Anna Cieślak-Wróblewska

Anna Cieślak-Wróblewska

absolwentka ekonomii na UW. Zajmuje się gospodarką i budżetem

Budżet „cierpi” na nadmiar dochodów z podatków

Wpływy do kasy państwa tylko po sierpniu były o ponad 51 mld zł wyższe niż rok wcześniej. Do końca roku ta nadwyżka ma urosnąć do 63 mld zł.

Ponad 43 mld zł nadwyżki w budżecie

Po sierpniu kasa państwa była 43,4 mld zł na plusie. By wykorzystać te nadwyżki, rząd nowelizuje budżet i zwiększa wydatki.

Rząd pompuje wydatki budżetowe. Czy zasadnie?

Sypanie publicznym groszem zamiast wzmacniać gospodarkę, może podsycić inflację – ostrzegają ekonomiści. Obecnie problemem nie jest niski popyt, ale ograniczenia podażowe.

Członkostwo w UE nie opłaca się Polsce? Policzyliśmy

Wbrew sugestiom sceptycznych wobec Unii polityków, kapitał zagraniczny nie drenuje polskiego rynku. Firmy tego typu tworzą w Polsce ponad 2 mln miejsc pracy i dokładają dużo do PKB.

Rząd nowelizuje budżet na 2021 rok. Więcej na inwestycje i ochronę zdrowia

Rada Ministrów dosyć niespodziewanie przyjęła dzisiaj projekt nowelizacji ustawy budżetowej na 2021 rok.

Nie podatkowa ulga, ale rosnące płace ściągną Polaków do kraju

Polski Ład zawiera propozycję upustów w PIT dla emigrantów wracających z zagranicy. Zdaniem ekspertów na ten haczyk złapie się niewiele osób, co nie zmienia faktu, że polski rynek pracy jest coraz bardziej atrakcyjny.

Pracownicy fizyczni cenieni i bardzo poszukiwani

Oferty dla kierowców, budowlańców, pracowników produkcji, kasjerów można liczyć w tysiącach miesięcznie. Co ważne, coraz częściej oferują one ciekawe benefity.

Nowy podatek ma niewiele wspólnego z tym w USA

Pomysł podatku przychodowego może uderzyć w uczciwe, ale nisko marżowe biznesy, także te polskie. Najlepiej byłoby ten projekt wyrzucić do kosza – oceniają eksperci.

Polski Ład. Firmy na rządowych propozycjach więcej stracą, niż zyskają

Choć Polski Ład to także pakiet ulg dla biznesu, zdaniem ekspertów mimo wszystko firmy na rządowych propozycjach więcej stracą, niż zyskają.

Praca zdalna mocno stresuje Polaków, ale nie chcą wracać do biur

Nadal wielu Polaków nie ma odpowiednich warunków do pracy w domu i „bierze" nadgodziny – wynika z badań udostępnionych „Rzeczpospolitej". Ale i tak oczekujemy, że po pandemii nie będziemy musieli stawiać się w biurach.