fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Chiny zamykają granice dla większości cudzoziemców

AFP
Chiny zabronią większości obcokrajowców wjazdu do kraju. Nowe przepisy będą obowiązywać od piątku. Władze kraju chcą w ten sposób wyeliminować możliwość rozprzestrzenienia się koronawirusa od osób pochodzących z zagranicy.

Nowe przepisy nie będą dotyczyć m.in. wiz tranzytowych oraz osób przybywających z Honkongu i Makau, które mają krótkoterminowe pozwolenia na wjazd.

- W związku z szybkim rozprzestrzenianiem się epidemii koronawirusa na świecie, Chiny postanowiły tymczasowo zawiesić możliwość wjazdu cudzoziemców z ważnymi wizami i zezwoleniami na pobyt w Chinach - poinformowało w czwartek ministerstwo spraw zagranicznych.

- Jest to środek tymczasowy, który Chiny muszą podjąć, aby zareagować na obecną sytuację epidemiologiczną - przekazano.

Globalna pandemia powstała w Chinach kilka miesięcy temu, a epicentrum przeniosło się do innych regionów świata. Obecnie najwięcej przypadków odnotowuje się w Europie i Stanach Zjednoczonych. 

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Źródło: SCMP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA