Anna Cieślak-Wróblewska

Anna Cieślak-Wróblewska

absolwentka ekonomii na UW. Zajmuje się gospodarką i budżetem

Niemal 100 proc. Polaków odczuwa inflację. Rośnie potrzeba wiedzy finansowej

W czasach turbulencji gospodarczych chcemy lepiej dbać o swoje finanse domowe. Poziom wiedzy ekonomicznej w Polsce rośnie, ale jest pole do poprawy – wynika z badania przygotowanego przez WIB i Fundację GPW.

Ubywa SKOK-ów. Mniej oddziałów, klientów i depozytów

Spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe sukcesywnie tracą pozycję na rynku finansowym. W 2022 r. mocno pogorszyła się jakość portfela kredytowego.

Strach pracowników przed zastąpieniem ich przez maszyny jest duży

Nadchodzące zmiany technologiczne oznaczać będą nowe wyzwania. Wpłyną na rynek pracy, ale i na politykę, np. na społeczne oczekiwanie zwiększenia opiekuńczej roli państwa.

Płace w Polsce rosłyby szybciej bez pracowników z zagranicy ?

Aż 41 proc. Polaków obawia się, że przez napływ Ukraińców traci szansę na solidne podwyżki. A jak jest w rzeczywistości? Spierają się nawet eksperci. Wiadomo jednak na pewno, że bez cudzoziemców gospodarka szybko by się załamała.

Frankowicze tracą ochotę na ugody

W ostatnim roku widać spadek zainteresowania frankowiczów negocjacjami z bankami, te zaś prawdopodobnie ruszyły na tym polu do ofensywy. Kolejne wyroki to komplikują, choć wciąż pojawiają się pomysły na rozwiązanie tej sytuacji.

Szef KNF: rozwiązaniem problemu frankowego może być obowiązkowa ugoda

Podstawowym sposobem rozwiązania problemu kredytów frankowych mogłaby być „obowiązkowa” ugoda z bankiem – ujawnia Jacek Jastrzębski, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego.

Kto wygrywa wojnę o oszczędności Polaków

PKO BP i mBank przyciągnęły najwięcej nowych depozytów klientów detalicznych w 2022 roku – wynika z naszej analizy.

Słabną prognozy dla rynku pracy. Więcej szans za zwolnienie, niż na zatrudnienie

Firm planujących zwolnienia jest już więcej niż tych, które chcą zwiększać zatrudnienie – wynika z „Barometru Polskiego Rynku Pracy” przedstawionego w środę przez Personnel Service. Przedsiębiorstwa w okresie niepewności wstrzymują inwestycje i swój rozwój.

Prezesi banków w Polsce zarabiają miliony. Państwowe płacą najmniej

Wysokie wynagrodzenia członków zarządów zagranicznych banków są już normą. Zarobki władz polskich kredytodawców są o wiele niższe, ale też sięgają już kwot sześciocyfrowych.

Milionowe zarobki prezesów banków. Policzyliśmy kto dostaje najwięcej

Najlepiej w Polsce opłacani są szefowie banków zagranicznych – na ich tle zarobki podmiotów z udziałem Skarbu Państwa wydają się nawet skromne. Ale i tak w 2022 r. były to kwoty sześciocyfrowe – wynika z naszej analizy.