Informację publiczną można upowszechniać w sieci

Polityczne prawo do informacji publicznej polega nie tylko na otrzymywaniu informacji i zapoznaniu się z nią, ale również na prawie do jej upowszechniania w dowolny sposób.

Publikacja: 23.04.2024 04:30

Informację publiczną można upowszechniać w sieci

Foto: Adobe Stock

Tak stwierdził w niedawnym wyroku Naczelny Sąd Administracyjny. Kanwą orzeczenia był wniosek obywatela do Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji o udostępnienie informacji publicznej w zakresie m.in. kosztów utrzymania oraz przychodów z tytułu wynajmu stadionu w 2020 roku.

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji odpowiedział, że nie udostępni informacji z uwagi na to, że jego zdaniem wnioskodawca nie domaga się informacji publicznej, a udostępnienia informacji sektora publicznego do ponownego wykorzystania. Jak wskazano, ze względu na działalność obywatela na portalu internetowym, domaga się on co najwyżej udostępnienia informacji sektora publicznego do ponownego wykorzystania na potrzeby własnego portalu internetowego. W ocenie MOSiR, użycie na potrzeby własnego portalu internetowego informacji pochodzących od organu wypełnia przesłanki określone w art. 2 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 25 lutego 2016 r. o ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo dla Ciebie
Prof. Andrzej Kidyba: decyzja o odsunięciu mnie od zajęć jest skandaliczna
Aplikacje i egzaminy
Nowa KRS nie zostawia suchej nitki na kandydacie Bodnara na dyrektora KSSiP
Edukacja i wychowanie
Duże zmiany w szkołach od 1 września 2024 r. Nowacka podpisała rozporządzenie
Prawo w Firmie
Ta ustawa ma chronić przed hakerami ze Wschodu. Firmy i samorządy protestują
Prawo karne
Prokuratura umarza postępowanie w sprawie Lisa. Posłanka: Nieprawdopodobne uzasadnienie
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy