fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Postępowanie podatkowe

Koronawirus: wstrzymanie poboru podatków i obniżenie VAT ocali gospodarkę

Adobe Stock
Pandemia koronawirusa zbiera śmiertelne żniwo na całym świecie. Nikt nie ma jednak wątpliwości, że największym wyzwaniem będzie zmierzenie się z jej skutkami gospodarczymi.

Kraje dotknięte wirusem ogłaszają bezprecedensowe plany ratunkowe. Eksperci są zgodni: w nadzwyczajnych czasach polska gospodarka też pilnie potrzebuje niestandardowych rozwiązań.

– Najważniejsze jest utrzymanie płynności finansowej przedsiębiorców. Decyzją rządzących zatrzymują kolejne branże. Firma, która nie pracuje, nie zarabia i za chwilę nie będzie jej stać nie tylko na zapłatę podatków i składek, ale i na pensje – mówi Michał Roszkowski, radca prawny, doradca podatkowy, partner w Accreo.

Zawieszenie podatków i składek to konieczność. W pierwszej kolejności od pensji i wynagrodzeń pracowników. Jak tłumaczy Hubert Cichoń, radca prawny, partner zarządzający w kancelarii Enodo Advisors, bez tego nie da się uniknąć masowych zwolnień. Wyjątkiem ze względu na sytuację w służbie zdrowia powinny być składki zdrowotne.

Czytaj także: Potrzebny jest odważny plan ratunkowy

– Rozwiązanie, które mogłoby ulżyć milionom Polaków, a które rząd może wprowadzić od ręki, to obniżenie 8-proc. stawki VAT do 5 proc., którą w większości objęte są towary pierwszej potrzeby – dodaje Adam Bartosiewicz, radca prawny, doradca podatkowy, wspólnik w kancelarii EOL.

Jerzy Martini, doradca podatkowy, wspólnik w kancelarii Martini i Wspólnicy, jest zdania, że państwo powinno szybko zrezygnować z setek procedur i formalizmów, które krępują przedsiębiorców, a w firmach generują tylko niepotrzebne koszty.

– Pandemia koronawirusa uderzyła w gospodarkę światową jak tsunami. Musimy zatem zapomnieć o większości standardowych rozwiązań. Sytuacja jest nadzwyczajna i wymaga rewolucyjnych rozwiązań – podkreśla Michał Dec, radca prawny, doradca podatkowy, partner w kancelarii KNDP Kolibski, Nikończyk, Dec & Partnerzy.

Takim pozytywnym rozwiązaniem w ocenie Dawida Milczarka, partnera w kancelarii LTCA, mogłoby się stać wprowadzenie powszechnej metody kasowej w VAT, czyli rozliczanie podatku dopiero po otrzymaniu zapłaty.

– Wprowadzenie jej dla wszystkich podatników VAT, nie tylko małych, mogłoby poważnie ułatwić życie wszystkim przedsiębiorcom – uważa Dawid Milczarek.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA