- Węgierski rząd przejmie uprawnienia nadzwyczajne, aby móc szybciej reagować na wyzwania spowodowane wojną na sąsiedniej Ukrainie - powiedział w opublikowanym nagraniu Orbán.

Premier dodał, że świat stoi na krawędzi kryzysu gospodarczego, a Węgry muszą "trzymać się z dala od wojny" na Ukrainie, i chronić finansowe bezpieczeństwo węgierskich rodzin.

Orbán zapowiedział, że pierwsze podjęte w specjalnym porządku prawnym działania jego rządu  zostaną ogłoszone w środę. 

Rząd Orbána musi zmierzyć się ze skutkami wojny na Ukrainie, roczną inflacją na poziomie 9,5 proc.  oraz deficytem budżetowym, który rozrósł się w pierwszym kwartale z powodu przedwyborczego szaleństwa - jak pisze agencja Reuters.

Orbán, którego nacjonalistyczna partia Fidesz ponownie zdobyła większość dwóch trzecich w parlamencie w kwietniowych wyborach, w ciągu 12 lat pełnienia władzy stopniowo zwiększał swoje uprawnienia. Często wywoływało to krytykę ze strony Unii Europejskiej i organizacji prawniczych, które zarzucają premierowi Węgier erozję systemu demokratycznego.

Węgierski premier korzystał już wcześniej z możliwości wprowadzenia stanu wyjątkowego - raz z powodu europejskiego kryzysu migracyjnego, drugi - z powodu pandemii Covid-19.