Informację publiczną można upowszechniać w sieci

Polityczne prawo do informacji publicznej polega nie tylko na otrzymywaniu informacji i zapoznaniu się z nią, ale również na prawie do jej upowszechniania w dowolny sposób.

Publikacja: 23.04.2024 04:30

Informację publiczną można upowszechniać w sieci

Foto: Adobe Stock

Tak stwierdził w niedawnym wyroku Naczelny Sąd Administracyjny. Kanwą orzeczenia był wniosek obywatela do Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji o udostępnienie informacji publicznej w zakresie m.in. kosztów utrzymania oraz przychodów z tytułu wynajmu stadionu w 2020 roku.

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji odpowiedział, że nie udostępni informacji z uwagi na to, że jego zdaniem wnioskodawca nie domaga się informacji publicznej, a udostępnienia informacji sektora publicznego do ponownego wykorzystania. Jak wskazano, ze względu na działalność obywatela na portalu internetowym, domaga się on co najwyżej udostępnienia informacji sektora publicznego do ponownego wykorzystania na potrzeby własnego portalu internetowego. W ocenie MOSiR, użycie na potrzeby własnego portalu internetowego informacji pochodzących od organu wypełnia przesłanki określone w art. 2 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 25 lutego 2016 r. o ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Prawo karne
Akta znalezione w domu Zbigniewa Ziobry. Prokuratura przekazała nowe informacje
ABC Firmy
Firma zapłaci prawie 240 tys. zł kary. Wszystko przez zgubionego pendrive'a
Zawody prawnicze
Adwokaci apelują do Tuska. Chcą uchylenia rozporządzenia MS
Praca, Emerytury i renty
Czternasta emerytura z wieloma znakami zapytania. Będzie podwyżka?
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?