fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Wuhan: Od 3 do 10 proc. wyleczonych znów z wirusem?

AFP
U od 3 do 10 proc. pacjentów z Wuhan, których uznano za wyleczonych z Covid-19, testy wykazały ponownie obecność wirusa już po wypisaniu ich ze szpitala - wynika z analiz przeprowadzonych przez lekarzy z tego miasta. Wciąż jednak nie wiadomo czy osoby, które przechorowały Covid-19 mogą ponownie zarażać wirusem i czy są uodpornione na wywoływaną przez wirusa SARS-CoV-2 chorobę.

Lekarze ze szpitala miejskiego w Wuhan w rozmowie z chińską telewizją publiczną CCTV podkreślają, że nie ma żadnych dowodów iż pacjenci, którzy zostali wyleczeni z Covid-19 i u których ponownie wykryto wirusa, mogą zarażać innych. Na dowód tego podają swoje obserwacje samych pacjentów, a także bliskich członków ich rodzin i przeprowadzane u nich testy na obecność wirusa.

"South China Morning Post" podkreśla też, że analiza wykonana przez lekarzy szpitala Tongji w Wuhan przeprowadzona była na niewielkiej grupie pacjentów.

Wang Wei, dyrektor szpitala powiedział, że spośród 147 wyleczonych z Covid-19 pacjentów, których dane przeanalizowano, wirusa ponownie wykryto u 5 - czyli u 3 proc.

Z kolei "Life Times", gazeta poświęcona informacjom dotyczącym ochrony zdrowia napisała, że w placówkach, w których przebywają osoby poddawane kwarantannie, wirusa ponownie wykrywano u 5-10 proc. osób uznawanych za wyleczone.

Wang podkreślił, że pięciu pacjentów, u których ponownie wykryto wirusa, nie miało symptomów choroby. Żaden z członków ich rodziny nie zaraził się od nich wirusem. Jednocześnie - jak dodał - u 80-90 proc. wyleczonych nie wykryto wirusa po miesiącu od wypisania ze szpitala.

W Chinach kontynentalnych ze szpitali wypisano już ok. 90 proc. zarażonych koronawirusem SARS-CoV-2, a ok. 4300 zarażonych nadal przebywa w szpitalach.

Większość nowych zarażeń wirusem wykrywanych jest u osób przybywających do Chin spoza granic kraju.

Źródło: South China Morning Post
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA