Jak prowadzić ewidencję środków trwałych

W przypadku gdy wartość początkowa wykupionego z leasingu samochodu jest równa lub niższa niż 10 tys. zł, podatnik może zrobić jednorazowy odpis amortyzacyjny w miesiącu oddania tego składnika majątku do używania albo w miesiącu następnym.

Publikacja: 12.06.2022 02:00

Jak prowadzić ewidencję środków trwałych

Foto: Adobe Stock

- Mały przedsiębiorca (podatnik VAT czynny) nabywa 10 czerwca 2022 r. środek trwały (samochód osobowy – 741 KŚT) do swojej firmy, tj. wykupił go po zakończeniu umowy leasingu operacyjnego za kwotę 3 690 zł, w tym VAT: 690 zł. Wykup udokumentowany jest fakturą nr 123/06/2022 z 10 czerwca 2022 r. wystawioną przez firmę leasingową. Przedsiębiorca zapłacił za pojazd przelewem na rachunek bankowy sprzedawcy (firmy leasingowej). Kwotę podatku naliczonego zgodnie z art. 86a ustawy o VAT stanowi 50 proc. VAT wykazanego na tej fakturze, tj. 345 zł, kwota ta zostanie przez podatnika odliczona w całości w deklaracji VAT. Nabyty samochód przedsiębiorca chciałby jednorazowo zamortyzować. Zdarzenia gospodarcze przedsiębiorca ewidencjonuje w prowadzonej metodą kasową podatkowej księdze przychodów i rozchodów (prowadzonej w formie papierowej). Do tej pory przedsiębiorca nie prowadził ewidencji środków trwałych. Jak ma założyć taką ewidencję? Czy może zrobić to w zwykłym zeszycie, a może powinien mieć taką ewidencję na komputerze? Jakie rubryki powinny się tam znaleźć? Co trzeba wpisać do takiej ewidencji w przypadku takiego nabycia składnika majątku i jednorazowego zamortyzowania go? Czy w związku z tym przedsiębiorca musi robić jakieś podsumowanie np. na koniec roku, mimo iż nic się w tej ewidencji nie zmienia, a jedyny zapis to wprowadzenie do niej takiego środka trwałego i jednorazowe zamortyzowanie? Kiedy trzeba taką ewidencję założyć i kiedy zamortyzować samochód, tzn. w którym miesiącu zaliczyć odpis do kosztów? Co będzie, jeżeli po roku przedsiębiorca sprzeda samochód? Co ma wpisać w tej ewidencji środków trwałych? – pyta czytelnik.

Pozostało 88% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona