Jak FinOps wspiera zarządzanie kosztami chmury

Stałe dążenie do innowacji i większej elastyczności do tej pory napędzały rozwój chmury. Ta tendencja nie będzie jednak zrównoważona bez dojrzałego zarządzania i nieustannych prób optymalizacji kosztów.

Publikacja: 07.05.2024 04:30

Jak FinOps wspiera zarządzanie kosztami chmury

Foto: Adobe Stock

Firmy decydujące się na rozwiązania IT oparte na chmurze publicznej muszą zmierzyć się z odmiennym sposobem zarządzania kosztami w porównaniu z tradycyjnym modelem opartym na infrastrukturze serwerowej (model on-premise). W przypadku on-premise koszty zazwyczaj są znane z góry i wiążą się z inwestycją kapitałową oraz amortyzacją rozłożoną w czasie. Koszty inwestycji obejmują zakup sprzętu, oprogramowania, infrastruktury sieciowej oraz utrzymanie. Model chmurowy wymusza inną percepcję – firma przestaje posiadać infrastrukturę, a wykupuje czas, w jakim może pracować na wybranych zasobach. Zmiana ta wiąże się ze zwiększeniem udziału kosztów operacyjnych, które są zmienne i zależą od rzeczywistego zużycia.

Pozostało 94% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt