Bank Millennium pozytywnie zaskoczyło wynikami

Zysk banku w I kw. 2024 r. wyniósł 128 mln zł, mimo dużych rezerw frankowych. Władze Millennium planują zakończyć program naprawczy w połowie tego roku, o ile nie wydarzy się nic nadzwyczajnego.

Publikacja: 10.05.2024 11:31

Oddział banku Millennium we Wrocławiu

Oddział banku Millennium we Wrocławiu

Foto: Bloomberg

– Jesteśmy zadowoleni z wyników Banku w I kw. 2024 r., który zakończyliśmy zyskiem netto w wysokości 128 mln zł – ocenia Joao Bras Jorge, prezes Banku Millennium.

Millennium wychodzi z programu naprawczego

– To był dobry początek roku z co najmniej trzech powodów: odnotowaliśmy dobre wyniki biznesowe, zarówno w bankowości detalicznej, jak i przedsiębiorstw; kontynuowaliśmy polubowne ugody z kredytobiorcami frankowymi, zmniejszając udział kredytów walutowych w portfelu kredytów poniżej 10 proc. oraz poprawiliśmy nasze współczynniki kapitałowe do poziomów powyżej wymogów regulacyjnych, co pozwala nam planować zakończenie planu naprawczego do końca czerwca 2024 roku – zaznaczył prezes cytowany w komunikacie prasowym.

Jak wynika z przedstawionego w piątek raportu, zysk netto grupy Banku Millennium w pierwszym kwartale 2024 wyniósł 128,4 mln zł. To niemal dwa razy mniej niż rok wcześniej, ale trochę więcej niż kwartał wcześniej, a także więcej o 12 proc. od oczekiwań analityków, którzy spodziewali się ok. 115 mln zł zysku.

Ile pozwów i ugód frankowych

Millennium w I kw. przeznaczył 549 mln zł całkowitych rezerw na ryzyko prawne kredytów walutowych, a ich wartość brutto wzrosła do 7,2 mld zł. Pokrycie aktywnego portfela kredytów CHF wzrosło do 91,5 proc. z 82,5 proc. kwartał wcześniej.

Łączna liczba aktywnych spraw sądowych wzrosła do 21,7 tys. (bez byłego Euro Banku) z 20,9 tys. kwartał wcześniej. Nowe pozwy w I kw. wynosiły 1588, ale jak podkreśla bank, dynamika ich napływu spada od szczytowego poziomu w sierpniu ub. r. (w IV kw. było ich 1758).

„Napływ nowych pozwów związanych z walutowymi kredytami hipotecznymi pozostawał w trendzie spadkowym, podczas gdy rezerwy na ryzyko prawne odzwierciedlają znaczące założenia dotyczące napływu przyszłych pozwów – podał bank.

Liczba dobrowolnych ugód w I kwartale wyniosła 1104 i była nieco wyższa niż kwartał wcześniej. Od początku roku 2020, kiedy ugody zaczęły być aktywniej oferowane, Millennium zawarł ze swoimi klientami ponad 22,5 tys. porozumień, co odpowiada 37 proc. liczby aktywnych umów na koniec 2019 r.

Solidne wyniki operacyjne Banku Millennium

Millennium zaznacza, że I kwartał 2024 roku był kolejnym solidnym kwartałem pod względem operacyjnym. Wynik odsetkowy wyniósł 1,35 mld zł i był nieco wyższy od oczekiwań analityków. Wzrósł też rok do roku o 7 proc. oraz o 6 proc. kwartał do kwartału. Marża odsetkowa netto spadła rok do roku do 4,36 proc.

Wynik z opłat i prowizji wyniósł niemal 200 mln zł. Wynik prowizyjny spadł 1 proc. w ujęciu rocznym i wzrósł 5 proc. w ujęciu kwartalnym. Jakość portfela kredytowego była stabilna ze wskaźnikiem kredytów niepracujących (NPL) na poziomie 4,6 proc.

W I kwartale 2024 r. Bank Millennium zawarł nowe umowy o kredyt hipoteczny o łącznej wartości 1,7 mld zł i zanotował sprzedaż kredytów gotówkowych na poziomie 1,49 mld zł. Portfel kredytów ogółem spadł rok do roku o 2 proc., a depozyty klientów wzrosły w tym okresie o 12 proc.

– Jesteśmy zadowoleni z wyników Banku w I kw. 2024 r., który zakończyliśmy zyskiem netto w wysokości 128 mln zł – ocenia Joao Bras Jorge, prezes Banku Millennium.

Millennium wychodzi z programu naprawczego

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Banki
Prezes NBP Adam Glapiński stanie przed Trybunałem Stanu? Marszałek Sejmu podjął decyzję
Banki
Prokuratura wzywa członków Rady Polityki Pieniężnej. Kotecki: To atak polityczny
Banki
Hołownia: Dziś decyzja o postawieniu prezesa NBP przed Trybunałem Stanu
Banki
Czy i kto najbardziej skorzysta na wakacjach kredytowych - pytamy ekspertów
Banki
Ile będzie pozwów za spłacone kredyty frankowe? Byli frankowicze idą do sądów