Kiedy ma miejsce konwersja w postępowaniu restrukturyzacyjnym

Rejestracja podwyższenia kapitału zakładowego następuje dopiero po konwersji wierzytelności układowej, a więc po automatycznym „użyciu” jej w charakterze wkładu do spółki w restrukturyzacji.

Publikacja: 23.04.2024 04:30

Kiedy ma miejsce konwersja w postępowaniu restrukturyzacyjnym

Foto: Adobe Stock

Konwersja wierzytelności na udziały lub akcje w ramach układu zawartego w jednym z postępowań restrukturyzacyjnych albo w ramach układu zawartego w postępowaniu upadłościowym (art. 266a i nast. p.u.) ma autonomiczny charakter prawny. Polega ona na „zamianie” wierzytelności układowych na udziały lub akcje dłużnika będącego spółką w restrukturyzacji. Dotyczy to spółki komandytowo-akcyjnej, spółki z o.o. (także takiej spółki z o.o., w której ogranicza się obrót udziałami), prostej spółki akcyjnej, spółki akcyjnej, spółki europejskiej. Konstrukcja prawna tych spółek oparta jest na substracie kapitału, więc możliwe jest przyjęcie wierzycieli w poczet wspólników (akcjonariuszy) tych spółek. Przeciwko konwersji wierzytelności na wkład kapitałowy do spółki osobowej, dający wynoszącemu wkład status wspólnika i udział kapitałowy w spółce, przemawia kilka okoliczności: charakter prawny spółki oparty na substracie osobowym, osobista odpowiedzialność wspólnika za zobowiązania spółki, ograniczenia w obrocie ogółem praw i obowiązków. Niemniej możliwe byłoby połączenie przekształcenia spółki osobowej z propozycją konwersji wierzytelności na udziały lub akcje spółki powstałej w wyniku przekształcenia. Byłbym zwolennikiem poglądu o dopuszczalności konwersji wierzytelności układowej na wkład kapitałowy do handlowej spółki osobowej w przypadku wyrażenie na to zgody zarówno przez wierzyciela, jak i przez wspólników handlowej spółki osobowej.

Pozostało 88% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt