fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Ponad 80 tys. zachorowań we Włoszech. Zmarło 8 tys. osób

AFP
Liczba ofiar koronawirusa we Włoszech wynosi już ponad 8 tys. - wynika z najnowszych danych. W kraju potwierdzono już ponad 80 tys. przypadków wirusa SARS-CoV-2.

W opublikowanego w czwartek raportu wynika, że we Włoszech liczba zakażonych osób przekroczyła 80 tys. W ciągu ostatniej doby odnotowano 6153 nowych przypadków.

Z powodu choroby zmarło łącznie 8165 osób. Liczba ofiar od wczoraj wzrosła o 662.

Jednocześnie ponad 10 tys. osób wyzdrowiało. Od środy jest to 999 kolejnych pacjentów. Obecnie na oddziałach intensywnej terapii przebywa 3612 osób.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Źródło: corriere.it
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA