Rekonstrukcja rządu Donalda Tuska: Jest czworo nowych ministrów

Premier Donald Tusk ogłosił zmiany w rządzie. Z gabinetem żegnają się Marcin Kierwiński, Borys Budka, Bartłomiej Sienkiewicz i Krzysztof Hetman. Nową tekę obejmie Tomasz Siemoniak, do rządu wejdą też Krzysztof Paszyk, Hanna Wróblewska i Jakub Jaworowski.

Aktualizacja: 10.05.2024 14:05 Publikacja: 10.05.2024 09:23

Premier Donald Tusk i desygnowani na ministrów: Tomasz Siemoniak (MSWiA), Hanna Wróblewska (minister

Premier Donald Tusk i desygnowani na ministrów: Tomasz Siemoniak (MSWiA), Hanna Wróblewska (ministerstwo kultury), Jakub Jaworowski (MAP) i Krzysztof Paszyk (ministerstwo rozwoju)

Foto: PAP/Radek Pietruszka

Ministrowie opuszczają gabinet pięć miesięcy po zaprzysiężeniu rządu Donalda Tuska w związku ze startem w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz, Budka i Kierwiński są liderami list KO w wyborach, które odbędą się 9 czerwca, z kolei Krzysztof Hetman otwiera jedną z list Trzeciej Drogi.

Rząd Donalda Tuska po rekonstrukcji z 10 maja

Rząd Donalda Tuska po rekonstrukcji z 10 maja

PAP

Rekonstrukcja rządu: Nowi ministrowie w rządzie Donalda Tuska

W piątek w KPRM premier Donald Tusk ogłosił zmiany w swoim rządzie. Powołani mają zostać:

  • na stanowisko ministra spraw wewnętrznych i administracji - Tomasz Siemoniak za Marcina Kierwińskiego,
  • na stanowisko ministra aktywów państwowych - Jakub Jaworowski za Borysa Budkę,
  • na stanowisko ministra kultury i dziedzictwa narodowego - Hanna Wróblewska za Bartłomieja Sienkiewicza,
  • na stanowisko ministra rozwoju i technologii - Krzysztof Paszyk za Krzysztofa Hetmana.

Czytaj więcej

Czy CPK powstanie? Kiedy? Maciej Lasek podał konkretną datę

Zaprzysiężenie nowych ministrów odbędzie się w Pałacu Prezydenckim 13 maja o godzinie 10:30 - taki termin zapowiedział 8 maja prezydencki minister Wojciech Kolarski. W piątek premier potwierdził tę datę.

Budka, Kierwiński, Sienkiewicz i Hetman odchodzą. Tusk: Wykonali swoje zadania

- Dochodzi do pierwszych zmian w rządzie. Kiedy zaczynaliśmy pracę jako przedstawiciele "koalicji 15 października", kiedy tworzyliśmy rząd zapowiadałem (...), że nikt, włącznie ze mną, nie powinien się przywiązywać za bardzo do myśli, że jest wieczny - powiedział Donald Tusk. - Ta zasada wynika z głębokiego przekonania, że jesteśmy tutaj po to, żeby maksymalnie optymalnie wykorzystywać możliwości, okoliczności i liczy się wyłącznie interes publiczny, interes państwowy - dodał.

Czytaj więcej

Tomasz Siemoniak na czele MSWiA. Jakie czekają go wyzwania

- Dlatego nie ma co się doszukiwać jakichś tajemniczych okoliczności - stwierdził. Tusk ocenił, że odchodzący z rządu ministrowie wykonali swoje zadania. - Te pierwsze miesiące (...) to były miesiące rozbijania muru. Dzisiaj nadchodzi czas porządkowania - oświadczył. Premier podziękował ustępującym ministrom za pracę w rządzie. - Dziękuję, Krzysztofie, za kawał dobrej roboty - zwrócił się do Hetmana. Poinformował, że umawiał się z Hetmanem i szefem PSL Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem na to, że Hetman będzie "intensywnie pracował przez pierwsze miesiące (...) rządu".

Borysowi Budce Tusk dziękował za "trudną i bardzo niewdzięczną misję", Bartłomiejowi Sienkiewiczowi życzył powodzenia w nowej roli. Ocenił też, że Marcin Kierwiński "wykonał bardzo trudne zadania i przetrwał burze, ataki".

Czytaj więcej

Wybory do Parlamentu Europejskiego - nowy sondaż. PiS przed KO, Konfederacja przed Lewicą

Nowi członkowie rządu. Donald Tusk przedstawia ministrów

Przedstawiając nowych ministrów Donald Tusk oświadczył, że ma bezgraniczne zaufanie do Tomasza Siemoniaka, który od teraz będzie pełnił w rządzie dwie funkcje - szefa MSWiA i ministra koordynatora służb specjalnych. Premier powiedział, że zaproponowana na ministra kultury Hanna Wróblewska nie wahała się. - Będzie nie tylko kontynuowała to trudne dzieło, które zaczął Bartłomiej Sienkiewicz - dodał.

- Mimo młodego wieku, człowiek renesansu - tak Tusk przedstawił nowego szefa resortu aktywów państwowych, którym ma zostać Jakub Jaworowski. - Spółki Skarbu Państwa będziemy dalej czyścić - zadeklarował premier dodając, że proces "czyszczenia" trwa w Orlenie. - Życzę powodzenia, gratuluję odwagi - powiedział do Jaworowskiego Tusk.

W KPRM Donald Tusk poinformował o zmianach w rządzie

W KPRM Donald Tusk poinformował o zmianach w rządzie

PAP/Radek Pietruszka

Ministrem rozwoju i technologii ma zostać obecny szef klubu PSL Krzysztof Paszyk. Tusk zaznaczył, że Paszyk był radnym, przewodniczącym sejmiku i jest parlamentarzystą z dużym stażem. - Ja ci wierzę na słowo, inaczej nie dostałbyś tej nominacji - zwrócił się do polityka PSL szef rządu.

Rekonstrukcja rządu: Których ministrów wymieniano jeszcze jako kandydatów do dymisji?

Wcześniej spekulowało się, że rekonstrukcja rządu może być szersza i objąć również ministrów, którzy nie startują w wyborach do Parlamentu Europejskiego, z których pracy Donald Tusk nie jest zadowolony. Wśród ministrów, którzy mogą stracić stanowiska, wymieniano ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego i minister klimatu i środowiska, Paulinę Hennig-Kloskę.

Czytaj więcej

Donald Tusk w Sejmie: PiS od lat działa pod wpływem rosyjskich interesów i rosyjskich wpływów

Rząd Donalda Tuska uzyskał wotum zaufania 12 grudnia, a 13 grudnia został zaprzysiężony przez prezydenta Andrzeja Dudę. Rząd tworzy koalicja KO-PSL-Polski 2050 i Nowej Lewicy, która dysponuje w Sejmie 248 mandatami.

Czytaj więcej

Była dyrektor Zachęty, Hanna Wróblewska, zastępuje Bartłomieja Sienkiewicza

Ministrowie opuszczają gabinet pięć miesięcy po zaprzysiężeniu rządu Donalda Tuska w związku ze startem w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz, Budka i Kierwiński są liderami list KO w wyborach, które odbędą się 9 czerwca, z kolei Krzysztof Hetman otwiera jedną z list Trzeciej Drogi.

Rekonstrukcja rządu: Nowi ministrowie w rządzie Donalda Tuska

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Poseł Kmita znów przegrał głosowanie. Otwarty bunt w małopolskim PiS
Polityka
"Był dla nas obciążeniem". Decyzję Janusza Kowalskiego oceniają jego koledzy
Polityka
Adrian Zandberg pyta, co udało się zrealizować z programu Lewicy. „Moja ocena jest mocno krytyczna”
Polityka
Prokuratura wyjaśnia, dlaczego chce aresztowania posła Suwerennej Polski
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Polityka
Krystyna Pawłowicz bez ochrony SOP. "Ciągle czuję się zagrożona"
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży