Nabycie udziałów własnych, celem ich umorzenia jest dla spółki z o.o. a przychody

Nabycie udziałów własnych, celem ich umorzenia jest dla spółki z o.o. – co do zasady – zdarzeniem neutralnym podatkowo. Są jednak wyjątki.

Publikacja: 29.08.2018 05:40

Nabycie udziałów własnych, celem ich umorzenia jest dla spółki z o.o. a przychody

Foto: Adobe Stock

Skutkiem tego rodzaju operacji gospodarczej nie jest powstanie po stronie spółki przychodu (przysporzenia ekonomicznego). Jej efektem są jedynie przesunięcia zasobów spółki w ramach jej kapitału własnego. Wyjątek stanowi wypłata wspólnikowi, w zamian za umarzane udziały, wynagrodzenia o charakterze niepieniężnym (rzeczowym). Zgodnie bowiem z art. 14a ust. 1 ustawy o CIT, w przypadku gdy podatnik przez wykonanie świadczenia niepieniężnego reguluje w całości lub w części zobowiązanie, w tym z tytułu umorzenia lub zbycia w celu umorzenia udziałów, przychodem takiego podatnika jest wysokość zobowiązania uregulowanego w następstwie takiego świadczenia. Jeżeli jednak wartość rynkowa świadczenia niepieniężnego jest wyższa, niż wysokość zobowiązania uregulowanego tym świadczeniem, przychód ten określa się w wysokości wartości rynkowej świadczenia niepieniężnego.

Czytaj także: Jak przyporządkować koszty pośrednie do źródeł przychodów

Jak zaksięgować nabycie przez spółkę udziałów własnych w celu umorzenia

Czy trzeba rozliczyć PCC

Z kolei, dla wspólnika (osoby fizycznej lub prawnej), którego udziały w spółce z o.o. są umarzane, przychód podatkowy powstanie jedynie w przypadku umorzenia udziałów za wynagrodzeniem. W razie natomiast ich umorzenia – za zgodą wspólnika – bez wynagrodzenia, nie można mówić o powstaniu po stronie wspólnika przychodu podatkowego (por. interpretację Izby Skarbowej w Łodzi z 31 stycznia 2017 r., 1061-IPTPB3.4511. 890.2016.1.MK; interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 3 listopada 2017 r., 0113-KDIPT2-3.4011.269.2017.1.PR).

Uzyskana przez wspólników od spółki zapłata z tytułu umorzenia udziałów kwalifikowana jest do przychodów z kapitałów pieniężnych (w przypadku osób fizycznych) lub przychodów z zysków kapitałowych (w przypadku osób prawnych). Z tym, że w razie umorzenia dobrowolnego – za datę powstania przychodu (z tytułu odpłatnego zbycia udziałów) uznaje się dzień przeniesienia na nabywcę (spółkę) własności udziałów, na podstawie zawartej umowy ich sprzedaży (art. 17 ust. 1ab pkt 1 w zw. z ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o PIT; art. 12 ust. 3 i 3a oraz art. 14 ust. 1 w zw. z art. 7b ust. 1 pkt 3 lit. a ustawy o CIT), natomiast w sytuacji umorzenia przymusowego lub warunkowego, przychód (z tytułu udziału w zyskach osób prawnych) powstanie w dacie faktycznie uzyskanego przez wspólnika wynagrodzenia (art. 17 ust. 1 pkt 4 w zw. z art. 24 ust. 5 pkt 1 ustawy o PIT; art. 7b ust. 1 pkt 1 lit.b ustawy o CIT).

Formalności po stronie wspólnika...

W przypadku umorzenia dobrowolnego, obowiązek rozliczenia podatku dochodowego z tytułu sprzedaży udziałów na rzecz spółki (obliczenie i wpłata do urzędu skarbowego – we właściwym terminie – podatku oraz złożenie rocznego zeznania o wysokości osiągniętego dochodu lub poniesionej straty na formularzu PIT-38/CIT-8) ciąży na wspólnikach. Spółka przesyła jedynie wspólnikowi, będącemu osobą fizyczną oraz właściwemu urzędowi skarbowemu – informację na druku PIT-8C, służącą do wypełnienia zeznania PIT-38. Pamiętać przy tym trzeba, że opodatkowaniu odpłatnego zbycia udziałów podlega dochód, stanowiący różnicę między przychodami (kwotami) uzyskanymi z tytułu odpłatnego zbycia udziałów, a kosztami ich uzyskania (ustalanymi w zależności od tego, czy zbywane udziały zostały objęte w zamian za wkład pieniężny, czy niepieniężny oraz czy zbywane udziały stanowiły część kapitału zakładowego jednoosobowej spółki kapitałowej powstałej w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną). Dochodu tego – w przypadku osób fizycznych – nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach ogólnych (według skali podatkowej) lub podatkiem liniowym, chyba że odpłatne zbycie udziałów następuje w ramach wykonywanej działalności gospodarczej (art. 30b ust. 1, ust. 2 pkt 4 i pkt 6, ust. 4 i 5 ustawy o PIT; art. 19 ust. 1 i art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o CIT).

Uwaga! W przypadku udziałów objętych (nabytych) w zamian za wkład pieniężny, kosztem podatkowym są wydatki na objęcie udziałów w dacie ich odpłatnego zbycia (art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o PIT; art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT). W razie objęcia udziałów w zamian za wkład niepieniężny, koszt podatkowy na dzień zbycia tych udziałów ustalany jest w wysokości (art. 22 ust. 1f ustawy o PIT; art. 15 ust. 1k pkt 1 i 2 ustawy o CIT):

? wkładu określonego w umowie spółki, a jeżeli jego wartość jest niższa od wartości rynkowej lub nie została ona określona w umowie, wówczas pod uwagę brana jest wartość rynkowa wkładu określona na dzień przeniesienia własności przedmiotu wkładu niepieniężnego (jeżeli zbywane udziały zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci, niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część),

? przyjętej dla celów podatkowych wartości składników przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, wynikającej z ksiąg (ewidencji) rachunkowych, umożliwiających ustalenie dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, określonej na dzień objęcia udziałów, nie wyższej jednak niż wartość tych udziałów z dnia ich objęcia, określona zgodnie z punktem poprzednim.

Przekształcenie, wymiana, spadek

W przypadku odpłatnego zbycia udziałów spółki z o.o. powstałej z przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną, koszt uzyskania przychodów ustala się na dzień zbycia tych udziałów w wysokości przyjętej dla celów podatkowych wartości składników majątku, wynikającej z ksiąg i ewidencji rachunkowych oraz wykazu składników majątku na dzień likwidacji działalności gospodarczej, określonej na dzień objęcia tych udziałów, nie wyższej jednak niż ich wartość z dnia objęcia, określona w wartości umownej wkładu lub w jego wartości rynkowej (art. 22 ust. 1ł ustawy o PIT).

W sytuacji objęcia (nabycia) udziałów przekazywanych spółce nabywającej w drodze wymiany udziałów, kosztem podatkowym będą związane z tą operacją wydatki w dacie odpłatnego zbycia lub umorzenia otrzymanych za nie udziałów spółki nabywającej (art. 23 ust. 1 pkt 38c ustawy o PIT; art.  16 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT).

Ponadto, w przypadku odpłatnego zbycia udziałów w spółce z o.o., nabytych uprzednio w drodze spadku, kosztami podatkowymi są wydatki poniesione przez spadkodawcę w celu objęcia lub nabycia tych udziałów w spółce kapitałowej (art. 22 ust. 1m ustawy o PIT). Pamiętać również trzeba, iż wolny od podatku jest dochód uzyskany ze zbycia udziałów w spółce, otrzymanych w drodze darowizny – w części odpowiadającej kwocie zapłaconego podatku od spadków i darowizn (art. 21 ust. 1 pkt 105 ustawy o PIT).

...lub odwrotnie

W razie umorzenia przymusowego lub warunkowego), zobowiązana do rozliczenia podatku dochodowego jest spółka umarzająca udziały wspólnika i wypłacająca mu z tego tytułu stosowne wynagrodzenie. Spółka ta jako płatnik pobiera i wpłaca we właściwym terminie do urzędu skarbowego zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 19 proc., obliczany od dochodu wspólnika, stanowiącego nadwyżkę przychodu otrzymanego przez niego od spółki w związku z umorzeniem udziałów nad kosztami uzyskania tego przychodu, przy czym – w przypadku wspólników będących osobami fizycznymi – jeżeli nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny, kosztami podatkowymi są wydatki poniesione przez spadkodawcę lub darczyńcę na nabycie tych udziałów (art. 30a ust. 1 pkt 4 i ust. 6 w zw. z art. 24 ust. 5d ustawy o PIT; art. 22 ust. 1 ustawy o CIT). Spółka zobligowana jest również do złożenia w urzędzie skarbowym – w odpowiednim terminie – deklaracji rocznej o pobranym, zryczałtowanym podatku dochodowym (na druku PIT-8AR/CIT-6R). Ponadto, ciąży na niej obowiązek sporządzenia i przesłania wspólnikowi będącemu osobą prawną – informacji o wysokości pobranego podatku dochodowego od dochodów z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych (na formularzu CIT-7). ?

—Marek Barowicz

Skutkiem tego rodzaju operacji gospodarczej nie jest powstanie po stronie spółki przychodu (przysporzenia ekonomicznego). Jej efektem są jedynie przesunięcia zasobów spółki w ramach jej kapitału własnego. Wyjątek stanowi wypłata wspólnikowi, w zamian za umarzane udziały, wynagrodzenia o charakterze niepieniężnym (rzeczowym). Zgodnie bowiem z art. 14a ust. 1 ustawy o CIT, w przypadku gdy podatnik przez wykonanie świadczenia niepieniężnego reguluje w całości lub w części zobowiązanie, w tym z tytułu umorzenia lub zbycia w celu umorzenia udziałów, przychodem takiego podatnika jest wysokość zobowiązania uregulowanego w następstwie takiego świadczenia. Jeżeli jednak wartość rynkowa świadczenia niepieniężnego jest wyższa, niż wysokość zobowiązania uregulowanego tym świadczeniem, przychód ten określa się w wysokości wartości rynkowej świadczenia niepieniężnego.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP