Sztab Generalny ukraińskiej armii podaje, że Rosjanie "prowadzą intensywny ostrzał wzdłuż całej linii kontaktu w Donbasie, a także ostrzeliwuje jednostki znajdujące się na dalszych pozycjach obronnych na obszarach operacyjnym: donieckim i słobodziańskim.

"Największa intensywność walk obserwowana jest w rejonie operacyjnym donieckim, w rejonie Lisiczańska i Siewierodoniecka" - czytamy w raporcie.

Na kierunkach poleskim i wołyńskim "określone jednostki Sił Zbrojnych Republiki Białorusi kontynuują realizację zadań mających na celu ochronę fragmentów granicy Białorusi z Ukrainą w rejonie obwodów brzeskiego i homelskiego - podaje ukraiński Sztab Generalny.

Jak czytamy w raporcie "rośnie groźba uderzeń rakietowych i powietrznych na cele w Ukrainie z terytorium Białorusi", ponieważ "agresor przesunął dywizjon wyrzutni rakiet 9K720 Iskander-M do obwodu brzeskiego, na odległość ok. 50 km od granicy z Ukrainą.

Na Siewierszczyźnie Rosjanie kontynuują działania mające na celu wzmocnienie ochrony granicy w obwodach briańskim i kurskim, co ma wiązać jednostki ukraińskiej armii w tym rejonie.

Na kierunku charkowskim rosyjskie zgrupowanie wciąż skupia się na utrzymaniu zajmowanych pozycji i poprawianiu swojej sytuacji taktycznej. Rosjanie mają prowadzić natarcie mające na celu umocnienie się w rejonie wsi Ternowo.

Na kierunku słowiańskim Rosjanie mają przygotowywać się do wznowienia ofensywy. "Agresor, w celu wzmocnienia ofensywy, rozmieszcza dodatkowe jednostki artylerii" w okupowanym Izium - podaje ukraiński Sztab Generalny.

W Donbasie Rosjanie skupiają się na działaniach ofensywnych mających na celu okrążenie miast Lisiczańsk i Siewierodonieck i dotarcie do granicy administracyjnej obwodu donieckiego.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

W rejonie Siewierodoniecka Rosjanie, ze wsparciem artylerii, prowadzą działania ofensywne w kierunku miejscowości Toszkiwka i Ustyniwka.

W rejonie miejscowości Bachmut Rosjanie poprawiają swoją sytuację taktyczną w pobliżu Wasyliwki.

Na kierunku zaporoskim Rosjanie wzmacniają zgrupowanie swoich wojsk, by wznowić działania ofensywne w kierunku Wasyliwki i Kamieńskiego.

Czytaj więcej

Ukraińska armia: Rosjanie kierowali samochody na miny. Wśród ofiar dzieci

W rejonie Południowego Buhu Rosjanie skupiają się na umocnieniu na zajmowanych pozycjach.

Rosjanie ostrzeliwują ukraińskie jednostki w rejonie Krzywego Rogu i Mikołajowa.

W ciągu doby rosyjska armia odparła w Donbasie 16 ataków wroga, niszcząc osiem czołgów i 22 pojazdy opancerzone oraz jeden inny pojazd - podaje ukraiński Sztab Generalny.

Nad Ukrainą w ciągu minionej doby zestrzelono siedem rosyjskich celów powietrznych - sześć bezzałogowych statków powietrznych i jeden pocisk manewrujący.