Transparentność w branży nieruchomości ma coraz większe znaczenie

Dyrektywa CSRD i regulacje ESRS już w niedługim czasie będą stanowić kluczowe dokumenty z wymogami w obszarze raportowania dla branży nieruchomościowej.

Publikacja: 26.09.2023 11:20

Transparentność w branży nieruchomości ma coraz większe znaczenie

Foto: Adobe Stock

Sektor nieruchomości ma przed sobą nie lada wyzwanie, gdy chodzi o jego rolę w realizacji celów klimatycznych Unii Europejskiej w zakresie redukcji emisji dwutlenku węgla o 55 proc. do 2030 roku. To dlatego, że odpowiada on za prawie 40 proc. zużycia energii w Europie oraz 36 proc. bezpośrednich i pośrednich emisji gazów cieplarnianych związanych z energią, co prowadzi do rosnącej uwagi i presji ze strony polityki i społeczeństwa, aby te statystyki zmienić na lepsze. Oprócz tych nacisków, deweloperzy i inwestorzy mają także motywację biznesową do modernizacji istniejących budynków, by były bardziej zrównoważone, a także do inwestowania w nowo budowane ekologiczne inwestycje, ponieważ istnieje coraz więcej dowodów na to, że „zielone” budynki przyciągają więcej potencjalnych nabywców i najemców, a tym samym przynoszą lepsze wartości najmu i sprzedaży. W przypadku podmiotów finansujących nowe projekty na rynku nieruchomości, czyli głównie banków europejskich, uwzględnienie kwestii związanych z klimatem i ochroną środowiska w ich polityce kredytowej może prowadzić do mniejszej kontroli regulacyjnej i potencjalnych sankcji, biorąc pod uwagę zwiększoną uwagę poświęcaną takim kwestiom przez Europejski Bank Centralny.

Pozostało 91% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Zamów w promocji 99 zł za pierwszy miesiąc, każdy kolejny w cenie 219zł

Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

Praca, Emerytury i renty
Koniec 500+. Kiedy ostatnie wypłaty? 800+ na koncie już w grudniu?
Prawo dla Ciebie
Koniec abonamentu RTV. Ma go zastąpić opłata w wysokości 8-9 zł miesięcznie
Konsumenci
Będą zmiany w zakazie handlu w niedziele. Prezydent Duda podpisał ustawę
Prawo dla Ciebie
Trybunał: koła łowieckie nie muszą płacić rolnikom za każdą szkodę
Sądy i trybunały
Po wyroku TK rząd Morawieckiego chce szybko wyrównać krzywdy sędziom
Materiał Promocyjny
Jakie technologie czy też narzędzia wspierają transformację cyfrową biznesu?