fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Amortyzacja: ulepszone mieszkanie łatwiej rozliczymy

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Przedsiębiorca, który zainwestował w unowocześnienie firmowego mieszkania, może je korzystniej amortyzować.

Nieruchomości, które przed wprowadzeniem do ewidencji środków trwałych zmodernizowano, wolno amortyzować według indywidualnych stawek. Potwierdza to interpretacja Izby Skarbowej w Łodzi.

Przedsiębiorca kupił mieszkanie, które chce wynajmować. Przychody będzie rozliczał w firmie. Poprzedni właściciel – obcokrajowiec – bardzo rzadko z niego korzystał, dlatego lokal miał niski standard wykończenia. Był też źle zaprojektowany, dlatego spora część powierzchni nie mogła być wykorzystana.

Przedsiębiorca musiał więc w niego sporo zainwestować. Wyburzył ściany i postawił nowe, położył podłogę, glazurę i terakotę, przesunął instalacje sanitarne i elektryczne, zamontował nowe drzwi, grzejniki, wygładził i pomalował ściany, zainstalował zabudowę meblową. Prace przeprowadził przed wprowadzeniem mieszkania do ewidencji środków trwałych.

Roboty miały na celu adaptację lokalu do nowej funkcji – wynajmu. Dzięki nim mieszkanie stało się przestronne i wygodne, co umożliwiło osiąganie większych przychodów.

Właściciel firmy przy rozliczaniu lokalu w kosztach chce zastosować indywidualną stawkę amortyzacji. Jest to możliwe m.in. wtedy, gdy nieruchomość została ulepszona przed wprowadzeniem do ewidencji, a wydatki stanowią co najmniej 30 proc. jej wartości początkowej.

Przedsiębiorca jest zdania, że przeprowadzone prace doprowadziły właśnie do ulepszenia lokalu. Został bowiem zmodernizowany, unowocześniony, powiększono jego powierzchnię użytkową. Cena nabycia mieszkania to 235 tys. zł. Nakłady wyniosły 89 tys. zł, czyli więcej niż 30 proc. wartości lokalu. Zostały zatem spełnione warunki zastosowania indywidualnej stawki.

Fiskus przyznał mu rację. Podkreślił, że za ulepszenie można uznać wszystkie zmiany trwale unowocześniające nieruchomość, które powodują zwiększenie jej wartości użytkowej. Tak można zakwalifikować przeprowadzone prace, także zabudowę meblową (co do której przedsiębiorca miał największe wątpliwości).

Po wprowadzeniu lokalu do ewidencji środków trwałych można go amortyzować według indywidualnej stawki (maksymalnie 10 proc. rocznie).

numer interpretacji: IPTPB3/4511- 108/15-4/KJ

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA