska Służba Obrony Cywilnej, która w swym wcześniejszym dobowym raporcie nie uwzględniła informacji o 50 zgonach z północno-zachodniego regionu Piemont. Oznacza to, że łączna liczba przypadków SARS-CoV-2 we Włoszech wynosi 8215. Włoska służba przekazała, że dane z Piemontu dotarły zbyt późno i zostaną uwzględnione w piątkowym raporcie.

21:27

W ramach solidarności niemieckie szpitale dysponujące wolnymi łóżkami przyjmą z Włoch co najmniej 47 pacjentów zakażonych koronawirusem – powiedział minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas.

21:23

W Izraelu potwierdzono dotąd 2693 przypadków koronawirusa, w tym osiem śmiertelnych. W ciągu ostatniej doby odnotowano kolejne 324 przypadki i trzy zgony spowodowane zakażeniem. Stan 46 pacjentów jest ciężki – podało izraelskie ministerstwo zdrowia.

21:20

W Afganistanie co najmniej 10 tys. więźniów w wieku powyżej 55 lat zostanie wypuszczonych na wolność. Władzom chodzi o to, by odbywający kary nie zakazili się koronawirusem. Decyzja nie dotyczy talibów ani bojowników tzw. Państwa Islamskiego. Więźniowie mają wyjść na wolność w ciągu 10 dni – podała agencja Reutera.

21:11

Minister zdrowia Łukasz Szumowski uważa, że jest za wcześnie, by mówić o dacie wyborów prezydenckich. – Poczekajmy jeszcze dwa tygodnie. Zobaczymy jak będzie wyglądała krzywa – powiedział.

Fot. Fotorzepa, Jakub Czermiński

21:05

Toyota poinformowała o przedłużeniu do 20 kwietnia okresu, w którym produkcja w jej fabrykach aut i części w Ameryce Północnej jest zawieszona. Powodem decyzji jest trwająca pandemia i obniżka popytu na pojazdy. Pierwotnie Toyota planowała wznowienie produkcji 6 kwietnia.

20:55

Szwecja w porównaniu z innymi krajami wprowadziła łagodne restrykcje i rekomendacje, do których ostatnio doszedł zakaz stania w barach, restauracjach i nocnych klubach.

20:43

20:40

20:38

W szpitalu w Warszawie zmarły dwie osoby zakażone koronawirusem – podało Ministerstwo Zdrowia. Poinformowało, że 84-letnia kobieta i 78-letni mężczyzna mieli choroby współistniejące.

20:37

Burmistrz Chicago Lori Lightfoot zwróciła się do mieszkańców, którzy lekceważą nakaz pozostawania w domach i gromadzą się w miejscach publicznych. Podkreśliła, że nieprzestrzeganie poleceń może prowadzić do zwiększenia liczby ofiar koronawirusa. – Dobry Boże, zostańcie w domach, ratujcie życia – powiedziała. Nabrzeże jeziora Michigan zostało zamknięte. Policja z Chicago ma zwiększyć liczbę patroli i karać nieprzestrzegających kwarantanny stosując pouczenia i mandaty. – Jeśli będzie to konieczne, policjanci będą dokonywać aresztowań – powiedziała burmistrz.

20:27

Sprowadzone z Chin testy, które miały być głownie stosowane przez hiszpańskich pracowników służby zdrowia, mają zbyt niską czułość i w wielu przypadkach dają wynik ujemny, choć inne, zatwierdzone testy dają wynik dodatni.

20:10

W ciągu ostatniej doby we Francji liczba przypadków koronawirusa wzrosła o 3922, do 29155. Francuskie służby poinformowały o śmierci kolejnych 365 zakażonych osób. Liczba ofiar epidemii we Francji wzrosła do 1696.

20:00

Trybunał wyborczy rekomenduje przełożenie zaplanowanych na 3 maja wyborów prezydenckich w Boliwii o co najmniej miesiąc. Trybunał ostrzegł, że ograniczenia w przemieszczaniu się wprowadzone w ramach walki z koronawirusem utrudniają przygotowanie wyborów.

19:54

Na świecie stwierdzono ponad 511 tysięcy przypadków koronawirusa. Pandemia SARS-CoV-2 kosztowała życie 23 tys. osób. Do tej pory ozdrowiało ponad 120 tys. zakażonych.

19:47

W Wielkiej Brytanii liczba przypadków koronawirusa wzrosła do 11658. Z powodu epidemii zmarło na Wyspach 578 osób, z czego 113 w ciągu ostatniej doby.

19:40

19:33

Świat stoi w obliczu „poważnej i dotkliwej” sytuacji kryzysowej z powodu pandemii koronawirusa. Reakcje w państwach w najbliższych tygodniach będą miały kluczowe znaczenie dla przebiegu epidemii – twierdzą naukowcy z Imperial College w Londynie.

19:17

Marszałek Sejmu ogłosiła przerwę. Posiedzenie Sejmu ma zostać wznowione jutro ok. południa. Decyzja odnośnie konkretnej godziny ma zapaść na Konwencie Seniorów. Z zapowiedzi Elżbiety Witek wynika, że w grę wchodzi okres od godz. 11 do 13.

19:15

Sejm przyjął zmiany w regulaminie, umożliwiające przeprowadzanie posiedzeń z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej umożliwiających porozumiewanie się na odległość. Za projektem głosowało 250 posłów, przeciw było 104, 14 wstrzymało się.

19:10

Czekamy na wyniki głosowania nad całością projektu.

19:09

Zakończyło się głosowanie poprawek do projektu zmian w regulaminie .

19:08

W poprawce nr 15 klub PSL proponował, by przepisy regulaminu dotyczące zdalnych posiedzeń Sejmu, komisji i podkomisji utraciły moc 30 czerwca 2020 r. Poprawka została przyjęta.

Fot. AFP

18:58

W poprawce nr 14 klub PSL postulował, aby do regulaminu Sejmu dodać artykuł 198n stanowiący, że przepisy dotyczące posiedzeń Sejmu, komisji i podkomisji z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej umożliwiających porozumiewanie się na odległość mają zastosowanie na wniosek marszałka Sejmu po wyrażeniu zgody przez co najmniej 3/5 ustawowej liczby posłów. 194 posłów było przeciw, poprawka przepadła.

18:52

Stan zagrożenia epidemicznego nie będzie uprawniał do przeprowadzenia zdalnych posiedzeń komisji i podkomisji. Poprawka Lewicy została przyjęta stosunkiem głosów 370-0.

18:49

18:45

W poprawce nr 12 klub KO chciał zmienić brzmienie art. 198j tak, by zniknęły z niego słowa o możliwości organizowania posiedzeń komisji i podkomisji w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii w rozumieniu ustawy z 2008 r. o zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi. Poprawka została odrzucona, 158 posłów było „za”, 204 – „przeciw”.

18:37

W poprawce nr 11 Konfederacja postulowała, by w przypadku wprowadzenia stanu wyjątkowego, stanu klęski żywiołowej albo stanu wojennego posiedzenia komisji i podkomisji mogły się odbywać zdalnie. Poprawka została odrzucona.

18:30

Konfederacja chciała ograniczyć czas wystąpień podczas dyskusji podczas zdalnych posiedzeń Sejmu oraz do dwóch ograniczyć liczbę wystąpień danego posła w danej sprawie. Sejm poprawkę odrzucił.

18:20

Lewica chciała, by system teleinformatyczny używany przy posiedzeniach zdalnych musiał uzyskać pozytywną opinię Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Poprawkę dopisującą odpowiedni fragment w art. 198b opisującym, że wymogi dotyczące środków komunikacji elektronicznej umożliwiających porozumiewanie się na odległość określa marszałek Sejmu, posłowie odrzucili stosunkiem głosów 170 „za”, 197 „przeciw”.

18:14

18:12

We Włoszech w ciągu ostatniej doby z powodu koronawirusa zmarły 662 osoby.

18:10

Poprawka nr 8, także złożona przez Lewicę, została przyjęta stosunkiem głosów 360-0-0. Stanowi ona, że marszałek Sejmu w drodze zarządzenia określi wzór i tryb składania wniosku, o którym mowa w ust. 3. W udostępnionym posłom tekście poprawki błędnie użyto słowa „rozporządzenie” zamiast „zarządzenie”.

18:04

Poprawka 7 została odrzucona. Za jej przyjęciem głosowało 172 posłów, przeciw było 197. W poprawce Lewica chciała, by do regulaminu dodać zapis głoszący, że zatwierdzony przez prezydium porządek obrad nie może ulec zmianie w dniu posiedzenia.

17:52

Lewica chciała, by decyzję o zdalnym posiedzeniu Sejmu podejmowało, po zasięgnięciu opinii Konwentu Seniorów, prezydium Sejmu większością kwalifikowaną. Poprawka przepadła. Za jej przyjęciem było 170 posłów, przeciw – 197, nikt się nie wstrzymał od głosu.

17:50

17:44

W poprawce nr 5 Koalicja Obywatelska postulowała, by decyzję o przeprowadzeniu zdalnego posiedzenia marszałek Sejmu podejmowała po zasięgnięciu opinii Konwentu Seniorów oraz „po uzyskaniu jednomyślnej zgody” szefów lub wiceprzewodniczących klubów parlamentarnych. Za przyjęciem poprawki było 170 posłów, 197 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Poprawka została odrzucona.

17:38

172 głosów „za”, 198 „przeciw”, nikt się nie wstrzymał – taki przebieg miało głosowanie nad złożoną przez KO poprawką numer 4. Poprawka zakładała dodanie do regulaminu zapisu, że w czasie zdalnych posiedzeń Sejmu nie mogą być zmieniane: konstytucja, kodeks wyborczy ani ustawy o stanach nadzwyczajnych. Sejm odrzucił poprawkę.

17:30

17:28

Sejm przyjął poprawkę Lewicy, skreślającą w art. 1. w art. 198a w ust. 1 w pkt. 2 wyrazy „wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego albo”.

17:25

W Lizbonie kierowcy mogą udać się do mobilnego punktu testów na obecność koronawirusa. Osoby z objawami choroby są badane bez konieczności opuszczania samochodu.

17:20

W Sejmie kolejne głosowanie. Druga poprawka zakładała to samo, co pierwsza, lecz została złożona przez Konfederację. Sejm odrzucił poprawkę. Głosowało 371 posłów, za przyjęciem zmiany było 136.

17:15

Do Polski wraca samolot ze sprzętem medycznym.

17:11

W głosowaniu nad pierwszą poprawką, złożoną przez KO, wzięło udział 370 posłów – poinformowała marszałek Sejmu. 151 było „za”, 214 „przeciw”, 5 wstrzymało się od głosu. Sejm odrzucił poprawkę, przewidującą zdalne prowadzenie posiedzeń Sejmu w przypadku wprowadzenia stanu wyjątkowego, stanu klęski żywiołowej lub stanu wojennego.

17:03

Od północy w piątek Chiny wprowadzą zakaz przekraczania granic obowiązujący większość cudzoziemców. Decyzja ma zmniejszyć liczbę „importowanych” przypadków koronawirusa.

16:59

Na wszystkich salach jest 368 posłów, jest kworum – powiedziała marszałek Elżbieta Witek.

16:58

Poseł Robert Kropiwnicki wnosi o ustalenie liczby posłów biorących udział w posiedzeniu.

16:57

Marszałek Sejmu wznowiła obrady. – Przystępujemy do trzeciego czytania – powiedziała.

16:56

KGHM, który w ostatnim czasie zajął się m.in. produkcją płynu do dezynfekcji, sprowadzi z Państwa Środka sprzęt medyczny za ponad 15 mln dol.

16:55

Włoscy naukowcy analizują, czy większa niż zwykle liczba przypadków ciężkiego zapalenia płuc i grypy w Lombardii w ostatnim kwartale 2019 roku może być oznaką, że koronawirus mógł rozprzestrzenić się poza Chiny wcześniej niż dotychczas sądzono.

16:53

W Chorwacji liczba przypadków koronawirusa wzrosła do 495. Jak dotąd w kraju tym dwie zakażone osoby zmarły, a dwadzieścia dwie – ozdrowiały.

16:50

Posiedzenie Sejmu ma za chwilę zostać wznowione.

16:40

16:34

Liczba przypadków koronawirusa w Szwajcarii wzrosła w ciągu doby o 1002 i wynosi teraz 10714 – podały szwajcarskie służby medyczne.

16:29

Stadion Realu Madryt zostanie udostępniony hiszpańskiej służbie zdrowia. Będzie tam magazynowany sprzęt medyczny, który stamtąd trafi do odpowiednich służb.

16:23

Profesor Ryszard Piotrowski uważa, że brak formalnego wprowadzenia w Polsce stanu nadzwyczajnego, mimo że panuje on obecnie w kraju, jest niezgodny z konstytucją. Jego zdaniem obecna sytuacja wymusza na Radzie Ministrów wprowadzenie stanu klęski żywiołowej.

16:13

Przerwa w posiedzeniu Sejmu przedłuża się.

16:08

Szesnaście superkomputerów w USA pracuje nad wynalezieniem lekarstwa na Covid-19. Grupa naukowców pracujących nad lekami i szczepionkami uzyskała dostęp do komputerów IBM oraz chmur obliczeniowych Amazonu, Microsoftu i Google.

16:06

Polacy boją się pustych sklepów i wyższych cen. Większość twierdzi, iż nie kupowała na zapas, ale jednocześnie widzi takie zachowania u innych.

16:03

Policjanci przypominają, że w związku z pandemią koronawirusa zamknięte muszą być miejsca związane ze sportem i rekreacją m.in. baseny, kluby fitness czy siłownie. Nie wszyscy właściciele przedsiębiorstw stosują się do wprowadzonych ograniczeń. Tak było w przypadku 38-latka, który prowadził siłownie na terenie Olsztyna.

16:00

Czeski Bank Centralny obniżył w czwartek swoją główną stopę procentową o 0,75 pkt proc., do 1 proc. To już jej drugie cięcie w reakcji na kryzys gospodarczy wywołany epidemią Covid-19.

15:55

MSWiA przypomina, że od jutra osoby, które z powodu zatrudnienia na terenie innego kraju regularnie przekraczały polską granicę zostaną objęte obowiązkową dwutygodniową kwarantanną.

15:53

15:52

15:50

Przerwa w obradach Sejmu została przedłużona do godz. 16:00 – poinformował poseł Dariusz Joński.

15:47

W Walii z powodu koronawirusa zmarło kolejnych sześć osób, w Szkocji – trzy. Liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 wzrosła w Wielkiej Brytanii do 474.

15:43

Brytyjska prokuratura zapowiedziała, że osobom, które celowo kaszlą na ratowników medycznych, będzie grozić kara dwóch lat więzienia. – Nie zawahamy się ścigać nikogo, kto będzie im groził w trakcie wykonywania ważnych obowiązków – zapowiedziano.

15:39

Łuskowce przemycane do Chin są nosicielami wirusów blisko spokrewnionych z SARS-CoV-2, koronawirusem, który wywołał pandemię na świecie – czytamy w BBC.

15:37

Poseł PO Michał Szczerba pyta, dlaczego nie ma transmisji internetowej w salach, w których obradują posłowie.

15:23

Liczba lekarzy, którzy zmarli we Włoszech z powodu koronawirusa wzrosła do 37. W kraju odnotowano ponad 70 tys. przypadków zachorowań.

15:18

W Rimini w regionie Emilia-Romania szpital opuścił 101-letni mężczyzna, którego udało się wyleczyć z zakażenia koronawirusem – przekazała wiceburmistrz Gloria Lisi.

15:10

W Niemczech nadal panuje „cisza przed burzą” jeśli chodzi o epidemię koronawirusa a kraj wykorzystuje czas, jaki zyskał dzięki intensywnym testom na obecność koronawirusa do przygotowania się na falę zachorowań, jaka jest spodziewana w nadchodzących tygodniach – oświadczył minister zdrowia Niemiec Jens Spahn.

15:05

Marszałek Witek ogłosiła przerwę w obradach do godz. 15:40 ze względu na to, że zgłoszono do projektu uchwały kilkanaście poprawek.

15:03

Sławomir Nitras (KO) powiedział, że posłowie opozycji przebywają w jednym, a PiS – w drugim budynku. Mówił, że nie wiadomo, czy jest kworum. – Nie wiemy, ilu nas jest – dodał. – My się boimy manipulacji. Nie wiemy, czy wy nie nadużyjecie prawa, które sobie sami w tej chwili – nie wiadomo, czy zgodnie z prawem – przyznajecie – powiedział. Zarzucił rządzącym nieodpowiadanie na pytania obywateli. – Jeżeli ten regulamin przejdzie boimy się, że wy nikomu na żadne pytanie nie odpowiecie.

15:02

Daria Gosek-Popiołek (Lewica) uznała za niedemokratyczną możliwość zwoływania przez marszałka Sejmu posiedzeń zdalnych jedynie po zasięgnięciu opinii Konwentu Seniorów, bez wymogu uzyskania zgody Konwentu. – Szanujmy demokrację i parlamentaryzm, zmieńmy ten zapis – apelowała.

15:00

Barbara Nowacka skrytykowała Kancelarię Sejmu za przesłanie posłom danych do logowania do systemu umożliwiającego pracę zdalną za pośrednictwem SMS-ów. – Każdy może się włamać, każdy może się włamać na serwer – mówiła. Pytała, jak pod względem technologicznym zostanie zapewnione bezpieczeństwo głosowania.

14:57

PSL proponuje ograniczenie obowiązywania zmian w regulaminie do 30 czerwca 2020 r.

14:55

Szef PO krytykował, że posłowie wkrótce się rozjadą i spotkają w piątek, zamiast od razu przejść do pracy nad ustawami. Marszałek Witek odparła, że czwartkowe posiedzenie odbywa się ze względu na sprzeciw KO i Konfederacji i brak konsensusu w prezydium Sejmu w sprawie zmiany w regulaminie Sejmu. – Ubolewam, że nie było konsensusu – stwierdziła marszałek.

14:53

Borys Budka powiedział, że posłowie nie powinni się zajmować regulaminem lecz rozwiązaniami chroniącymi obywateli w czasach kryzysu wywołanego pandemią. Dodał, że KO będzie zgłaszać postulaty obywateli. – Nie może być tak, że pracodawca zatrudniający więcej niż 9 pracowników otrzyma inną pomoc niż ten, który zatrudnia do 9 – zaznaczył. Zwracając się do ministra Szumowskiego wspomniał o 20 mld zł na służbę zdrowia i powiedział: – Jesteśmy dla pana, by nie musiał pan codziennie gasić pożarów w polskich szpitalach.

14:48

Krzysztof Bosak zapytał, dlaczego nowelizacja regulaminu wyklucza ze zdalnych prac sejmowych komisji ekspertów i czynnik społeczny. Zaapelował, by przyjąć zmieniającą to poprawkę Konfederacji.

14:44

Odpowiadając na krytykę ze strony posłów opozycji głos zabrał minister zdrowia Łukasz Szumowski. Nie zgodził się, że strona rządząca okłamuje obywateli w związku z pandemią. Powiedział, że do laboratoriów przekazano dotąd 100 tys. testów na koronawirusa, a kolejne 50 tys. testów paskowych będzie jutro. – Nie próbujemy oszukiwać. Takie uwagi w obecnej sytuacji są nie na miejscu – ocenił.

14:42

Brytyjska policja otrzymała zezwolenie na użycie „rozsądnej siły” wobec osób, które odmówią dostosowania się do środków zapobiegających rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

14:41

Marszałek Witek upomniała posła PO Rafała Grupińskiego. Stwierdziła, że tylko posłowie Platformy przeszkadzają w posiedzeniu m.in. poprzez tupanie.

14:39

Prezydent Władimir Putin oświadczył, że Rosja jest w stanie uporać się z koronawirusem SARS-CoV-2 w mniej niż trzy miesiące jeśli wprowadzi zdecydowane środki mające przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się koronawirusa SARS-CoV-2.

14:38

Poseł i kandydat Konfederacji na prezydenta Krzysztof Bosak ocenił, że państwo polskie okazuje się nieskuteczne. Zapowiedział złożenie poprawek do zmian regulaminu Sejmu, wiążących te zmiany ze stanem nadzwyczajnym. Apelował o szybkie przejście do prac nad tarczą antykryzysową. Wezwał też do przełożenia wyborów prezydenckich.

14:36

Władysław Kosiniak-Kamysz zarzucił rządzącym, że nie przygotowali służby zdrowia ani schematów działania w związku z epidemią. – To gigantyczne zaniedbanie – ocenił.

14:34

Krzysztof Gawkowski (Lewica) stwierdził, że odpowiedzialność nakazuje, by zmienić regulamin Sejmu. – Nie ma zgody na to żebyśmy kryzys wykorzystywali do politycznych kłótni – dodał.
Zaznaczył, że dziś nie ma koalicji i opozycji, lecz „dzisiaj wszyscy jesteśmy Polakami”.

14:30

Szef PO Borys Budka powiedział, że jego formacja zaproponowała 20 mld zł na służbę zdrowia. – To konkretne pieniądze – podkreślił. Od kilkunastu dni leżą konkretne rozwiązania w tej izbie. Żaden Polak, żadna Polka nie powinien być dotknięty skutkami tego kryzysu – dodał.

14:26

Szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski powiedział, że Prawo i Sprawiedliwość popiera zmiany ujęte w projekcie i będzie głosowało „za”. Deklarując, że dla PiS życie i zdrowie Polaków jest ważniejsze niż regulamin zacytował Kornela Morawieckiego mówiąc, że „nad prawem jest dobro narodu”. – Zmiany dostosują regulamin do bezprecedensowej sytuacji – mówił Sobolewski.

14:23

W imieniu prezydium Sejmu wicemarszałek Ryszard Terlecki (PiS) zgłosił wniosek o zmianę regulaminu Sejmu celem umożliwienia posłom zdalnego procedowania ustaw. Dodał, że po wprowadzeniu przez Światową Organizację Zdrowia stanu pandemii konieczne jest wprowadzenie bezpiecznych warunków pracy dla parlamentarzystów oraz pracowników Sejmu.

14:20

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz wezwał do przyjęcia „tarczy antykryzysowej” wraz z poprawkami ludowców, dzięki czemu – stwierdził – projekt z „tekturowego” może stać się „tytanowy”.

14:18

Posłanka Barbara Nowacka wniosła o uzupełnienie porządku obrad o czytanie projektu uchwały wyrażającej podziękowanie dla pracowników służby zdrowia. Marszałek Witek odparła, że wniosek jest nieregulaminowy.

14:17

Marszałek Witek powiedziała, że wniosek wicemarszałek Kidawy-Błońskiej ma być rozpatrzony jutro.

14:16

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (PO) wniosła o przerwanie posiedzenie i uzupełnienie porządku obrad o czytanie trzech ustaw zgłoszonych przez Koalicję Obywatelską. – Te ustawy są gotowe, możemy to zrobić teraz. Wzywam rządzących – nie przeszkadzajcie nam – mówiła. Zarzuciła rządzącym wprowadzenie chaosu w związku z epidemią. – Jesteście tchórzami – stwierdziła. Dodała, że w kraju brakuje testów na koronawirusa. – Każdy dzień zwłoki oskarża was – powiedziała Kidawa-Błońska.

14:14

Głosowanie będzie odbywać się przez podniesienie rąk. Część posłów znajduje się na sali posiedzeń, pozostali w salach komisji sejmowych.

14:13

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek rozpoczęła posiedzenie Sejmu.

14:02

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 35 przypadkach koronawirusa w Polsce. Tym samym liczba przypadków wirusa SARS-CoV-2 w naszym kraju wzrosła do 1120. 14 osób zakażonych zmarło.

13:59

13:56

13:54

Kiedy świat zmaga się pandemią koronawirusa SARS-CoV-2, w Chinach pojawiło się nowe zagrożenie. Czy grozi nam druga plaga?

13:42

Jak podaje Reuters we Włoszech zamykane są stacje benzynowe. Koronawirus dosłownie sparaliżuje ruch na półwyspie Apenińskim.

13:41

13:31

W Singapurze w środę stwierdzono 73 nowe przypadki koronawirusa SARS-CoV-2 – to największy dobowy wzrost liczby zarażonych w tym kraju od początku epidemii.

ROSLAN RAHMAN / AFP

13:26

Chcemy, aby program „Lot do domu” zakończył się 5 kwietnia – poinformował szef KPRM Michał Dworczyk.

13:17

Liczba zarażonych koronawirusem SARS-CoV-2 w Szwajcarii wzrosła do 10714. Liczba ofiar Covid-19, choroby wywoływanej przez koronawirusa, wzrosła do 161 – podało Federalne Biuro Zdrowia Publicznego Szwajcarii.

13:14

13:11

13:10

Pomoc wysyłana „Od Rosji z miłością” do dotkniętych epidemią Włoch jest w 80 proc. bezużyteczna – pisze „The Moscow Times”, powołując się na włoski dziennik „La Stampa”.

13:03

CDU Angeli Merkel zyskuje w sondażach w czasie, gdy niemiecki rząd zarządza sytuacją kryzysową w związku z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2. Poparcie dla CDU jest najwyższe od wyborów federalnych w 2017 roku.

12:46

12:44

Dziewięć okrętów brytyjskiej Royal Navy monitorowało działania kilku rosyjskich okrętów wojennych po wykryciu „niezwykle wysokiego poziomu ich aktywności” w rejonie Kanału La Manche i Morza Północnego. Jak czytamy w Sky News wszystko dzieje się w momencie, gdy Royal Navy przygotowuje się do wsparcia brytyjskiej ochrony zdrowia w walce z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2.

12:29

Niektórzy wojewodowie przerzucają na powiaty obowiązek organizacji miejsc kwarantanny. Nie dając na ten cel pieniędzy. Tymczasem nie mają podstawy prawnej – uważa Związek Powiatów Polskich.

Fotorzepa, Jakub Mikulski

12:22

W ciągu doby w Hiszpanii zmarło 655 osób zarażonych koronawirusem SARS-CoV-2 – podał resort zdrowia Hiszpanii.

12:08

Liczba lekarzy z Włoch, którzy zmarli w wyniku zarażenia się koronawirusem SARS-CoV-2, wzrosła do 37 – podała włoska federacja lekarzy.

12:06

Termin na złożenie rocznej deklaracji CIT-8 będzie przedłużony do 31 maja – poinformowało Ministerstwo Finansów. Odłożony ma być także termin na składanie rocznych sprawozdań finansowych.

12:02

W ślad za Wojewodą Śląskim, również Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik (PiS) zdecydował o przesunięciu wyborów uzupełniających, które miały się odbyć w najbliższą niedzielę.

11:59

LPP jest silna, choć z drugiej strony zdarza się, że silny kiedyś upada. Sytuacja branży jest znacznie bardziej dramatyczna – mówi Marek Piechocki, prezes firmy odzieżowej LPP w rozmowie z Marcinem Piaseckim

11:57

Wiceminister zdrowia Wielkiej Brytanii Edward Argar zapewniał, że książę Karol, u którego badanie wykazało obecność koronawirusa SARS-CoV-2 w organizmie został przebadany, ponieważ spełniał kryteria przewidziane dla osób poddawanych testom na Wyspach i „nie ominął kolejki” czekających na taki test.

Victoria Jones / POOL / AFP

11:51

11:35

11:34

Niemal wszyscy przedsiębiorcy odczuwają już negatywne skutki pandemii a dla ponad połowy są one bardzo poważne. Bez braku wsparcia firmy będą musiały zwalniać – co druga nawet 20-50 proc. pracowników

11:22

Władze Szanghaju podjęły decyzję o poddawaniu 14-dniowej kwarantannie wszystkich osób przybywających do miasta spoza granic Chin. Wcześniej kwarantannie poddawano tylko osoby przybywające z 24 państw świata najbardziej dotkniętych pandemią koronawirusa SARS-CoV-2.

11:20

11:10

11:08

Nawet o dwa miliony może wzrosnąć w Polsce liczba bezrobotnych, jeśli firmy pilnie nie dostaną wsparcia. Pracę może też stracić co trzeci z pracowników tymczasowych.

11:05

Posłowie i posłanki spotykają się dziś w osobnych salach, z zachowaniem środków bezpieczeństwa. Ale podziały – zwłaszcza wśród opozycji – są być może większe niż te fizyczne – pisze Michał Kolanko.

11:03

36-letni mężczyzna został zastrzelony przez agentów FBI. Mężczyzna miał planować zamach z użyciem bomby ukrytej w samochodzie na szpital w Missouri. Niedoszły zamachowiec chciał wywołać obecny kryzys w USA związany z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2.

10:53

Liczba osób umierających z powodu Covid-19 jest dużo wyższa niż to wynika z oficjalnych komunikatów – mówi Frederic Valletoux, prezes Francuskiej Federacji Szpitali.

10:51

10:50

Najwyższa Rada Obrony Libanu zaleciła rządowi kraju przedłużenie okresu ogólnonarodowej kwarantanny o dwa tygodnie, aby spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-CoV-2 – informuje radio Voice of Lebanon.

10:46

10:26

Cezary Tomczyk, poseł Koalicji Obywatelskiej poinformował o skierowaniu do premiera Mateusza Morawieckiego wniosku o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej w Polsce. Stan klęski żywiołowej oznaczałby, że wybory prezydenckie zaplanowane na 10 maja musiałyby zostać przełożone.

10:22

10:20

10:15

W Indonezji stwierdzono w czwartek 103 nowe przypadki koronawirusa SARS-CoV-2 co oznacza, że liczba zarażonych wirusem w tym kraju wzrosła do 893. Liczba ofiar koronawirusa SARS-CoV-2 zwiększyła się w Indonezji o 20 – do 78. 35 osób uważa się za w pełni wyleczone.

10:14

10:13

10:07

Warszawiacy nie zostaną zwolnieni z opłat za parkowanie (w strefach płatnego parkowania – red.) – zapowiedział w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski. Całej rozmowy można posłuchać tutaj:

9:59

9:43

9:42

9:37

W Moskwie zamknięte będą od 28 marca do 5 kwietnia wszystkie restauracje, kawiarnie, bary i wszystkie sklepy z wyjątkiem aptek i sklepów spożywczych – zapowiedział mer Moskwy, Siergiej Sobianin.

9:31

Na Filipinach w czwartek wykryto 71 nowych przypadków zarażenia się koronawirusem SARS-CoV-2. Siedem osób cierpiących na Covid-19 zmarło. Łącznie w kraju tym wykryto 707 przypadków koronawirusa, a 45 chorych zmarło.

9:29

9:28

9:21

9:20

9:19

9:15

8:53

Od 3 do 10 proc. pacjentów z Wuhan, których uznano za wyleczonych z Covid-19, testy wykazały ponownie obecność wirusa już po wypisaniu ich ze szpitala – wynika z analiz przeprowadzonych przez lekarzy z tego miasta. Wciąż jednak nie wiadomo czy osoby, które przechorowały Covid-19 mogą ponownie zarażać wirusem i czy są uodpornione na wywoływaną przez wirusa SARS-CoV-2 chorobę.

8:40

Pałac Festiwalowy w Cannes został zamieniony w noclegownię dla bezdomnych. Na rozległych przestrzeniach stanęły łóżka przykryte kocami. Zorganizowano łazienki i miejsce wydawania posiłków, można oglądać telewizję. Są także specjalne klatki dla psów, bo wielu bezdomnych ma zwierzęta, których nie przyjmują zwykle inne noclegownie

8:33

STR / AFP

8:27

Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek, przewodniczący gliwickich struktur PiS, podjął decyzję o przełożeniu wyborów uzupełniających, które miały się odbyć 5 kwietnia.

8:18

W Tajlandii stwierdzono 111 nowych zarażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w ciągu minionej doby. Do czwartku liczba przypadków wirusa w Tajlandii przekroczyła tysiąc – wynosi obecnie 1045. W Tajlandii stwierdzono też cztery przypadki śmiertelne zarażenia się wirusem.

8:14

8:00

7:46

https://twitter.com/JNizinkiewicz/status/1243066674946936832

7:42

W USA przeprowadzono dotąd 418810 testów na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 – oznacza to, że przebadano 1 na 785 obywateli USA.

7:41

7:40

Liczba potwierdzonych przypadków zarażenia koronawirusem SARS-CoV-2 w Niemczech wzrosła do 36508. W ciągu doby w Niemczech wykryto 4995 nowych przypadków zarażenia wirusem.

7:32

7:11

7:10

Steven Dick, brytyjski dyplomata z ambasady Wielkiej Brytanii w Budapeszcie, zmarł w wyniku zarażenia się koronawirusem SARS-CoV-2 – podał brytyjski MSZ.

6:58

77 osób znajdujących się na pokładzie statku wycieczkowego Zaandam amerykańskiej firmy Holland America Line ma objawy grypy – czytamy na stronie internetowej organizatora rejsu.

Claudio MONGE / AFP

6:42

W czasach epidemii zgon w domu powinien stwierdzać lekarz wyznaczony do tego i odpowiednio zabezpieczony przez państwo – uważają lekarze rodzinni.

6:39

Prawie pół miliona chorych. Miliardy nie wychodzą z domu. Kraje wydadzą biliony na ratowanie firm i miejsc pracy – w „Rzeczpospolitej” Rusłan Szoszyn i Jędrzej Bielecki piszą o tym jak świat zmaga się z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2.

6:35

Warto poświęcić tzw. trzynastki emerytalne, żeby w budżecie było więcej na pomoc dla firm i pracowników dotkniętych kryzysem. Ale program 500+ jest dziś potrzebny – ocenia w rozmowie z „Rzeczpospolitą” dr Sławomir Dudek, główny ekonomista Pracodawców RP.

6:33

6:30

Sieci odzieżowe mają pełne magazyny wiosennej kolekcji, którą mogą sprzedawać tylko przez internet. Czeka je ostra walka o klienta i obniżki cen – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

6:20

6:17

Firmy szybko dostosowują się do nowych obostrzeń sanitarnych, a wyzwaniem są dla nich rosnące absencje pracowników oraz ich bezpieczeństwo – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

6:15

Zakaz zgromadzeń nie obowiązuje po przekroczeniu progu firm, a zatrudnieni boją się o zdrowie – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

6:13

6:07

Rząd powinien natychmiast przedstawić nowy plan finansowy państwa, bo obecny projekt zrównoważonych dochodów i wydatków wygląda absurdalnie – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

6:05

6:02

Równie często możemy się zarazić, dotykając zainfekowanych powierzchni różnych przedmiotów, jak i od ludzi chorych – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

6:00

5:59

Od środy przemieszczać się można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie nie dotyczy rodzin, a to oznacza, że rodzice z dwójką czy nawet trójką dzieci mogą spacerować razem, ale w przepisowej odległości 1,5 metra. Można nawet chwilę odpocząć na ławce, ale także niezbyt blisko siebie – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

5:55

– Najważniejsze jest utrzymanie płynności finansowej przedsiębiorców. Decyzją rządzących zatrzymują kolejne branże. Firma, która nie pracuje, nie zarabia i za chwilę nie będzie jej stać nie tylko na zapłatę podatków i składek, ale i na pensje – mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Michał Roszkowski, radca prawny, doradca podatkowy, partner w Accreo.

5:49

Brytyjski następca tronu, książę Karol, u którego badania wykazały obecność koronawirusa SARS-CoV-2 w organizmie, ze swoją matką, królową Elżbietą II, ostatni raz widział się rankiem 12 marca.

5:32

Pakiet rozwiązań kryzysowych wart 2 bln dolarów, przyjęty przez Senat USA, przewiduje m.in. stworzenie wartego 500 mld dolarów funduszu, z którego środki mają być przekazywane firmom najbardziej dotkniętym przez kryzys, a także fundusz w podobnej wielkości, z którego pieniądze mają być przekazywane bezpośrednio do amerykańskich rodzin dotkniętych skutkami kryzysu.

5:20

5:02

Senat USA 96 głosami „za” przy braku głosu „przeciw” przyjął pakiet rozwiązań mających pomóc dotkniętej skutkami pandemii gospodarce USA. Wartość pakietu to 2 bln dolarów.

5:01

Turcja poinformowała, że w środę liczba ofiar koronawirusa w tym kraju wzrosła o 15, do 59. W kraju wykryto też 561 nowych przypadków zarażenia się wirusem – w całej Turcji wykryto go już u 2433 osób. Do kraju ma trafić łącznie z Chin milion szybkich testów pozwalających wykryć obecność koronawirusa w organizmie w 15 minut.

Birol BEBEK / AFP

4:47

W Korei Południowej wykryto w czwartek 104 nowe przypadki zarażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Łącznie liczba zarażonych w tym kraju wzrosła do 9241. Liczba ofiar wirusa w Korei Płd. wzrosła o pięć – do 131.

4:44

W Nowej Zelandii od 9:30 rano w środę do 9:30 rano w czwartek wykryto 73 przypadki koronawirusa SARS-CoV-2 – to największy dzienny wzrost liczby zachorowań zanotowany dotychczas w tym kraju. Łącznie w Nowej Zelandii wirusa wykryto u 262 osób. 27 uznaje się za wyleczone.

4:42

W Chinach kontynentalnych drugi dzień z rzędu nie stwierdzono żadnych zarażeń wirusem SARS-CoV-2 na terytorium kraju. Wzrosła natomiast – do 67 (z 47) – liczba wykrytych w ciągu doby przypadków koronawirusa u osób przybywających do Chin spoza ich granic.

Źródło zdjęcia: AFP

4:26

W Polsce koronawirusa SARS-CoV-2 wykryto u 1051 osób. 14 zarażonych wirusem osób zmarło.

4:25

4:24

4:16

Na całym świecie koronawirusem zaraziło się 471035 osób. W wyniku Covid-19, choroby wywoływanej przez wirus SARS-CoV-2, zmarły 21283 osoby. Za wyleczone uznaje się 114218 osób, u których wykryto zarażenie się wirusem.

W Chinach koronawirusa SARS-CoV-2 wykryto u 81285 osób. We Włoszech zarażonych zostało 74386 osób, w USA – 68203 osoby, w Hiszpanii – 49515 osób, w Niemczech – 37323, w Iranie – 27017, we Francji – 25233, w Szwajcarii – 10897, w Korei Południowej – 9137, w Wielkiej Brytanii – 9529, w Holandii – 6412, w Austrii – 5588.

W wyniku Covid-19 we Włoszech zmarły 7503 osoby, w Hiszpanii – 3647, w Chinach – 3287 osób, w Iranie – 2077, we Francji – 1331, w USA – 1027, w Wielkiej Brytanii – 465, w Holandii – 356, w Szwajcarii – 153, w Korei Południowej – 126.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA