W czasach turbulencji gospodarczych chcemy lepiej dbać o swoje finanse domowe. Poziom wiedzy ekonomicznej w Polsce rośnie, ale jest pole do poprawy – wynika z badania przygotowanego przez WIB i Fundację GPW.
Nadchodzące zmiany technologiczne oznaczać będą nowe wyzwania. Wpłyną na rynek pracy, ale i na politykę, np. na społeczne oczekiwanie zwiększenia opiekuńczej roli państwa.
Aż 41 proc. Polaków obawia się, że przez napływ Ukraińców traci szansę na solidne podwyżki. A jak jest w rzeczywistości? Spierają się nawet eksperci. Wiadomo jednak na pewno, że bez cudzoziemców gospodarka szybko by się załamała.
W ostatnim roku widać spadek zainteresowania frankowiczów negocjacjami z bankami, te zaś prawdopodobnie ruszyły na tym polu do ofensywy. Kolejne wyroki to komplikują, choć wciąż pojawiają się pomysły na rozwiązanie tej sytuacji.
Podstawowym sposobem rozwiązania problemu kredytów frankowych mogłaby być „obowiązkowa” ugoda z bankiem – ujawnia Jacek Jastrzębski, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego.
Firm planujących zwolnienia jest już więcej niż tych, które chcą zwiększać zatrudnienie – wynika z „Barometru Polskiego Rynku Pracy” przedstawionego w środę przez Personnel Service. Przedsiębiorstwa w okresie niepewności wstrzymują inwestycje i swój rozwój.
Wysokie wynagrodzenia członków zarządów zagranicznych banków są już normą. Zarobki władz polskich kredytodawców są o wiele niższe, ale też sięgają już kwot sześciocyfrowych.
Najlepiej w Polsce opłacani są szefowie banków zagranicznych – na ich tle zarobki podmiotów z udziałem Skarbu Państwa wydają się nawet skromne. Ale i tak w 2022 r. były to kwoty sześciocyfrowe – wynika z naszej analizy.