Król Karol III wraca do publicznych wystąpień. Komunikat Pałacu Buckingham

Lekarze są usatysfakcjonowani z postępów w leczeniu cierpiącego na chorobę nowotworową króla Wielkiej Brytanii Karola III, monarcha wróci do publicznych wystąpień.

Publikacja: 26.04.2024 23:58

Król Karol III i jego żona Kamila na fotografii wykonanej 10 kwietnia

Król Karol III i jego żona Kamila na fotografii wykonanej 10 kwietnia

Foto: AFP PHOTO / BUCKINGHAM PALACE / Millie Pilkington

Pałac Buckingham wydał komunikat w sprawie brytyjskiego króla. Karol III od lutego jest leczony ambulatoryjnie.

"Jego wysokość król wkrótce powróci do pełnienia obowiązków publicznych po okresie leczenia i rekonwalescencji po niedawnej diagnozie choroby nowotworowej" - czytamy w oświadczeniu Pałacu Buckingham. W tekście poinformowano, że w celu podkreślenia wagi tego kroku milowego, w najbliższy wtorek król i jego małżonka złożą wizytę w ośrodku leczenia raka, gdzie spotkają się ze specjalistami oraz pacjentami.

Czytaj więcej

Księżna Kate poinformowała o chorobie. Król Karol: Jestem z niej bardzo dumny

Król Karol III podejmie cesarza Naruhito

"Wizyta będzie pierwszym z szeregu zobowiązań, które jego wysokość podejmie w nadchodzących tygodniach" - zaznaczono. Rzecznik prasowy Pałacu Buckingham podkreślił, że podczas zaplanowanej na czerwiec państwowej wizyty brytyjski król i królowa podejmą cesarza Japonii Naruhito i jego małżonkę.

W komunikacie zapewniono, że wobec zbliżającej się pierwszej rocznicy koronacji króla, Karol i Kamila pozostają "głęboko wdzięczni za życzliwość i życzenia, jakie otrzymali z całego świata podczas radości i wyzwań minionego roku".

Król Karol III podczas wizyty w Szkocji w lipcu 2023 r.

Król Karol III podczas wizyty w Szkocji w lipcu 2023 r.

Andrew Milligan / POOL / AFP

Lekarze podbudowani postępami w leczeniu króla Wielkiej Brytanii

"Zespół medyczny jego królewskiej mości jest bardzo podbudowany dotychczasowymi postępami i pozytywnie ocenia dalszy powrót króla do zdrowia" - oświadczył rzecznik Pałacu Buckingham. Podkreślił, że choć program leczenia króla będzie kontynuowany, to lekarze są na tyle usatysfakcjonowani z dotychczasowych postępów, że Karol III może wrócić do części swych publicznych obowiązków.

Pałac Buckingham opublikował też nową fotografię króla Karola III i jego małżonki. Poinformowano, że zdjęcie zostało zrobione 10 kwietnia w Pałacu Buckingham, dzień po 19. rocznicy ślubu brytyjskiej pary królewskiej.

Na doniesienia z Pałacu Buckingham zareagował premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak. "Wspaniałe wieści na koniec tygodnia!" - napisał w mediach społecznościowych.

Król Karol III choruje. Onkolog: Rak jest pod kontrolą

Onkolog dr Karol Sikora ocenił w rozmowie ze Sky News, że powrót króla Karola III do wykonywania publicznych obowiązków "to bardzo dobra wiadomość". - Zalecenie, by przynajmniej częściowo wznowił obowiązki jest świetne. To oznacza, że rak jest pod kontrolą - zaznaczył.

Czytaj więcej

Księżna Kate przekazała informację o stanie swojego zdrowia

Do publicznej wiadomości nie podano, na jaki rodzaj nowotworu choruje król Wielkiej Brytanii. - To nieistotne. Wraca do pracy, a to znaczy, że sprawy idą w dobrym kierunku - skomentował dr Sikora wyrażając przekonanie, że leczenie się powiedzie.

Wiadomo, że Karol III nie będzie pracował według pełnego letniego kalendarza, a jego udział w poszczególnych wydarzeniach będzie ogłaszany po uwzględnieniu zaleceń lekarzy. "Tempo programu króla zostanie starannie określone w miarę kontynuowania rekonwalescencji, w ścisłym porozumieniu z zespołem medycznym" - oświadczył rzecznik Pałacu Buckingham.

Polityka
Koalicyjny gabinet w Holandii. To będzie rząd skrajnej prawicy
Polityka
Robert Fico pozostaje na oddziale intensywnej terapii. Przejdzie kolejną operację
Polityka
Izba Reprezentantów ustawą chce zmusić Joe Bidena do wysyłania broni Izraelowi
Polityka
Spotkanie Xi Jinping–Władimir Putin. Zamrożenie wojny albo całkowita kapitulacja Kijowa
Polityka
Bliżej decyzji w sprawie polskiego pomnika w Berlinie. Brakuje jednak lokalizacji