Preferencje WHT dla spółek holdingowych – ułatwienie czy pułapka?

Z dotychczasowego podejścia Lubelskiego Urzędu Skarbowego wynika, że zagraniczne spółki holdingowe zostały w praktyce pozbawione możliwości uzyskania opinii o stosowaniu preferencji WHT. W związku z tym, zarówno polscy płatnicy dokonujący takich płatności, jak i same zagraniczne spółki holdingowe, stoją przed wyzwaniem jak postąpić w przypadku zastosowania obowiązkowego mechanizmu poboru podatku u źródła (WHT).

Publikacja: 15.04.2024 04:30

Preferencje WHT dla spółek holdingowych – ułatwienie czy pułapka?

Foto: Adobe Stock

Z dniem 1 stycznia 2019 r. do ustawy o CIT została wprowadzona instytucja opinii o stosowaniu zwolnienia z poboru zryczałtowanego podatku dochodowego (WHT). Niemniej jednak, z uwagi na odroczenie obowiązywania art. 26 ust. 2e ustawy o CIT, a zatem obowiązkowego poboru podatku WHT w przypadku płatności przekraczających na rzecz tego samego podatnika w roku podatkowym równowartość kwoty 2 mln zł (tzw. mechanizm pay and refund), początkowo polscy płatnicy, jak i zagraniczni podatnicy, nie byli szczególnie zainteresowani uzyskaniem przedmiotowych opinii.

Pozostało 96% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt