Najnowsze doniesienia z Ukrainy można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski zapowiada, że Ukraina usiądzie do rozmów pokojowych, gdy rosyjskie wojska znajdą się poza jej terytorium w granicach z 24 lutego.
Koniec wtorkowej relacji
Na kolejne doniesienia z Ukrainy zapraszamy w środę od wczesnego poranka
Badanie: Polacy za wsparciem Szwecji i Finlandii w przypadku zaatakowania tych krajów przez Rosję
Z badania przeprowadzonego przez IBRiS dla „Rzeczpospolitej” wynika, że aż 68 proc. badanych jest skłonnych udzielić pomocy Szwecji i Finlandii do momentu, gdy uzyskają członkostwo w NATO. Taką deklarację wyraził na konferencji PISM Strategic Ark w Warszawie premier Mateusz Morawiecki.
Czytaj więcej
Nie mamy wątpliwości, że w przypadku agresji Rosji powinniśmy pomóc państwom skandynawskim, które chcą wstąpić do NATO.
Prezydent Ukrainy skomentował słowa Siergieja Szojgu o „spowolnieniu operacji”
Podczas wirtualnego spotkania Rady Ministrów Obrony Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (OUBZ) szef resortu obrony Rosji przekonywał, że powolne tempo „specjalnej operacji wojskowej” na Ukrainie, jak w Rosji nazywa się wojnę, spowodowane jest głównie troską o cywilów.
- No cóż, po trzech miesiącach szukania wyjaśnienia, dlaczego nie udało im się rozbić Ukrainy w ciągu trzech dni, nie wymyślili nic lepszego niż twierdzenie, że planowali tak zrobić - skomentował w wieczornym wystąpieniu Wołodymyr Zełenski.
- Zginęło prawie 30 tys. rosyjskich żołnierzy. Ponad 200 zestrzelonych samolotów. Tysiące zaginionych rosyjskich czołgów, pojazdów opancerzonych i innego sprzętu. Rosyjska amunicja rakietowa jest prawie całkowicie zużyta. I chcą zatuszować to kłamstwami, że nie walczą na pełnych obrotach? Słabo. A nadejdzie czas, kiedy sami to przyznają - dodał prezydent Ukrainy.
Zełenski po trzech miesiącach wojny: Tego nie przewidziały czołowe światowe agencje wywiadowcze
- Minął trzeci miesiąc naszej obrony. To długo. To okres, którego nie przewidziały czołowe światowe agencje wywiadowcze - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy. Podkreślił że to także „trzy miesiące zbrodni wojennych dokonanych przez rosyjskich okupantów”. Wołodymyr Zełenski podziękował wszystkim obrońcom Ukrainy zwracając uwagę, że Kijów broni się od 24 lutego „kosztem życia dziesiątek tysięcy ukraińskich mężczyzn i kobiet zabitych przez okupantów”.
Kanada wyśle na Ukrainę amunicję artyleryjską.
Kanada dostarczy Ukrainie kolejną część pomocy wojskowej - ponad 20 tys. pocisków artyleryjskich kalibru 155 mm, pasujących do broni dostarczonej Ukrainie przez kraje NATO, w tym do haubic M777 – poinformowała we wtorek Anita Anand, minister obrony tego kraju.
Zachód rozważa, jak doprowadzić do odblokowania ukraińskich portów
Zachód nie jest zdecydowany na prowadzenie bezpośredniej akcji, mającej na celu odblokowanie Morza Czarnego dla eksportu ukraińskiego zboża. Ale eksperci wskazują, że Turcja może podjąć się takiej misji - pisze w „Rzeczpospolitej” Andrzej Łomanowski.
Czytaj więcej
Państwa zachodnie coraz częściej i głośniej mówią o konieczności odblokowania portów Morza Czarnego, choćby siłą.
Masowe ataki w Ługańsku i Doniecku
Strona ukraińska informuje, że w wyniku zmasowanych ataków w obwodach ługańskim i donieckim zginęło 14 cywilów. Kolejnych 15 osób odniosło rany,
Rosja zakazuje wjazdu członkom brytyjskiej Izby Lordów
Na liście są 154 nazwiska.
Czytaj więcej
Rosyjskie MSZ poinformowało, że w odwecie za sankcje wobec rosyjskich senatorów nakłada zakaz wjazdu na 154 członków Izby Lordów brytyjskiego parlamentu.
Skazany na dożywocie Rosjanin może zostać wymieniony
Taką ewentualność potwierdziła prokurator Iryna Wenediktowa.
Czytaj więcej
Technicznie jest to możliwe - powiedziała prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa.
Gerhard Schröder nie przyjął propozycji Gazpromu
Odrzucił propozycję objęcia kierowniczego stanowiska w zarządzie rosyjskiego giganta energetycznego.
Czytaj więcej
Po rezygnacji z stanowiska w zarządzie Rosnieftu, były kanclerz Niemiec Gerhard Schröder otrzymał propozycję objęcia kierowniczego stanowiska w Gazpromie. Propozycję odrzucił.
Na Ukrainie zginął emerytowany generał dywizji rosyjskich sił powietrznych
63-letni Kanamat Botaszew pilotował Su-25, został zestrzelony nad obwodem ługańskim.
Czytaj więcej
Emerytowany generał dywizji rosyjskich sił powietrznych Kanamat Botaszew został zestrzelony podczas lotu nad obwodem ługańskim. To najwyższy rangą rosyjski pilot, o którego śmierci poinformowano.
Orbán ogłosił stan wyjątkowy na Węgrzech
Powodem jest wojna na Ukrainie. Stan wyjątkowy umożliwia Orbánowi zarządzanie za pomocą dekretów.
Czytaj więcej
Premier Węgier Viktor Orbán poinformował w mediach społecznościowych o wprowadzeniu na terytorium kraju stanu wyjątkowego.
Wspólny lot rosyjskich i chińskich bombowców. Tokio mówi o prowokacji
Rosyjskie i chińskie bombowce strategiczne odbyły wspólny lot nad Morzem Japońskim i Morzem Wschodniochińskim w czasie, gdy w Tokio z udziałem prezydenta USA Joe Bidena odbywał się szczyt grupy Quad. - Uważamy, iż fakt, że to działanie zostało podjęte w czasie szczytu Quad czyni je bardziej prowokacyjnym niż w przeszłości - ocenił szef japońskiego resortu obrony.
Czytaj więcej
Rosja i Chiny przeprowadziły pierwsze wspólne ćwiczenia wojskowe od czasu rozpoczęcia przez siły rosyjskie inwazji na Ukrainę.
Ambasador RP w Rosji wraca do Moskwy po konsultacjach w Warszawie
Ambasador Krajewski, który od ponad roku stoi na czele polskiej placówki dyplomatycznej w Moskwie, został wezwany na konsultacje do Warszawy, czego jednak nie nagłośniono.
Czytaj więcej
Ambasador Polski w Rosji Krzysztof Krajewski przyjechał nagle z Moskwy do Warszawy, co wzbudziło podejrzenia, że obniżymy rangę stosunków z Rosją. Jak się dowiedzieliśmy, jutro jednak wróci do Moskwy.
We Lwowie powstanie największe w Europie centrum rehabilitacji
Rozpoczęcie prac ogłosił mer Lwowa Andrij Sadowy.
Czytaj więcej
Przyszły ośrodek rehabilitacyjny będzie nosił nazwę "Niezniszczalny" - poinformował mer Lwowa Andrij Sadowy.
62 miliony baryłek rosyjskiej ropy błąka się po morzach
Analitycy Vortexa, na których powołuje się agencja Reutersa, twierdzą, że z całkowitej liczby tankowców liczba nieodebranych wynosi rekordowe 15 proc. Według nich do maja eksport rosyjskiej ropy spadł do 6,7 mln baryłek dziennie z 7,9 mln w lutym.
Czytaj więcej
Na tankowcach pływających po morzach świata znajdują się 62 miliony baryłek rosyjskiej ropy marki Urals, na którą nie ma nabywców. To trzykrotnie więcej niż przed napaścią Rosji na Ukrainę.
Łomanowski: Poglądy Patruszewa może nie są powszechnie, ale też nikt się im nie sprzeciwia
„70-letni zombi z wyschniętym mózgiem” – to chyba najlepszy opis Nikołaja Patruszewa pióra rosyjskiego opozycjonisty Władimira Miłowa. Problemem jest jednak to, że takie zombi zaludniają Kreml i rządzą Rosją - pisze w komentarzu Andrzej Łomanowski.
Czytaj więcej
„Rosja nigdy nie decydowała o losach suwerennych państw” – twierdzi Nikołaj Patruszew. Jasne, Rosja brała udział w rozbiorach Rzeczypospolitej oczywiście tylko dlatego, że kraj popadł w chaos i anarchię, czyli utracił suwerenność.
Ukraińska prokuratura oskarża Rosjan o zabójstwo sołtyski wsi Motyżyn i jej rodziny
Ukraińska prokuratura generalna poinformowała we wtorek, że oskarżyła rosyjskich żołnierzy i najemników z Grupy Wagnera o głośne zabójstwo sołtyski wsi Motyżyn, i dwóch członków jej rodziny.
Czytaj więcej
Ukraińska prokuratura generalna oskarżyła rosyjskich żołnierzy i najemników z Grupy Wagnera o głośne zabójstwo sołtyski ukraińskiej wsi Motyżyn i dwóch członków jej rodziny.
Leroy Merlin zmienił kraj pochodzenia produktów z Rosji na Polskę
Obecnie produkty Ultralam mają już z powrotem oznaczenie kraju pochodzenia wskazujące na Rosję. Co do zaskakującej zmiany kraju pochodzenia z Rosji na Polskę, rzeczniczka tłumaczyła to błędem pracownika.
Czytaj więcej
Aktywiści oskarżają francuską sieć, że ukrywała rosyjskie pochodzenie płyt OSB. Leroy Merlin broni się „pomyłką pracownika”.
Chińsko-japońska prowokacja wobec Japonii
Podczas odbywającego się w Tokio szczytu Quad, w którym brał udział m.in. prezydent USA Joe Biden, do przestrzeni powietrznej Japonii zbliżyły się chińskie i rosyjskie bombowce.
Japonia poderwała myśliwce.
Rosja zakwestionuje status Wysp Alandzkich i Kanału Saimiańskiego
Moskwa nosi się z zamiarem zakwestionowania statusu obydwu terytoriów po przystąpieniu Finlandii do NATO.
Czytaj więcej
Status Wysp Alandzkich i Kanału Saimiańskiego zostanie zakwestionowany po przystąpieniu Finlandii do NATO – powiedział Władimir Czyżow, stały przedstawiciel Federacji Rosyjskiej przy UE.
Minister finansów Niemiec: Nie da się oszacować kosztów odbudowy Ukrainy
Przemawiając po spotkaniu ministrów finansów UE, szef resortu finansów Niemiec Christian Lindner powiedział, że zapewnienie pomocy na odbudowę Kijowa jest obowiązkiem nie tylko Europy, ale także organów międzynarodowych.
Rosjanie zajęli Switłodarsk w obwodzie donieckim
Rankiem 24 maja rosyjscy okupanci zajęli miasto Switłodarsk w obwodzie donieckim – powiedział Wolnemu Radiu szef administracji wojskowo-cywilnej Switłodaru Serhij Hoszko.
Rosjanie wywiesili flagę Federacji Rosyjskiej na budynku administracji miasta.
Rząd podjął decyzję ws. edukacji dla uchodźców z Ukrainy
We wtorek rząd przyjął rozwiązania systemowe, których celem jest kwestia opieki nad dziećmi, edukacji i rynku pracy dla uchodźców.
Czytaj więcej
Wszystkie rozwiązania które przyjęliśmy przenosimy ustawą do końca kolejnego roku szkolnego - ogłosił we wtorek minister edukacji i nauki, Przemysław Czarnek.
Rosyjskie statki z ukraińskim zbożem wypłynęły z Sewastopola
Ukraińscy oficjele i informatorzy z branży przekazali CNN, że rosyjskie siły na terenach okupowanych opróżniły kilka silosów i przewiozły zboże na południe - podało CNN
Czytaj więcej
Zjawisko rabunku ukraińskiego zboża przez Rosję wydaje się nasilać - pisze CNN, powołując się na zdjęcia satelitarne statków w porcie w Sewastopolu.
Duńskie Harpoony dla Ukrainy
Dania przekaże Siłom Zbrojnym Ukrainy rakietowy system obrony wybrzeża z kierowanymi pociskami przeciwokrętowymi Boeing RGM-84 Harpoon.
Czytaj więcej
Sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych Lloyd Austin poinformował, że rząd Królestwa Danii przekaże Siłom Zbrojnym Ukrainy rakietowy system obrony wybrzeża z kierowanymi pociskami przeciwokrętowymi Boeing RGM-84 Harpoon.
Szojgu: Spowolnienie operacji celowe, aby uniknąć ofiar cywilnych
Wojsko rosyjskie, w przeciwieństwie do ukraińskiego, nie uderza w infrastrukturę cywilną, ogłasza reżimy milczenia dotyczące ewakuacji cywilów i tworzy dla nich humanitarne korytarze - stwierdził minister obrony Rosji Siergiej Szojgu. - Oczywiście to spowalnia tempo ofensywy, ale to się dzieje celowo, aby uniknąć ofiar wśród ludności cywilnej.
Czytaj więcej
Rosja będzie kontynuować operację wojskową na Ukrainie do pełnej realizacji wszystkich przydzielonych zadań, pomimo sankcji Zachodu i jego pomocy dla Kijowa - oświadczył minister obrony Rosji Siergiej Szojgu.
W środę rozmowy Szwecji i Finlandii z Turcją
Przedstawiciele władz w Sztokholmie i Helsinkach mają w środę przybyć do Turcji, by rozmawiać o obiekcjach Ankary wobec rozszerzenia NATO o Szwecję i Finlandię. Szef tureckiego MSZ powiedział, że delegacje spotkają się z rzecznikiem prezydenta Turcji i wiceszefem resortu spraw zagranicznych. Spotkanie potwierdził szef fińskiej dyplomacji.
Morawiecki: Embargo na ropę spornym punktem
W rozmowie z CNN premier Mateusz Morawicki powiedział w Davos, że embargo na rosyjską ropę jest spornym punktem, utrudniającym osiągnięcie porozumienia w sprawie kolejnego pakietu unijnych sankcji na Rosję. Dodał, że Polska pracuje na rzecz osiągnięcia jedności w tej kwestii, ale zastrzegł, że sprawa stanowi wyzwanie dla niektórych państw bez dostępu do morza. - Wyobrażam sobie, że możemy osiągnąć kompromis pomiędzy 27 krajami, by embargo na ropę zostało nałożone szybciej, a niektóre przeszkody dla sankcji można wyeliminować za pomocą europejskiego budżetu - stwierdził.
Francuski minister: Ukraina w końcu będzie w UE
Clément Beaune, minister do spraw europejskich Francji, wyraził dziś przekonanie, że Ukraina w końcu znajdzie się w Unii Europejskiej. W niedawnym wywiadzie mówił, że akcesja może zająć 15-20 lat. - Wiemy, że to wymaga czasu i w tym czasie nie możemy sobie pozwolić po prostu na czekanie. Musimy pielęgnować europejską nadzieję - powiedział we wtorek Beaune.
Duda na WEF: Apeluję do wszystkich, aby stać twardo po stronie Ukrainy
- Ja się nie mogę zgodzić - jako także sąsiad Rosji - na to, by Rosja bezkarnie naruszała reguły prawa międzynarodowego, po raz kolejny łamała, a świat na to przystawał - mówił podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos prezydent Andrzej Duda.
Czytaj więcej
- Świat dzisiaj musi stanąć twardo i ta wojna powinna się zakończyć poprzez to, że Rosja odda Ukrainie tereny, które zagrabiła, zapłaci kontrybucję, a zbrodniarze zostaną ukarani. To jest mój punkt widzenia na to, jak to powinno się zakończyć - powiedział na WEF w Davos prezydent Andrzej Duda, odnosząc się do wojny Rosji z Ukrainą.
Krótsza godzina policyjna w Odessie
W Odessie i obwodzie odeskim godzina policyjna zostanie od 25 maja skrócona i będzie obowiązywać w godzinach od 23:00 do 5:00. Decyzję wydał szef obwodowej administracji wojskowej Maksym Marczenko.
Po odejściu Renault nowym szefem Avtovaz został były rosyjski minister
Avtovaz, czołowy rosyjski producent samochodów, poinformował, że po wycofaniu się z rynku rosyjskiego głównego udziałowca, firmy Renault, nowym prezesem i dyrektorem generalnym został Maxim Sokolov, były minister transportu.
Czytaj więcej
Avtovaz, czołowy rosyjski producent samochodów, poinformował, że po wycofaniu się z rynku rosyjskiego głównego udziałowca, firmy Renault, nowym prezesem i dyrektorem generalnym został Maxim Sokolov, były minister transportu.
Jakich informacji o wojnie w Ukrainie szukają w internecie Rosjanie?
Rosyjscy internauci przestają wierzyć oficjalnej propagandzie i na własną rękę szukają informacji o wojnie w Ukrainie – i izolacji Rosji na arenie międzynarodowej. Potwierdzają to dane z wyszukiwarki Google.
Czytaj więcej
Kara dożywocia za zbrodnie wojenne popełnione przez rosyjskiego żołnierza w Ukrainie oraz antywojenny protest i rezygnacja rosyjskiego dyplomaty pracującego w ONZ – informacji na ten temat szukali w internecie Rosjanie.
UE uzgodniła kolejne 500 mln euro na wsparcie Ukrainy
Unia Europejska zaaprobowała kolejne środki pomocowe w ramach Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju (EPF), które mają zostać przeznaczone na wsparcie dostaw sprzętu wojskowego przez państwa członkowskie UE dla ukraińskich sił zbrojnych. Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell zaznaczył, że chodzi o 500 mln euro, a łączna kwota środków uruchomionych z EPF dla Ukrainy wzrasta tym samym do 2 mld euro. - To tylko część europejskich wysiłków na rzecz pomocy Ukrainie - podkreślił Borrell.
Od 10 maja więcej Ukraińców wraca do kraju niż z niego wyjeżdża
Informację przekazała Państwowa Służba Graniczna Ukrainy. Według jej komunikatu, od 24 lutego, czyli od rozpoczęcia inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę, funkcjonariusze ukraińskiej straży granicznej odprawili 7,4 mln osób w obu kierunkach. W tym okresie z Ukrainy wyjechało 4,8 mln osób, a do kraju wróciło 2,2 mln Ukraińców.
Podolak o powrocie do interesów z Rosją: Wirus ślepoty?
"Na marginesie Światowgo Forum Ekonomicznego (WEF) toczą się rozmowy, czy nie nadszedł czas na zawieszenie broni, dogadanie się z Kremlem i powrót do interesów z Rosją" - napisał w mediach społecznościowych doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak. "Czy to nowy wirus ślepoty?" - skomentował. Podolak dodał, że Ukraina "nie handluje swoją suwerennością" i ocenił, że najkrótsza droga do zakończenia wojny to broń i pieniądze dla Ukrainy oraz embargo na rosyjskie surowce.
Stoltenberg: Wolność jest ważniejsza niż wolny handel
Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO, przemawiając w Davos ostrzegł przywódców przed zagrożeniami dla bezpieczeństwa związanymi z Chinami, a także Rosją – oceniając, że ochrona wartości jest ważniejsza niż zyski. Stoltenberg zaznaczył, że kraje nie powinny wymieniać długoterminowych potrzeb w zakresie bezpieczeństwa na krótkoterminowe interesy gospodarcze.
- Wolność jest ważniejsza niż wolny handel, a ochrona naszych wartości jest ważniejsza niż zysk - ocenił szef NATO. Stoltenberg powiedział również, że prezydent Putin chciał mniej NATO u swoich granic, a w wyniku napaści na Ukrainę ma teraz więcej oddziałów w Europie Wschodniej i powiększające się NATO. Wyraził przekonanie, że NATO już niedługo powita Finlandię i Szwecję w sojuszu.
Von der Leyen: Rosja wykorzystuje blokadę eksportu żywności jako broń
Przewodnicząca Komisji Europejskiej na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos wezwała przywódców państw do "zabezpieczenia Ukrainy w podążaniu (przez ten kraj) europejską ścieżką". - Ukraina należy do europejskiej rodziny - mówiła. Ursula von der Leyen zaznaczyła też, że wojna Rosji z Ukrainą powoduje zakłócenia w łańcuchach dostaw. Według szefowej KE, Rosja wykorzystuje kwestię dostaw żywności jako broń. - Na okupowanej przez Rosję Ukrainie armia rosyjska konfiskuje zboże, a rosyjskie okręty na Morzu Czarnym "blokują ukraińskie statki pełne pszenicy i słonecznika".
Nowa koncepcja polityki zagranicznej Rosji
Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa powiedziała, że przygotowanie nowej wersji koncepcji polityki zagranicznej Federacji Rosyjskiej "przebiega bardzo aktywnie". - Zaktualizowana koncepcja jest w trakcie opracowywania - oświadczyła dodając, że to "praca zbiorowa".
Obwód zaporoski: Dziesiątki tysięcy odbiorców bez prądu i gazu
W wyniku rosyjskich ostrzałów wymierzonych w infrastrukturę cywilną 24 maja 24 114 odbiorców prądu w 75 miejscowościach obwodu zaporoskiego było pozbawionych prądu - podała zaporoska administracja obwodowa na swoim kanale w serwisie Telegram. Z kolei 71 372 odbiorców w obwodzie jest pozbawionych gazu.
Premier Hiszpanii: Szwecja i Finlandia będą na szczycie NATO w Madrycie
Pedro Sanchez w czasie Forum Ekonomicznego w Davos zapowiedział, że przedstawiciele Szwecji i Finlandii będą obecni na szczycie NATO w Madrycie, który odbędzie się między 28 a 30 czerwca. Szwecja i Finlandia złożyły przed tygodniem formalne wnioski o przyjęcie ich w szeregi państw NATO.
Szef MSZ Ukrainy: Zbyt wcześnie, by mówić, że Ukraina ma broń, której potrzebuje
Dmytro Kułeba napisał na Twitterze, że w Donbasie toczy się właśnie "największa bitwa na europejskiej ziemi od czasu II wojny światowej". "Wzywam partnerów do szybszego dostarczenia nam broni i amunicji, zwłaszcza wyrzutni rakiet, artylerii dalekiego zasięgu, transporterów opancerzonych" - napisał Kułeba.
Nawalny do rosyjskich sędziów: Głupia wojna, którą zaczął wasz Putin
Aleksiej Nawalny odwołuje się od wyroku dziewięciu lat kolonii karnej, który usłyszał w marcu za oszustwo i obrazę sądu. Wcześniej Nawalny odsiadywał karę 2,5 roku pozbawienia wolności za zarzuty o charakterze korupcyjnym.
Czytaj więcej
Aleksiej Nawalny, odsiadujący karę w rosyjskiej kolonii karnej opozycjonista, występując za pomocą wideołącza przed sądem apelacyjnym w Moskwie, potępił prezydenta Rosji, Władimira Putina, za jego decyzję o rozpoczęciu wojny na Ukrainie.
Podsekretarz obrony USA: Finlandia i Szwecja rozwieją wątpliwości Turcji
Kathleen Hicks, podsekretarz obrony USA stwierdziła, że jest przekonana, iż Finlandia i Szwecja rozwieją wątpliwości Turcji dotyczące starań tych krajów o członkostwo w NATO.
Finlandia rozwiązała umowę z Rosatomem. Nie będzie elektrowni jądrowej
Rosyjski koncern stracił w Finlandii inwestycję wartą 7 mld euro. Nie zbuduje tam elektrowni atomowej.
Czytaj więcej
Rosyjski koncern stracił w Finlandii inwestycję wartą 7 mld euro. Nie zbuduje elektrowni atomowej. Finlandia rozwiązała umowę.
Doradca mera Mariupola: 200 ciał w piwnicy pod gruzami bloku w Mariupolu
Przy usuwaniu gruzów zawalonego bloku w Mariupolu w piwnicy zniszczonego budynku znaleziono 200 ciał - napisał na swoim kanale w serwisie Telegram doradca mera Mariupola, Petro Andriuszczenko. Andriuszczenko napisał, że mieszkańcy Mariupola odmówili zbierania ciał zabitych, więc rosyjskie Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych zdecydowało o pozostawieniu ciał na miejscu, w którym je znaleziono.
Brytyjski minister ostrzega przed skutkami niedoboru żywności na świecie
- Trudno przecenić, do jakiego stopnia Ukraina była i jest spichlerzem świata - powiedział Grant Shapps, sekretarz ds. transportu Wielkiej Brytanii.
Czytaj więcej
Głód spowodowany niedoborami zboża i żywności wywołanymi inwazją na Ukrainę może spowodować więcej ofiar śmiertelnych niż sama wojna - uważa brytyjski sekretarz ds. transportu Grant Shapps.
Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Rosji: Prawda, w tym historyczna prawda, jest po naszej stronie
Nikołaj Patruszew, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Rosji, w rozmowie z dziennikiem "Argumenty i Fakty" przekonywał, że cele "specjalnej operacji wojskowej" (tak Rosja określa wojnę na Ukrainie - red.) zostaną wypełnione, ale Rosja nie stawia sobie żadnych ostatecznych terminów na ich realizację.
Czytaj więcej
- Nie ścigamy się z żadnym ostatecznym terminem - mówił o działaniach zbrojnych Rosji na Ukrainie sekretarz Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, Nikołaj Patruszew.
Większość Ukraińców utrzymuje się w Polsce za własne pieniądze
Aż 71 proc. Ukraińców pokrywa samodzielnie koszty utrzymania, a 54 proc. chce zacząć w Polsce pracować – wynika z badania ARC Rynek i Opinia.
Czytaj więcej
Aż 71 proc. Ukraińców pokrywa samodzielnie koszty utrzymania, a 54 proc. chce zacząć w Polsce pracować – wynika z badania ARC Rynek i Opinia.
W wyniku działań zbrojnych na Ukrainie zginęło od 24 lutego 234 dzieci
"Od 24 maja ponad 667 dzieci ucierpiało z powodu agresji rosyjskiej na Ukrainę. (...) 234 dzieci zginęło a ponad 433 zostało rannych" - czytamy w komunikacie prokuratury generalnej Ukrainy. 22 maja 12-letnia dziewczynka, ranna w wyniku rosyjskiego ostrzału 7 maja, zmarła w wyniku doznanych ran w szpitalu. 20 maja 16-letni chłopiec został poważnie ranny w wyniku ostrzału artyleryjskiego wsi w obwodzie charkowskim i ostatecznie zmarł w wyniku doznanych obrażeń.
Rosjanie podają dane o ukraińskich stratach
Rzecznik rosyjskiego resortu obrony podał, że od 24 lutego Ukraińcy stracili 178 samolotów, 125 śmigłowców, 995 bezzałogowych statków powietrznych, 320 zestawów przeciwlotniczych, 3 243 czołgi i inne pojazdy opancerzone, 425 wyrzutnie rakiet, 1 658 jednostek artylerii i moździerzy oraz 3 124 inne pojazdy wojskowe.
Rosjanie ostrzelali miasto w obwodzie dniepropietrowskim
Zełenodolśk, miasto w obwodzie dniepropietrowskim, zostało ostrzelane przez Rosjan rankiem 24 maja z użyciem wyrzutni rakiet Huragan. O ostrzale poinformował stojący na czele obwodowej administracji wojskowej Walentyn Rezniczenko, który napisał o nim na swoim kanale w serwisie Telegram. Oprócz Zełenodolśka ostrzelana została też miejscowość Wełyka Kostromka. Według Rezniczenki ostrzał nie pociągnął za sobą cywilnych ofiar.
Sikorski: To Putin zdecyduje, jeśli się utrzyma u władzy, kiedy wojna się skończy
Wojny łatwo się zaczyna, trochę trudniej skończyć. Ukraina nie przestanie walczyć, jeśli Putin się zatrzyma na Donbasie. Już mamy partyzantkę na okupowanych terytoriach. Nie sądzę, by Ukraina się pogodziła z utratą terytorium - ocenił były marszałek Sejmu.
Czytaj więcej
Szkoda, że rząd tak długo był w jakimś dziwnym zaułku nacjonalistycznym jeśli chodzi o Ukrainę. Teraz wrócił na łono tradycyjnej polskiej polityki - mówił w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem były szef MSZ, MON i były marszałek Sejmu, Radosław Sikorski.
Think tank z USA: Rosyjscy weterani domagają się kary śmierci dla dezerterów
Instytut Studiów nad Wojną podaje, że Ogólnorosyjskie Zgromadzenie Oficerów, niezależne rosyjskie stowarzyszenie weteranów, wzywa prezydenta Władimira Putina, by uznał iż "rosyjskie wojska już nie tylko "denazyfikują Ukrainę", ale też walczą w wojnie o historyczne terytoria Rosji i jej istnienie w systemie porządku światowego.
Czytaj więcej
Rosyjscy nacjonaliści coraz intensywniej krytykują porażki Rosji w czasie "specjalnej operacji wojskowej" (tak Rosja określa wojnę na Ukrainie - red.) i wzywają do bardziej zdecydowanych działań - wynika z analizy amerykańskiego think tanku, Instytutu Studiów nad Wojną.
Polska firma podała niepokojące dane o uprawach w Ukrainie
Creotech Instruments, rodzima firma produkująca i dostarczająca na światowy rynek technologie kosmiczne, dokonała nowych obserwacji satelitarnych nad terenami Ukrainy. Otrzymane wyniki wskazują, że w kraju występuje znacznie mniej roślinności niż w ubiegłych latach.
Czytaj więcej
Creotech Instruments, rodzima firma produkująca i dostarczająca na światowy rynek technologie kosmiczne, przeprowadziła projekt wdrożenia jednego z pięciu repozytoriów platformy gromadzącej dane satelitarne UE.
Brytyjski resort obrony: Rosja zwiększyła intensywność działań w Donbasie
Z najnowszego raportu Wielkiej Brytanii na temat sytuacji na frontach Ukrainy wynika, że Rosjanie podejmują próby otoczenia Siewierodoniecka, Lisiczańska i Rubiżnego. "Obecnie południowa i północna oś tych działań są od siebie oddzielone szerokim na 25 km pasem terytorium kontrolowanego przez Ukrainę" - czytamy w raporcie. Mimo iż resort obrony Wielkiej Brytanii docenia wysiłki obronne Ukraińców podaje jednocześnie, że Rosjanie odnieśli pewne "lokalne sukcesy", częściowo ze względu na "koncentrację jednostek artylerii".
Metro w Charkowie znów kursuje
W Charkowie ponownie otwarte jest metro. Pociągi kursują co pół godziny. Przez pierwszy tydzień nie trzeba płacić za bilety.
Haidai o ostrzale Siewierodoniecka
Rosjanie chaotycznie i niemal bez przerwy ostrzliwują Siewierodonieck - podał szef władz obwodu ługańskiego Serhij Haidai. Dodał, że wczoraj w wyniku ostrzału zginęło czworo mieszkańców jednego budynku.
Z Warszawy do Kanady odleciało ponad 300 ukraińskich uchodźców
328 uchodźców z Ukrainy samolotem czarterowym odleciało z Warszawy do Winnipeg w Kanadzie - podają ukraińskie media, powołując się na kanadyjskiego ministra ds. imigracji. - Będziemy nadal pomagać uciekającym przed wojną Putina i zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby poczuli się jak w domu - mówił cytowany przez Ukrinform Sean Fraser. W najbliższych tygodniach do Kanady z Polski mają odlecieć dwa kolejne loty czarterowe, do Montrealu i Halifaxu. W połowie marca Kanada ogłosiła program tymczasowej migracji dla ukraińskich azylantów, który pozwala im mieszkać i pracować w Kanadzie przez trzy lata. Ukraińcy mogą ubiegać się o bezpłatne zakwaterowanie przez pierwsze dwa tygodnie po przyjeździe oraz o pomoc finansową.
Rosja: Zakaz lotów przedłużony
Zakaz lotów na lotniska w 11 miastach Rosji został kolejny raz przedłużony, tym razem od 25 do 31 maja - poinformowała Federalna Agencja Transportu Lotniczego (Rosawiacja). Ograniczenia obejmują m.in. lotniska w Biełgorodzie, Woroneżu, Krasnodarze i Kursku.
Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji
Rosjanie od 24 lutego mieli stracić na Ukrainie 29 350 żołnierzy, 1 302 czołgi, 3 194 pojazdy opancerzone, 606 zestawów artyleryjskich, 201 wyrzutni rakiet, 93 zestawy przeciwlotnicze, 205 samolotów, 170 śmigłowców, 480 bezzałogowych statków powietrznych, 112 pocisków manewrujących, 2 213 pojazdów (w tym cystern), 13 jednostek nawodnych, 43 sztuki sprzętu specjalnego.
Błaszczak: Racją stanu jest to, aby południowo-wschodnia granica Polski nie była granicą z Rosją
- Oczywiście odnotowujemy z dużą satysfakcją, że Ukraińcy dzielnie się bronią. Dlaczego z satysfakcją? Dlatego, że broniąc własnej niepodległości, bronią wolności w Europie, również polskiej wolności. My graniczymy już z obwodem królewieckim, Białoruś de facto jest już częścią Rosji, reżim (Aleksandra) Łukaszenki jest agresywny wobec Polski - mówił szef MON.
Czytaj więcej
My graniczymy już z obwodem królewieckim, Białoruś de facto jest już częścią Rosji, reżim (Aleksandra) Łukaszenki jest agresywny wobec Polski, a więc naszą racją stanu, gwarancją naszego bezpieczeństwa jest to, aby południowo-wschodnia granica nie była granicą z Rosją - mówił w rozmowie z Polsat News szef MON, Mariusz Błaszczak.
Premier Łotwy: Jeśli Ukraina nie wygra, Rosja zyska czas i szansę na ponowne uzbrojenie się
Krišjānis Kariņš, cytowany przez portal Delfi stwierdził, że jedynym rozwiązaniem wojny Rosji z Ukrainą może być zwycięstwo Ukrainy i porażka Rosji. Kariņš dodał, że "każda inna opcja może dać Rosji czas i szansę na ponowne uzbrojenie się w celu rozszerzenia swojego wyimaginowanego imperium". Kariņš skrytykował też podejście tych polityków z Zachodu, którzy mówią, że należy poświęcić część terytorium Ukrainy, tak by Władimir Putin mógł wyjść z wojny zachowując twarz. Premier Łotwy stwierdził, że politycy tacy powinni zadać sobie pytanie czy byliby skłonni poświęcić swoich obywateli i terytorium swoich państw.
Wielka Brytania próbuje stworzyć koalicję, która wyśle okręty na Morze Czarne
Gabrielius Landsbergis, szef MSZ Litwy, który miał omawiać możliwość stworzenia "korytarza" na Morzu Czarnym z szefową MSZ Wielkiej Brytanii, Elizabeth Truss stwierdził, że w skład koalicji, która wysłałaby okręty na Morze Czarne, mogłyby wejść niektóre państwa NATO, a także państwa, które są uzależnione od importu ukraińskiego zboża.
Czytaj więcej
Brytyjski "The Times" podaje, że Wielka Brytania prowadzi rozmowy z sojusznikami na temat wysłania okrętów na Morze Czarne, które miałyby chronić frachtowce transportujące ukraińskie zboże.
Premier Ukrainy dziękuje Morawieckiemu
Denys Szmyhal we wpisie na Twitterze podziękował Mateuszowi Morawieckiemu za "poparcia pomysłu finansowania odbudowy Ukrainy przez państwa i firmy". "Byłoby uczciwe, gdyby państwa przekazały zajęte rosyjskie aktywa a firmy przekazały część swoich dodatkowych zysków, które zyskały w wyniku koniunktury na światowych rynkach" - napisał ukraiński premier.
Sztab Generalny armii Ukrainy: Rosjanie chcą okrążyć Siewierodonieck i Lisiczańsk
W rejonie Siewierodoniecka Rosjanie, ze wsparciem artylerii, prowadzą działania ofensywne w kierunku miejscowości Toszkiwka i Ustyniwka - podaje ukraiński Sztab Generalny.
Czytaj więcej
"Rosyjski wróg nie przerywa prowadzenia operacji ofensywnych we Wschodniej Strefie Operacyjnej" - czytamy w najnowszym raporcie Sztabu Generalnego armii Ukrainy na temat sytuacji na frontach.
Conley: Administracja Bidena chce, aby Ukraina wygrała, ale nie wiemy, jaką ma definicję zwycięstwa.
Kolejne dwa założenia: Biały Dom dąży do tego, aby Rosja nie mogła już więcej przeprowadzić podobnej inwazji, jednocześnie starając się uniknąć wybuchu trzeciej wojny światowej. Ale znowu: co to oznacza w praktyce, nie wiadomo. Możemy jedynie dedukować z takich decyzji, jak odmowa przekazania Ukraińcom pocisków dalekiego zasięgu zdolnych do uderzenia głęboko w terytorium Rosji - mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Heather Conley, szefowa German Marshall Fund.
Czytaj więcej
Gdy Putin będzie na skraju upadku, Xi Jinping go uratuje – uważa Heather Conley, szefowa German Marshall Fund.
Gazowa współpraca między Polską a Rosją dobiega końca po blisko 30 latach
Decyzja o zerwaniu porozumienia o gazowej współpracy, mocą uchwały rządu z 13 maja br., nie niesie ze sobą poważnych konsekwencji związanych z bezpieczeństwem gazowym.
Czytaj więcej
Wypowiedziane przez Polskę porozumienie o przesyle gazu to konsekwencja wstrzymania rosyjskich dostaw. Kreml przyspieszył tylko to, co nieuniknione.
Siewierodonieck i Lisiczańsk to ostatnie miasta obwodu ługańskiego pod kontrolą Ukrainy
Ostatnie punkty ukraińskiego oporu rozdzielone są rzeką Doniec (Lisiczańsk na zachodnim, a Siewierodonieck na wschodnim brzegu), wijącą się wśród stepów. W sobotę część rosyjskich mediów propagandowych twierdziła, że rozbito ostatni most łączący obie miejscowości. Jeśli rosyjskiej armii rzeczywiście udało się zniszczyć przeprawę, to ukraińskie oddziały na wschodnim brzegu znalazły się w trudnym położeniu. Ale zajadłość toczonych tam nadal walk nie wskazuje na to - pisze w "Rzeczpospolitej" Andrzej Łomanowski.
Czytaj więcej
Rosyjska armia ani na chwilę nie przerywa ataków, próbując opanować w całości wschód i południe Ukrainy.
Dowództwo Operacyjne "Południe": Rosjanie skierowali samochody na miny, potem strzelali
"Kiedy mieszkańcy próbowali się ewakuować, okupanci najpierw skierowali ich na drogę biegnącą przez obszar zaminowany, a potem strzelali do ocalałych. Dwoje dzieci w wieku szkolnym jest wśród zabitych" - wynika z komunikatu Dowództwa Operacyjnego "Południe".
Czytaj więcej
Ukraińska armia natknęła się na pograniczu między obwodem mikołajowskim a chersońskim na kilka cywilnych samochodów, w których znajdowały się rozczłonkowane, noszące ślady po kulach ciała, w tym ciała dwojga dzieci w wieku szkolnym.
Premier Japonii o wojnie na Ukrainie: To nie może się przydarzyć w rejonie Indo-Pacyfiku
- Rosyjska inwazja na Ukrainę wprost kwestionuje zasady, które są opisane w Karcie Narodów Zjednoczonych. Nie możemy nigdy pozwolić, aby taki sam incydent przydarzył się w rejonie Indo-Pacyfiku. Ze względu na rozwój wydarzeń niezwykle ważne jest pokazanie społeczności międzynarodowej solidarności naszych czterech państw i naszego zaangażowania w (realizację) wspólnej wizji wolnego i otwartego Indo-Pacyfiku - mówił Fumio Kishida przemawiając na początku szczytu grupy Quad.
Czytaj więcej
Premier Japonii, Fumio Kishida, przemawiając w czasie rozpoczęcia szczytu Quad (nieformalny sojusz USA, Japonii, Indii i Australii) stwierdził, że inwazja Rosji na Ukrainę "wprost kwestionuje zasady zapisane w Karcie Narodów Zjednoczonych ONZ"
Kolaboracyjne władze obwodu chersońskiego poproszą Rosję o bazę wojskową
Rosja kontroluje obecnie Chersoń, stolicę obwodu chersońskiego i dużą część terytorium obwodu graniczącego z okupowanym przez Rosjan od 2014 roku Krymem. Chersoń był pierwszym dużym miastem, które po 24 lutego wpadło w ręce Rosjan (od tego czasu Rosjanie zdobyli jeszcze Mariupol).
Czytaj więcej
Powołana przez Rosję, kolaboracyjna administracja obwodu chersońskiego, zwróci się do Moskwy z prośbą o stworzenie rosyjskiej bazy wojskowej na terytorium częściowo okupowanego przez Rosję obwodu - informuje rosyjska agencja informacyjna RIA.
Ławrow: Rosja zdecyduje czy chce wznawiać relacje z Zachodem
- Jeśli oni (Zachód - red.) chcą zaoferować nam coś w kwestii wznowienia relacji, poważnie rozważymy czy jest to potrzebne, czy nie - mówił szef MSZ Rosji, Siergiej Ławrow.
Czytaj więcej
Szef MSZ Rosji, Siergiej Ławrow, mówił w poniedziałek, że Moskwa rozważy ewentualne propozycje Zachodu dotyczące ponownego nawiązania relacji i oceni czy jest to potrzebne, ale jednocześnie skupi się na rozwoju relacji z Chinami.
Biden: Praw człowieka trzeba bronić, niezależnie od tego, gdzie są naruszane
- Fundamentalne zasady dotyczące międzynarodowego porządku, integralności terytorialnej i suwerenności, prawa międzynarodowego, praw człowieka, muszą być zawsze bronione, niezależnie od tego, gdzie są naruszane. Więc Quad ma przed sobą dużo pracy - podkreślił prezydent USA otwierając szczyt grupy Quad tworzonej przez USA, Japonię, Indie i Australię.
Czytaj więcej
- Żeglujemy przez mroczną godzinę naszej wspólnej historii - mówił Joe Biden otwierając szczyt grupy Quad w Tokio. W skład Quad wchodzą USA, Japonia, Indie i Australia.
Niemcy: Przełom ws. embarga na ropę z Rosji to kwestia dni
Minister gospodarki Niemiec, Robert Habeck, w rozmowie z ZDF stwierdził, że przełom ws. wprowadzenia przez UE embarga na import ropy z Rosji, jest kwestią dni. Jak pisze Reuters UE oferuje do 2 mld euro krajom środkowej i wschodniej Europy, które są silnie uzależnione od importu ropy z Rosji. Sprzeciw wobec szybkiego embarga na rosyjską ropę zgłaszają obecnie przede wszystkim Węgry.
W poniedziałek ukraińska armia odparła w Donbasie 16 ataków Rosjan
O przebiegu walk w Donbasie pisze na swoim profilu na Facebooku Dowództwo Operacji Sił Połączonych. Jak czytamy we wpisie "wzdłuż całej linii frontu Rosjanie używają lotnictwa bojowego, wyrzutni rakiet, wielkokalibrowej artylerii, czołgów i moździerzy i przeprowadzają ataki rakietowe i naloty na infrastrukturę cywilną i obszary mieszkalne". W obwodach donieckim i ługańskim w ciągu doby zaatakowano 38 miejscowości, niszcząc lub uszkadzając 62 obiekty cywilne, w tym 53 domy, przedszkole, oddział banku, aptekę i posterunek policji. W atakach zginęło co najmniej 7 osób a sześć zostało rannych. Ukraińska armia, odpierając ataki Rosjan, zniszczyła osiem czołgów, 22 pojazdy opancerzone i jeden inny pojazd. Nad Donbasem zestrzelono też siedem rosyjskich bezzałogowych statków powietrznych.
Ukraińska armia zestrzeliła siedem celów powietrznych w ciągu doby
23 maja nad Ukrainą myśliwiec Sił Powietrznych Ukrainy zestrzelił pocisk manewrujący, a obrona przeciwlotnicza zestrzeliła sześć bezzałogowych statków powietrznych, w tym pięć dronów Orlan-10 i jeden dron typu Granat. Ukraińskie Siły Powietrzne w rejonie miejscowości Łyman i Izium zniszczyły do 30 bojowych wozów piechoty - podaje dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy na swoim profilu na Facebooku.