Odpowiedź na to pytanie zależy od wysokości wynagrodzenia z umowy o pracę. W przypadku bowiem przedstawionego w stanie faktycznym zbiegu tytułów do ubezpieczeń (umowy o pracę i pozarolniczej działalności) istotne jest, czy podstawa wymiaru składek z tytułu stosunku pracy w przeliczeniu na okres miesiąca jest niższa, równa lub wyższa od minimalnego wynagrodzenia za pracę. W 2014 roku dla pracownika w drugim  roku pracy i kolejnych wynosi ono 1680 zł, a w 2015 roku będzie wynosiło 1750 zł.

Jeśli wynagrodzenie ze stosunku pracy jest równe co najmniej minimalnemu (a tak jest w przypadku osoby zatrudnionej w pełnym wymiarze czasu pracy, a nie musi być w przypadku niepełnego wymiaru) z tytułu prowadzonej równocześnie działalności gospodarczej ubezpieczenia emerytalne i rentowe są dobrowolne. Gdy natomiast wynagrodzenie z umowy o pracę jest niższe od minimalnego, z działalności ubezpieczenia emerytalne i rentowe są obowiązkowe. W takiej sytuacji konieczne jest również opłacanie składki wypadkowej. Dobrowolne jest tylko ubezpieczenie chorobowe.

Podstawa prawna: art. 9 ust. 1a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 1442 ze zm.)