Skarbówka sprawdza już PIT za 2023 rok. Błędy trzeba szybko poprawić

Fiskus wyłapuje pomyłki w zeznaniach za 2023 r. I wzywa do korekty. Jeśli zdążymy zrobić ją do końca kwietnia, nic nam nie grozi, ani kary, ani odsetki. Później może być problem.

Publikacja: 26.04.2024 17:49

Skarbówka sprawdza już PIT za 2023 rok. Błędy trzeba szybko poprawić

Foto: Adobe Stock

Choć na roczne zeznania mamy czas do końca kwietnia, skarbówka już zabrała się za sprawdzanie podatników, którzy złożyli je wcześniej.

- Urzędnicy wysyłają wezwania, w których wskazują, co im się nie podoba w zeznaniach. I proponują korekty - mówi Rafał Sidorowicz, doradca podatkowy, starszy menedżer w kancelarii MDDP.

Czytaj więcej

To ostatni tydzień na poprawki w e-PIT. Warto, bo można zyskać

Skarbówka wysyła wezwania w sprawie PIT za 2023 rok

Takie wezwanie pokazał nam jeden z czytelników. Skarbówka wykryła, że w rozliczeniu za 2023 r. pomylił się o 100 zł. Straszy go grzywną z kodeksu karnego skarbowego oraz karą porządkową z ordynacji podatkowej (choć podaje jej nieaktualną wysokość). I nalega na korektę.

Korektę zeznania PIT warto złożyć do końca kwietnia

Eksperci nie mają wątpliwości: jeżeli fiskus ma rację, zeznanie trzeba poprawić jak najszybciej. – Jeśli zdążymy przed końcem kwietnia złożyć korektę i zapłacić podatek w prawidłowej wysokości, nic nam nie grozi. Ani kary, ani odsetki. Wszystko zostanie bowiem rozliczone w terminie – mówi dr Piotr Sekulski, doradca podatkowy w kancelarii Outsourced.pl.

Przykład:

Pan Kowalski jest przedsiębiorcą, rozlicza się według skali. Złożył zeznanie roczne PIT-36 już na początku marca. W trakcie zeszłego roku płacił zaliczki uproszczone i wyszło, że musi dopłacić 2 tys. zł podatku. W zeznaniu wykazał odliczenie na dziecko (1112,04 zł) i zmniejszył podatek do 888 zł (po zaokrągleniu). Skarbówka sprawdziła rozliczenie i stwierdziła, że ulga przysługuje tylko za część roku. Pan Kowalski złożył 30 kwietnia korektę zeznania i uregulował podatek w prawidłowej wysokości. Na tym sprawa się skończyła.

Skutki błędu w zeznaniu PIT: zaległość, odsetki, grzywna

Sytuacja będzie poważniejsza, jeśli błąd wypłynie później. – Za nieprawidłowe rozliczenie grozi nam grzywna z kodeksu karnego skarbowego. Jeśli pomyłkę wykryli urzędnicy, nie skorzystamy już z tzw. czynnego żalu (czyli możliwości poinformowania fiskusa o naszym przewinieniu), który chroni przed karą. Ewentualnie może nas uratować korekta zeznania. Jeśli jednak wskutek błędu powstała zaległość podatkowa, musimy ją uiścić wraz z odsetkami za zwłokę – tłumaczy Rafał Sidorowicz.

Kto odpowiada za błąd w zeznaniu: podatnik czy księgowy

Czy podatnik odpowiada przed skarbówką, jeśli błąd w zeznaniu popełnił jego księgowy?

- Tak, zaległość wraz z odsetkami za zwłokę podatnik musi zapłacić z własnej kieszeni. Później może wystąpić z roszczeniem do księgowego. Jeśli są to małe kwoty, biura rachunkowe najczęściej je zwracają bez zbędnych sporów (oczywiście jeśli poczuwają się do winy). Większe idą z polisy, a w poważniejszych sprawach ubezpieczyciel przeprowadza dochodzenie – wyjaśnia Piotr Sekulski.

Inaczej jest z karami z kodeksu karnego skarbowego. Do odpowiedzialności może zostać pociągnięty ten, kto na podstawie „umowy lub faktycznego wykonywania zajmuje się sprawami gospodarczymi, w szczególności finansowymi, osoby fizycznej” (art. 9 ust. 3 kks).

- Oznacza to, że grzywnę może dostać nie podatnik, a księgowy, który błędnie wypełnił jego zeznanie – mówi Rafał Sidorowicz.

- Skarbówka raczej nie nakłada kar za drobne, pojedyncze błędy, które nieznacznie wpłynęły na wysokość PIT. Jeśli jednak w ogóle go nie zapłaciliśmy w terminie (czyli do końca kwietnia) możemy zostać potraktowani surowiej – mówi Piotr Sekulski.

Czytaj więcej

PIT 2023: prywatny wynajem mieszkań i domów rozliczamy w zeznaniu PIT-28

Kto dostał gotowe zeznanie PIT od skarbówki

Przypomnijmy, że ci, którzy zarabiają na etacie, zleceniach, umowach o dzieło czy w zarządach, dostali, podobnie jak w poprzednich latach, zeznania sporządzone przez fiskusa. Są one gotowe do wysyłki i – jak informuje Ministerstwo Finansów – o północy 1 maja rozpocznie się ich automatyczna akceptacja.

Nowością w tym roku są zeznania dla przedsiębiorców. One nie zostaną jednak wysłane automatycznie, trzeba do nich wpisać najważniejsze rzeczy (przede wszystkim przychody i koszty).

Zeznanie od skarbówki muszą też uzupełnić zarabiający na wynajmie prywatnym (czyli takim, który nie jest działalnością gospodarczą).

Interpretacja
Jak rozliczyć odszkodowanie z polisy

 Czy pieniądze otrzymane z polisy księgowego, który popełnił błąd w naszym rozliczeniu są firmowym przychodem? O to zapytał fiskusa przedsiębiorca działający w branży nieruchomości. Biuro rachunkowe prowadzące jego księgę przychodów i rozchodów pomyliło się przy liczeniu PIT. Przedsiębiorca musiał zapłacić zaległy podatek wraz z odsetkami za zwłokę. Biuro miało polisę i dostał od ubezpieczyciela odszkodowanie w wysokości części odsetek. Czy musi je zaliczyć do firmowych przychodów? Nie musi. Nie są bowiem przychodem zwrócone wydatki, które nie zostały zaliczone do kosztów. Tak stanowi art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o PIT. Ponieważ odsetki za zwłokę nie mogą być kosztem (art. 23 ust. 1 pkt 18 ustawy o PIT), odszkodowanie nie jest przychodem. „Odszkodowanie od ubezpieczyciela jest bowiem odpowiednikiem wydatku poniesionego tytułem odsetek za zwłokę” (interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, nr 0113-KDIPT2-1.4011.72.2024.2.RK).  

Choć na roczne zeznania mamy czas do końca kwietnia, skarbówka już zabrała się za sprawdzanie podatników, którzy złożyli je wcześniej.

- Urzędnicy wysyłają wezwania, w których wskazują, co im się nie podoba w zeznaniach. I proponują korekty - mówi Rafał Sidorowicz, doradca podatkowy, starszy menedżer w kancelarii MDDP.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo dla Ciebie
Prof. Andrzej Kidyba: decyzja o odsunięciu mnie od zajęć jest skandaliczna
Aplikacje i egzaminy
Nowa KRS nie zostawia suchej nitki na kandydacie Bodnara na dyrektora KSSiP
Edukacja i wychowanie
Duże zmiany w szkołach od 1 września 2024 r. Nowacka podpisała rozporządzenie
Prawo w Firmie
Ta ustawa ma chronić przed hakerami ze Wschodu. Firmy i samorządy protestują
Prawo karne
Prokuratura umarza postępowanie w sprawie Lisa. Posłanka: Nieprawdopodobne uzasadnienie
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy