Orędzie Szymona Hołowni po zamachu na Słowacji. "Polaryzacja rodzi radykalizm"

Dzień po zamachu na premiera Słowacji Roberta Ficę marszałek Sejmu Szymon Hołownia wygłosił orędzie, w którym apelował o ostudzenie temperatury politycznego sporu w Polsce. - To kwestia wagi państwowej, to sprawa naszego bezpieczeństwa - mówił oceniając, że skutki polaryzacji są tragiczne.

Aktualizacja: 16.05.2024 20:26 Publikacja: 16.05.2024 19:55

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia

Foto: PAP/Leszek Szymański

Kancelaria Sejmu zapowiedziała, że marszałek Sejmu Szymon Hołownia (Polska 2050) o godz. 20:00 w czwartek wygłosi orędzie. To kolejny taki przypadek w tym miesiącu. Ostatnio marszałek Sejmu wygłosił orędzie 2 maja z okazji Dnia Flagi. Mówił wówczas, że Rzeczpospolita to rzecz wspólna, a nie własność obecnie rządzących krajem oraz że "gdy za naszymi granicami jest wojna, przestrzeni na wzajemne wyniszczanie się wewnątrz już nie ma".

W najnowszym orędziu Hołownia nawiązał do swojego poprzedniego wystąpienia oraz do zamachu, którego ofiarą w środę padł premier Słowacji Robert Fico. - Drugiego maja zwracałem się do państwa z okazji Dnia Flagi. Nie spodziewałem się, że w tak trudnych okolicznościach będę prosił was o chwilę uwagi ponownie - powiedział.

Czytaj więcej

Artur Bartkiewicz: Orędzie Szymona Hołowni. Marszałek Sejmu walczy o polityczny tlen

Orędzie marszałka Sejmu Szymona Hołowni

- Ostatnie dwa tygodnie obfitowały w budzące niepokój wydarzenia. Byliśmy świadkami serii pożarów w całym kraju. Jeden z prominentnych polskich sędziów okazał się rosyjskim szpiegiem. I najważniejsze: po raz pierwszy raz od uzyskania wolności od Sowietów, w naszej części Europy doszło do zamachu na demokratycznie wybranego szefa rządu - oświadczył.

Szymon Hołownia ocenił, że te wydarzenia "mogą budzić lęk". - Dlatego musimy sobie powiedzieć jasno: czasy, w których żyjemy, wymagają od każdego z nas wielkiej odpowiedzialności - podkreślił. - Niech smutna lekcja dawana nam dziś przez braci Słowaków z całą mocą do nas dotrze. Podział na dwie Polski walczące ze sobą na śmierć i życie, polaryzacja, eskalacja agresji, na krótką metę może i służą tej czy innej partii, ale w długim terminie wykrwawiają nasz kraj, zamiast budować jego siłę. Odbierają nam naszą największą broń: spoistość, umiejętność zjednoczenia w chwilach próby - mówił marszałek Sejmu.

Lider Polski 2050 przekonywał, że dzielenie Polski na "agentów ruskich" i "agentów pruskich" sprawia, że "większość z nas nie ma już w niej swojego miejsca". Według Hołowni, skutki polaryzacji są tragiczne. - Polaryzacja rodzi radykalizm. Radykalizm rodzi chaos. Chaos osłabia nas względem zewnętrznych wrogów - powiedział Hołownia.

Szymon Hołownia wzywa do ostudzenia temperatury sporu

Polityk przekonywał, że w lawinie wzajemnych oskarżeń o zdradę obcy agenci "czują się doskonale". - Dlatego jako marszałek Sejmu na co dzień nie mam skrupułów, by używać wszystkich narzędzi do studzenia temperatury sporu w Sejmie: upomnieniami, zawieszeniami, a w ostateczności - karami pieniężnymi. Nie wiem, czy uda mi się sprawić, że po dwudziestu latach polsko–polskiej wojny Sejm znów stanie się miejscem, gdzie przekonujemy się nawzajem, a nie tylko ze sobą walczymy, ale zrobię wszystko, żeby właśnie tak było - zadeklarował.

Czytaj więcej

Robert Fico rozmawiał z prezydentem Słowacji. "Był kilka milimetrów od śmierci"

Zwracając się "zwłaszcza do osób piastujących funkcje publiczne" Hołownia mówił, że "żyjemy w czasach, w których wewnętrzna wojna może kosztować ludzkie życia" i "osłabia Polskę". Dodał, że Polscy zjednoczeni pod biało-czerwoną flagą są zdolni do osiągania rzeczy wielkich i imponujących, co wielokrotnie udowadniali.

- Poza rosnącą z dnia na dzień toksyczną bańką, w której okładają się politycy, są dziś przecież miliony zwykłych Polaków, zmęczonych tą ciągłą polsko–polską wojną. Racjonalnie myślący odwracają się od polityki, nieracjonalni – oby nie zaprowadzili nas tam, gdzie zamordowano prezydenta Adamowicza, gdzie postrzelono premiera Ficę - powiedział w orędziu marszałek Sejmu.

- Dlatego ostudzenie - dziś, teraz, natychmiast - temperatury sporu to kwestia wagi państwowej, to sprawa naszego bezpieczeństwa - ocenił podkreślając, że "tworzymy przecież ten sam naród, używamy tego samego języka". - Raz jeszcze pokażmy, że zjednoczeni jesteśmy najsilniejsi - zaapelował.

Czytaj więcej

Hołownia: Sejm będzie dwudniowy. Posłowie są skupieni na kampanii

Najnowszy sondaż. Druga tura wyborów prezydenckich bez Szymona Hołowni

Z najnowszego sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski wynika, że gdyby wybory prezydenckie odbyły się teraz, Szymon Hołownia nie wszedłby do drugiej tury, w której zmierzyliby się kandydaci KO i PiS, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i były premier Mateusz Morawiecki.

Kancelaria Sejmu zapowiedziała, że marszałek Sejmu Szymon Hołownia (Polska 2050) o godz. 20:00 w czwartek wygłosi orędzie. To kolejny taki przypadek w tym miesiącu. Ostatnio marszałek Sejmu wygłosił orędzie 2 maja z okazji Dnia Flagi. Mówił wówczas, że Rzeczpospolita to rzecz wspólna, a nie własność obecnie rządzących krajem oraz że "gdy za naszymi granicami jest wojna, przestrzeni na wzajemne wyniszczanie się wewnątrz już nie ma".

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
podcast
Sprawa Funduszu Sprawiedliwości mocno uderza w Suwerenną Polskę, Tusk przecina spekulacje prezydenckie
Polityka
Komisja ds. wyborów kopertowych. Będą wnioski do prokuratury ws. Kaczyńskiego i Morawieckiego
Polityka
Chaos i przekrzykiwania. Jarosław Kaczyński zeznawał przed komisją ds. wyborów kopertowych
Polityka
Politolog o Funduszu Sprawiedliwości: Nie wiem czy Suwerenna Polska się z tego pozbiera
Polityka
Filiks: Kaczyński przed komisją ds. wyborów kopertowych? Będzie obrażał i robił show
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy