Anna Cieślak-Wróblewska

Anna Cieślak-Wróblewska

absolwentka ekonomii na UW. Zajmuje się gospodarką i budżetem

Solidarity windfall tax "Kontrowersyjny i mało realny pomysł". Objąłby Polskę?

Ministerstwo Finansów łagodzi słowa premiera Morawieckiego o „żerującej” na wojnie Norwegii, i dyplomatycznie wychodzi z projektem tzw. solidarity windfall tax. To bardzo kontrowersyjny i raczej mało realny pomysł – oceniają eksperci.

Anna Cieślak-Wróblewska: Ostrzegawcze sygnały z rynku pracy

Choć na razie pracownicy mają dominującą pozycję na rynku pracy, nadchodzące schłodzenie gospodarki może to zmienić.

Płaca minimalna zmierza do 4 tysięcy obiecanych przez PiS

Inflacja napędza wzrost wynagrodzeń, także tych ustalanych administracyjnie. Mogą więc sprawdzić się zapowiedzi polityków PiS z 2019 r., jednak dla pracodawców nie powinno to być aż tak dużym obciążeniem.

„Samorząd. Teraźniejszość-przyszłość”. Jak się zmierzyć z nowymi wyzwaniami

Kryzys uchodźczy, efektywne wykorzystanie funduszy UE, konieczne zmiany w służbie zdrowie – to główne tematy Dolnośląskiego Kongresu Samorządowego.

Gospodarczy boom mało łaskawy dla małych firm

Popandemiczne ożywienie w 2021 r. przyniosło przedsiębiorstwom niemal dwa razy większe zyski niż rok wcześniej. Ale nie wszyscy skorzystali w równym stopniu na tak dobrej koniunkturze.

Bezwarunkowy dochód podstawowy w Polsce. Ruszy pierwszy pilotaż?

Pierwszy pilotażowy program bezwarunkowego dochodu podstawowego w Polsce planowany jest na Warmii i Mazurach. Uczestnicy eksperymentu przez dwa lata mieliby dostawać 1300 zł miesięcznie.

Rząd chce ruszyć z KPO przed zgodą KE

Inwestycje zaplanowane w Krajowym Planie Odbudowy mają zyskać prefinansowanie ze środków krajowych. Potem pieniądze ma zwrócić Bruksela. O ile będzie porozumienie w sprawie Funduszu Odbudowy.

Anna Cieślak-Wróblewska: Rząd ma gest. Tylko kto zapłaci?

Politycy PiS chcą udowodnić, jak silne jest państwo pod ich rządami i że każdy problem mogą rozwiązać jednym ruchem. Ale to wszystko niestety kosztuje.

Kiedy realnie znikną kopciuchy. Uchwał przybywa, ale terminy zagrożone

Likwidacja starych pieców idzie bardzo powoli. Nieodległe przecież terminy zakończenia tego procesu są zagrożone.

Luzowanie czy zacieśnianie? Polskie sprzeczności

Choć ekspansywna polityka fiskalna znacząco osłabia efekty walki z inflacją prowadzonej przez NBP, obecnie całe policy-mix można uznać za restrykcyjne – ocenia część ekonomistów.