Władimir Putin oferuje Zachodowi dialog. Ale stawia warunki

- Chcę szczerze podziękować wszystkim obywatelom Rosji, mieszkańcom naszych historycznych ziem, którzy bronili prawa do bycia razem w ojczyźnie - mówił Władimir Putin w przemówieniu inaugurującym jego piątą kadencję na stanowisku prezydenta Rosji.

Publikacja: 07.05.2024 12:10

Władimir Putin

Władimir Putin

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 804

Putin 7 maja został zaprzysiężony po raz piąty na prezydenta Rosji, po wygraniu wyborów, które odbyły się 15-17 marca. Obecna kadencja Putina zakończy się w 2030 roku.

Władimir Putin: Rosjanie potwierdzili słuszność kursu obranego przez Rosję

Władimir Putin mówił, że „chce się pokłonić uczestnikom specjalnej operacji wojskowej (tak władze Rosji określają wojnę na Ukrainie — red.) i wszystkim, którzy walczą” za Rosję. Następnie stwierdził, że przysięga, którą złożył, stanowi istotę misji, jaką ma do wykonania prezydent - „chronić Rosję i służyć narodowi”.

- Rozumiem, że jest to wielki zaszczyt, odpowiedzialność, święta powinność - dodał zapewniając, że „interesy i bezpieczeństwo Rosji” będą dla niego „ponad wszystkim” w czasie kolejnej kadencji na Kremlu.

Czytaj więcej

Ursula von der Leyen w Katowicach: Zapowiada powołanie komisarza obrony UE

- Skonsolidowana wola milionów ludzi to ogromna siła, dowód naszej wspólnego, silnego przekonania, że określimy jaki będzie los Rosji sami i tylko sami, w imię obecnych i przyszłych pokoleń - dodał Putin.

Władimir Putin mówił też, że obywatele Rosji „potwierdzili słuszność kursu”, który obrał kraj. - To bardzo ważne obecnie, gdy mierzymy się z poważnymi wzywaniami. Widzę w tym głębokie zrozumienie naszych wspólnych historycznych celów, determinację, by nieugięcie bronić naszego wyboru, naszych wartości, wolności i narodowych interesów Rosji - kontynuował.

- Jestem pewien, że przejdziemy przez ten ciężki, przełomowy okres z godnością, staniemy się jeszcze silniejsi i zdecydowanie wdrożymy nasze długoterminowe plany i wielkoskalowe projekty mające na celu osiągnięcie celów rozwoju — dodał.

Czytaj więcej

Rozkaz Putina ws. broni atomowej. Rosja przeprowadzi ćwiczenia

Władimir Putin przedstawia warunki dialogu z Zachodem

Putin mówił następnie, że jest otwarty na wzmacnianie dobrych relacji z „wszystkimi krajami, które widzą w Rosji wiarygodnego i uczciwego partnera”. Jak dodał takie państwa stanowią „większość”.

- Nie odrzucamy dialogu z państwami Zachodu. Wybór należy do nich: czy zamierzają nadal próbować powstrzymywać rozwój Rosji, kontynuować politykę agresji, presji na nasz kraj, co trwa od lat czy skierują się na drogę współpracy i pokoju — stwierdził prezydent Rosji.

Jesteśmy zjednoczonym i wielkim narodem i razem pokonamy wszelkie przeciwności i wprowadzimy nasze plany w życie

Władimir Putin, prezydent Rosji

Putin zapewnił, że rozmowa „w tym w kwestiach bezpieczeństwa i stabilności strategicznej” jest możliwa, ale „nie z pozycji siły”, ale „na równych warunkach” przy „poszanowaniu obustronnych interesów”.

Prezydent Rosji mówił, że w zmieniającym się świecie Rosja musi być „samowystarczalna i konkurencyjna”. A jednocześnie — jak dodał - system socjopolityczny kraju musi być „silny i odporny na wszelkie wyzwania i groźby” i „musi zapewniać postęp i stabilny rozwój, jedność i niepodległość kraju”.

Władimir Putin do Rosjan: Zwyciężmy razem

- Dziś, w rzeczywistości, odpowiadamy przed tysiącletnią historią naszych przodków. - Zdobyli pozornie niedostępne wyżyny, bo zawsze na pierwszym miejscu stawiali ojczyznę, wiedzieli, że naprawdę wielkie cele mogą osiągnąć tylko razem ze swoim krajem i swoim narodem, i stworzyli światową potęgę, naszą ojczyznę i osiągnęli takie triumfy, które wciąż inspirują nas dziś - powiedział też Putin.

- Jesteśmy zjednoczonym i wielkim narodem i razem pokonamy wszelkie przeciwności i wprowadzimy nasze plany w życie. Zwyciężmy razem — zakończył Putin.

Putin 7 maja został zaprzysiężony po raz piąty na prezydenta Rosji, po wygraniu wyborów, które odbyły się 15-17 marca. Obecna kadencja Putina zakończy się w 2030 roku.

Władimir Putin: Rosjanie potwierdzili słuszność kursu obranego przez Rosję

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Ukraińcy w wieku poborowym w Polsce. Co myślą o mobilizacji?
Konflikty zbrojne
Ukraina zmodyfikowała swoje drony morskie. Są jeszcze groźniejsze dla Rosjan
Konflikty zbrojne
Ukraina chce, by NATO zestrzeliwało rosyjskie rakiety. Jest reakcja MSZ
Konflikty zbrojne
Prokurator MTK chce aresztu dla Beniamina Netanjahu i przywódcy Hamasu
Konflikty zbrojne
Wołodomyr Zełenski wciąga sojuszników w bezpośrednie działania przeciw Rosji