Lepsza firma w spadku niż w darowiźnie

Przedsiębiorca może amortyzować sprzęty nabyte w spadku po ojcu, ale nie te, które podarowała mu siostra.

Aktualizacja: 06.07.2019 19:01 Publikacja: 06.07.2019 02:00

Spółka

Spółka

Foto: Adobe Stock

Przepisy obowiązujące od początku 2018 r. zmieniły zasady amortyzacji firmowych sprzętów otrzymanych w spadku i darowiźnie. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wyjaśnił w interpretacji z 11 czerwca 2019 r. (0113-KDIPT2-1.4011.151. 2019.2.BO) jak stosować nowe zasady rozliczeń.

Czytaj także: Firmową nieruchomość dla rodziny bez podatku

Z pytaniem w tej sprawie zwrócił się podatnik, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Wcześniej firmę prowadził jego ojciec, który zmarł w  2017 r., a spadek po nim nabyły po połowie dzieci. Dział spadku został przeprowadzony w kwietniu 2018 r. Wnioskodawca otrzymał część środków trwałych, w tym osiem pojazdów, naczepę ciężarową oraz środki pieniężne w kasie i na rachunku bankowym. Nabycie spadku było zwolnione z podatku na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn ze względu na bliski stopień pokrewieństwa (tzw. zerowa grupa podatkowa).

Siostra wnioskodawcy również otrzymała w spadku część środków trwałych, m.in. ładowarkę teleskopową, cztery wózki widłowe i wciągnik elektryczny. Jednak na podstawie umowy darowizny podarowała podatnikowi swoją część spadku. Darowizna została zwolniona z podatku na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn ze względu na bliski stopień pokrewieństwa.

Na zasadach kontynuacji

Wnioskodawca chciał odliczać koszty uzyskania przychodu na zasadach kontynuacji. Zapytał, czy możliwe jest dokonywanie odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej nabytego w spadku samochodu osobowego BMW X5 oraz nabytej w darowiźnie ładowarki teleskopowej.

Napisał, że samochód został wprowadzony – na zasadach kontynuacji – do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych firmy w kwietniu 2018 r., jednak jego amortyzacja rozpoczęła się w maju 2018 r., za pierwszy pełen miesiąc. Siostra, która otrzymała ładowarkę w spadku po ojcu, nie dokonywała od niej odpisów amortyzacyjnych. Wnioskodawca, po tym jak otrzymał ładowarkę w darowiźnie w maju 2018 r., także wprowadził ją do firmowej ewidencji.

Dyrektor KIS przypomniał, że 1 stycznia 2018 r. zmieniły się przepisy dotyczące amortyzacji. Zmieniony art. 23 ust. 1 pkt 45a lit. a ustawy o PIT nie przewidywał możliwości odliczenia odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w sytuacji, gdy ich nabycie korzystało ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn. Jednak 19 lipca 2018 r. weszła w życie kolejna nowelizacja, którą stosuje się do dochodów (przychodów) uzyskanych od 1 stycznia 2018 r. Środki trwałe otrzymane w spadku można amortyzować na takich zasadach jak do końca 2017 r. Te otrzymane w darowiźnie – na zasadzie kontynuacji.

Kiedy w kosztach, a kiedy poza nimi

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 45a lit. a ustawy o PIT, kosztem uzyskania przychodów nie mogą być odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych nieodpłatnie, z wyjątkiem nabytych w drodze spadku, jeżeli:

- nabycie to nie stanowi przychodu z tytułu nieodpłatnego otrzymania rzeczy lub praw lub

- dochód z tego tytułu jest zwolniony od podatku dochodowego, lub

- nabycie to korzysta ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn, lub

- nabycie to stanowi dochód, od którego na podstawie odrębnych przepisów zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 23 ust. 9 ustawy o PIT, ww. przepisu nie stosuje się do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych w drodze darowizny, jeżeli darczyńca dokonywał odpisów amortyzacyjnych od tych składników. Oznacza to, że odpisy amortyzacyjne od sprzętów otrzymanych w darowiźnie, która korzystała ze zwolnienia od podatków od spadków i darowizn, nie stanowią kosztów uzyskania przychodów – chyba że takich odpisów dokonywał wcześniej darczyńca. Ustawa przewiduje kontynuację przez obdarowanego amortyzacji na zasadach przyjętych przez darczyńcę.

Czy poprzednik rozliczał odpisy

Jednak z uwagi na konstytucyjną zasadę ochrony praw nabytych, zmiany nie dotyczą składników majątku oraz wartości niematerialnych i prawnych przyjętych do używania przed 1 stycznia 2018 r. Podlegają one amortyzacji na zasadach dotychczasowych, tj. tych sprzed 1 stycznia 2018 r.

Dyrektor KIS uznał na tej podstawie, że wnioskodawca ma prawo dokonywać odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej samochodu nabytego w drodze spadku zwolnionego od podatku, lecz przed zmianą ustawy o PIT z 1 stycznia 2018 r., z uwzględnieniem kolejnej zmiany ustawy wchodzącej w życie 19 lipca 2018 r. Może je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów według zasad obowiązujących w chwili wprowadzenia samochodu do ewidencji. Jeśli zaś chodzi o ładowarkę teleskopową nabytą już po zmianie przepisów, na podstawie darowizny zwolnionej od podatku, to wnioskodawca nie może dokonywać odpisów. To dlatego, że darczyńca czyli siostra wnioskodawcy, nie dokonywała odpisów amortyzacyjnych.

Podstawa prawna: ustaw z 27 października 2017 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (DzU z 2017 r., poz. 2175)

ustawa z 15 czerwca 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (DzU z 2018 r., poz. 1291)

art. 23 ust. 1 pkt 45a lit. a i ust. 9 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2018 r. poz. 1509 ze zm.)

Przepisy obowiązujące od początku 2018 r. zmieniły zasady amortyzacji firmowych sprzętów otrzymanych w spadku i darowiźnie. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wyjaśnił w interpretacji z 11 czerwca 2019 r. (0113-KDIPT2-1.4011.151. 2019.2.BO) jak stosować nowe zasady rozliczeń.

Czytaj także: Firmową nieruchomość dla rodziny bez podatku

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Droga konieczna dla wygody sąsiada? Ważny wyrok SN ws. służebności
Sądy i trybunały
Emilia Szmydt: Czuję się trochę sparaliżowana i przerażona
Zawody prawnicze
Szef palestry pisze do Bodnara o poważnym problemie dla adwokatów i obywateli
Sądy i trybunały
Jest opinia Komisji Weneckiej ws. jednego z kluczowych projektów resortu Bodnara
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Prawo dla Ciebie
Jest wniosek o Trybunał Stanu dla szefa KRRiT Macieja Świrskiego