fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Policja użyje "rozsądnej siły" wobec łamiących kwarantannę

Trafalgar Square w Londynie, 25 marca
AFP
Brytyjska policja otrzymała zezwolenie na użycie "rozsądnej siły" wobec osób, które odmówią dostosowania się do środków zapobiegających rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

W przypadku osób łamiących zasady kwarantanny lub gromadzących się wprew zakazom policjanci mają realizować czteropunktowy plan.

Po pierwsze, policjanci podejdą do takiej osoby (lub grupy) i spytają, czemu nie przebywa w domu. Nastepnie zachęcą ją do powrotu do domu.

W przypadku oporu lub sprzeciwu, funkcjonariusz nałoży na delikwenta grzywnę. W ostateczności, i to jest punkt czwarty, policja będzie mogła użyć "rozsądnej siły", aby zmusić nieposłusznych obywateli do powrotu do domów.

Przewidziane są odstępstwa od podejmowania działań. Policjant odstąpi od wywierania nacisku na osobę, która uciekła przed przemocą domową, na bezdomnych czy rozwiedzionych rodziców odwiedzających dzieci .

Nie ma natomiast mowy o tolerancji dla odwiedzających się, nie mieszkających ze sobą par.

Od kilku dni w mediach społecznościowych krąży film ukazujący, jak policja w zachodnim Londynie rozprasza  spacerowiczów w jednym z parków, powtarzając przez megafon: "To nie są wakacje, to blokada".

Źródło: The Guardian
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA