Podział majątku likwidowanej spółki bez PIT

Wspólnik likwidowanej spółki osobowej nie musi płacić podatku w związku z otrzymanymi z tego tytułu pieniędzmi i wierzytelnościami. Jednak przychód może powstać w momencie zbycia pozyskanych w ten sposób składników majątku.

Publikacja: 15.06.2016 02:00

Podział majątku likwidowanej spółki bez PIT

Foto: 123RF

Podatnik jest wspólnikiem spółki jawnej, która powstała z przekształcenia spółki z o.o. Planowana jest likwidacja spółki osobowej. W jaki sposób podatnik powinien opodatkować otrzymanie pieniędzy i wierzytelności z tytułu rozwiązania (likwidacji) spółki osobowej? Czy przychód podatkowy powstanie u niego w momencie likwidacji spółki? – pyta czytelnik.

Stanem faktycznym zbliżonym do opisanego w pytaniu zajmowała się m. in. Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 31 marca 2016 r. (IPPB1/ 4511-312/16-2/EC).

Z pytaniem do organu zwrócił się podatnik PIT mający miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. W przyszłości zostanie wspólnikiem osobowej spółki prawa handlowego, tj. spółki jawnej lub komandytowej (dalej: spółka), powstałej z przekształcenia spółki z o.o. Spółka będzie kontynuatorem działalności gospodarczej prowadzonej przez spółkę z o.o.

Wnioskodawca wskazał, że w toku działalności spółki mogą wystąpić sytuacje, które będą powodować jej rozwiązanie. Zostanie wtedy przeprowadzona likwidacja spółki, a jej majątek – po spłaceniu zobowiązań oraz pozostawieniu odpowiednich kwot na pokrycie zobowiązań niewymagalnych lub spornych – zostanie podzielony pomiędzy wspólników, stosownie do postanowień umowy spółki, tj. w takim stosunku, w jakim uczestniczą oni w jej zysku. Możliwe jest także, że rozwiązanie spółki nastąpi bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego.

Majątek spółki przekazywany wnioskodawcy oraz pozostałym wspólnikom w procesie rozwiązania (likwidacji) mogą stanowić między innymi środki pieniężne pochodzące w szczególności z realizacji wierzytelności z tytułu sprzedaży lub z tytułu odpłatnego zbycia aktywów (dalej: pieniądze), wierzytelności z tytułu pożyczek udzielonych przez spółkę na rzecz osób fizycznych lub prawnych oraz z realizacji wierzytelności z tytułu sprzedaży lub z tytułu odpłatnego zbycia aktywów (dalej: wierzytelności) oraz udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: udziały). Będą one mieć swoje źródło w przychodach opodatkowanych podatkiem dochodowym w toku działalności prowadzonej przez spółkę bądź z przychodów, które podlegały regulacjom ustawy o CIT (na poziomie spółki z o.o., przed jej przekształceniem w spółkę).

Podatnik pytał, czy otrzymanie przez niego pieniędzy, wierzytelności oraz udziałów z tytułu rozwiązania (likwidacji) spółki będzie skutkować dla niego powstaniem przychodu podatkowego.

Zdaniem organu w takiej sytuacji po stronie wnioskodawcy w momencie likwidacji spółki nie powstanie przychód do opodatkowania.

—Bartosz Dąbrowski

Dopiero sprzedaż będzie obciążona daniną

Bartosz Dąbrowski, konsultant w warszawskim biurze Deloitte Doradztwo Podatkowe Sp. z o.o.

Zgodnie z ustawą o PIT majątek likwidowanej spółki osobowej dzieli się na dwie kategorie, tj. środki pieniężne oraz składniki majątku.

W art. 14 ust. 3 pkt 10 ustawy o PIT ustawodawca wyłączył z kategorii przychodów z działalności gospodarczej środki pieniężne otrzymane przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu jej likwidacji. Jednak ustawowa definicja środków pieniężnych wchodzących w skład masy majątkowej likwidowanej spółki nie ogranicza się jedynie do środków pieniężnych sensu stricto (tj. pieniędzy znajdujących się w kasie czy na rachunkach bankowych), ponieważ została ona rozszerzona w art. 14 ust. 8 ustawy o PIT również o wartość wierzytelności uprzednio zarachowanej jako przychód należny, pomniejszonej o należny podatek od towarów i usług, oraz wierzytelności z tytułu udzielonej przez spółkę niebędącą osobą prawną pożyczki – z wyjątkiem wierzytelności z tytułu odsetek od opóźnionej zapłaty oraz wierzytelności z tytułu odsetek od takiej pożyczki, jeżeli wierzytelności te zostały spłacone na rzecz otrzymującego je wspólnika.

Jeśli chodzi o składniki majątku, to zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 17 lit. b ustawy o PIT, przychodem z działalności gospodarczej są przychody z odpłatnego zbycia składników majątku otrzymanych w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną lub wystąpieniem wspólnika z takiej spółki. Z tego wynika, że składniki majątku otrzymane w drodze likwidacji spółki osobowej nie podlegają opodatkowaniu do momentu ich odpłatnego zbycia. Jednocześnie, zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 12 lit. b ustawy o PIT, do przychodów z działalności gospodarczej nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia składników majątku otrzymanych w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną, jeżeli od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła likwidacja spółki niebędącej osobą prawną, do dnia ich odpłatnego zbycia upłynęło sześć lat i odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej.

Zatem, po spełnieniu określonych warunków zarówno zgromadzone pieniądze, jak i wartość wierzytelności (np. pożyczek) udzielonych przez spółkę niebędącą osobą prawną powinny zostać potraktowane jako środki pieniężne, a co za tym idzie nie będą one opodatkowane. Stanowisko to potwierdzają także inne organy, np. Izba Skarbowa w Poznaniu w interpretacjach z 25 marca 2016 r. (ILPB1/4511-1-1727/15-2/AN oraz ILPB1/4511-1-1729/15-2/AN).

Reasumując, w przedstawionym stanie faktycznym otrzymanie przez podatnika pieniędzy, wierzytelności oraz udziałów z tytułu rozwiązania (likwidacji) spółki osobowej, której jest wspólnikiem, nie będzie dla niego skutkowało powstaniem przychodu podatkowego w momencie likwidacji. Potencjalny przychód podlegający opodatkowaniu może natomiast powstać dopiero w momencie zbycia składników majątku niebędących środkami pieniężnymi.

Podatnik jest wspólnikiem spółki jawnej, która powstała z przekształcenia spółki z o.o. Planowana jest likwidacja spółki osobowej. W jaki sposób podatnik powinien opodatkować otrzymanie pieniędzy i wierzytelności z tytułu rozwiązania (likwidacji) spółki osobowej? Czy przychód podatkowy powstanie u niego w momencie likwidacji spółki? – pyta czytelnik.

Stanem faktycznym zbliżonym do opisanego w pytaniu zajmowała się m. in. Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 31 marca 2016 r. (IPPB1/ 4511-312/16-2/EC).

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił