fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

USA wyprzedziły Chiny. Najwięcej zachorowań na świecie

AFP
W ciągu ostatniej doby w Stanach Zjednoczonych odnotowano ponad 13 tys. nowych zachorowań wywołanych koronawirusem. W kraju potwierdzono już ponad 81 tys. przypadków wirusa SARS-CoV-2.

Łącznie na całym świecie liczba przypadków koronawirusa przekroczyła 500 tys. Z powodu choroby zmarło niemal 24 tys. osób.

Najwięcej zakażonych od czwartku jest w Stanach Zjednoczonych. Liczba osób z dodatnim wynikiem testu na obecność koronawirusa to ponad 81 tys. Mniej zakażonych było w Chinach. 

W USA z powodu koronawirusa zmarło ponad 1100 osób. Najwięcej, ponad 8,2 tys. ofiar odnotowano we Włoszech.

Od grudnia, gdy wybuchła epidemia, do zdrowia wróciło ponad 117 tys. osób. 

W Polsce liczba zakażonych to 1221. Zmarło 16 pacjentów.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA