Wyrok NSA ws. płatników, którzy zamierzają składać wnioski o zwrot nadpłaty cudzego podatku

Płatnik może wystąpić o nadpłatę nienależnie pobranego podatku, ale nie zawsze to on odzyska pieniądze.

Aktualizacja: 03.08.2016 12:38 Publikacja: 03.08.2016 07:51

Wyrok NSA ws. płatników, którzy zamierzają składać wnioski o zwrot nadpłaty cudzego podatku

Foto: 123RF

Dobra wiadomość dla płatników, którzy zamierzają składać wnioski o zwrot nadpłaty cudzego podatku. We wtorek Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził, że takie prawo im przysługuje.

Danina z góry

Sprawa dotyczyła banku. We wniosku o interpretację wskazał, że zamierza wprowadzić do swojej oferty nowy produkt depozytowy (rachunek lokaty terminowej). Produkt będzie się charakteryzował tym, że klient banku (osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej) w dniu założenia lokaty terminowej otrzyma należne odsetki za cały deklarowany okres lokaty. Wartość odsetek wypłaconych z góry zostanie pomniejszona o 19 proc. zryczałtowanego PIT. W konsekwencji bank, jako płatnik, przekaże tę kwotę na rachunek właściwego urzędu skarbowego.

Może się jednak zdarzyć, że lokata zostanie zerwana przed terminem. Bank podkreślił, że w przypadku wypowiedzenia przez klienta umowy lokaty terminowej przed oznaczonym terminem zwróci klientowi kwotę lokaty pomniejszoną o kwotę odsetek wypłaconych mu w dniu założenia lokaty, tj. odsetek netto, czyli pomniejszonych o pobrany zryczałtowany podatek dochodowy.

Zdaniem banku, gdy klient nie dotrzyma warunku utrzymania kapitału na lokacie do końca umówionego okresu, to po zwrocie odsetek netto otrzyma nadpłatę z tytułu nienależnie pobranego przez płatnika podatku. Zapytał więc w interpretacji, czy może domagać się jej zwrotu. Podkreślał, że w opisanym przypadku to on jako płatnik ponosić będzie ekonomiczny ciężar podatku, nie zaś podatnik (klient).

Fiskus nie potwierdził tego stanowiska. W jego ocenie po zerwaniu lokaty bank powinien dokonać jej zwrotu z pomniejszeniem o wypłacone klientowi odsetki oraz pobrany podatek. Uprawnionym do wystąpienia o zwrot (nadpłaconego) nienależnie pobranego podatku będzie zaś klient, a nie bank.

Obie strony

Sprawa trafiła na wokandę, ale Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę banku.

Na sprawę inaczej spojrzał dopiero NSA. Zauważył, że w przeszłości wątpliwości budziło to, kto poniósł uszczerbek na majątku (ciężar ekonomiczny daniny). Obecnie kwestia ta została ujednolicona i dla samego wniosku o nadpłatę nie jest to już przesądzające.

Jak tłumaczyła sędzia NSA Małgorzata Wolf-Kalamala, co do zasady płatnik ma prawo wystąpić z wnioskiem o nadpłatę potrąconego podatku, także gdy był on nienależny. Przy czym stroną takiego postępowania mogą stać się zarówno płatnik, jak i podatnik, o ile mają wspólny interes.

NSA podkreślił, że gdy z wnioskiem o nadpłatę występuje płatnik, organ podatkowy ma obowiązek zaprosić do tego postępowania podatnika i ocenić, na czyją rzecz powinna zostać zwrócona nadpłata. W spornej sprawie bank mógł złożyć wniosek, ale o tym, czy odzyska pieniądze, zdecyduje fiskus po przeprowadzeniu postępowania z udziałem podatnika. Wyrok jest prawomocny.

Sygnatura akt: II FSK 2119/14

Opinia

Dariusz Malinowski, doradca podatkowy, partner w KPMG

Wykładnia potwierdzająca co do zasady prawo płatnika do wystąpienia z wnioskiem o nadpłatę bez względu na to, czy poniósł on ciężar ekonomiczny podatku, to krok w dobrym kierunku. Słuszna jest też koncepcja, żeby w postępowaniu zainicjowanym takim wnioskiem jako strona występował też podatnik. Pozwoli to uniknąć zarzutów, że czyjeś prawa zostały naruszone. Postępowanie prowadzone jednocześnie w stosunku do płatnika i podatnika będzie stanowić najpełniejszą realizację zapewnienia czynnego udziału stron. Otwartą kwestią pozostaje tylko, jakie kryteria organy podatkowe będą brały pod uwagę, rozstrzygając, kto powinien dostać nadpłacone pieniądze. Dziś trudno o tym przesądzać. Trzeba poczekać na praktykę.

Dobra wiadomość dla płatników, którzy zamierzają składać wnioski o zwrot nadpłaty cudzego podatku. We wtorek Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził, że takie prawo im przysługuje.

Danina z góry

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP