fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Łagodny reżim antywirusowy nie przyniósł ulgi

AFP
Szwecja w porównaniu z innymi krajami wprowadziła łagodne restrykcje i rekomendacje, do których ostatnio doszedł zakaz stania w barach, restauracjach i nocnych klubach.

Zamiast tego klienci mają siedzieć przy stolikach, by nie robić tłoku, zachowując odpowiedni dystans. Mimo że bary są czynne, mieszkańcy są przerażeni pandemią koronawirusa. Odbija się to na gospodarce i już dziś Swedbank prognozuje, że jeszcze przed wakacjami Szwecji grozi bezrobocie na poziomie 10 procent.

Rząd szwedzki zwrócił się do gimnazjów i uczelni, by prowadziły naukę zdalną. Przedszkola i podstawówki są jednak nadal otwarte. Jednakże coraz więcej ekspertów debatuje nad tym, jak zabezpieczyć kraj przed masowym bezrobociem i depresją, do których mogą prowadzić rygorystyczne rozporządzenia w walce z koronawirusem.

Volvo AB zwolni z pracy 20 tysięcy osób, Scania 9 tysięcy, a Volvo Cars zatrzymuje produkcję w fabrykach w Göteborgu i Torslanda, co dotyczy 25 tysięcy pracowników. – Mamy ambicję powrócić do normalności, kiedy to będzie możliwe, deklaruje rzecznik prasowy Volvo Cars Stefan Effström. Przerwanie produkcji umożliwił rządowy pakiet kryzysowy, dzięki któremu personel może zmniejszyć wydajność pracy o 40 procent, ale otrzymywać 94 procent wynagrodzenia.

W fabryce ciężarówek Scanii ponad 50 zwolnionym osobom zaproponowano zatrudnienie w medyczno-technicznej spółce Getinge, by mogli w szybkim trybie produkować respiratory, których może zabraknąć, gdy zwiększy się liczba zakażonych Covid-19 pacjentów na oddziałach intensywnej terapii.

W środę minister finansów Magdalena Andersson przedstawiła trzeci już podczas zmagania się z pandemią pakiet kryzysowy, który ma pomóc przetrwać recesję małym i średnim przedsiębiorstwom. Uwaga jest skierowana przede wszystkim na sytuację hoteli, restauracji, branży transportowej i sklepów.

Rząd zainwestował w projekt 40 mld sek. Pakiet przewiduje bezpośrednią formę wsparcia finansowego dla firm w formie obniżek składek pracodawców i zredukowanego podatku dla osób prowadzących działalność gospodarczą.

Inicjatywa rządu obejmuje również ułatwienia w opłacaniu VAT oraz ustanowienie państwowej gwarancji na kredyty mające pokryć pilne potrzeby przedsiębiorstw. Rządowe „pogotowie" oferuje gwarancje, w której państwo przyjmuje na siebie 70 procent ryzyka.

Johann Cullberg, szef sieci sklepów z produktami ekologicznymi Paradiset, mówi, że pakiet dla małych i średnich przedsiębiorstw pojawił się za późno. On musi bowiem ogłosić bankructwo już dzisiaj, ponieważ w czasie zapaści giełdy zniknęły pieniądze inwestorów. Cullberg przewiduje, że w ciągu najbliższych dwóch–trzech tygodni można się spodziewać w całym kraju tsunami upadłości. W ostatnich dniach bankructwa w Szwecji bardzo przyspieszyły. Tygodniowo plajtuje teraz 40 firm.

W czwartek rano zakażonych koronawirusem było ponad 2500 osób, a 62 osoby zmarły.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA