23:30
04.05.2024

Na tym kończymy dzisiejszą relację

Najnowsze wiadomości z Ukrainy będziemy publikować w niedzielę od rana.

23:22
04.05.2024

Rosjanie ostrzelali 13 gmin obwodu sumskiego

W ciągu dnia wojska rosyjskie ostrzelały 13 gmin przygranicznych obwodu sumskiego, odnotowano ponad 200 eksplozji – podaje regionalna administracja wojskowa. „W ciągu dnia Rosjanie przeprowadzili 41 ostrzałów przygranicznych terytoriów i osad obwodu sumskiego. Odnotowano 214 wybuchów. Ostrzelane zostały: Mikołajów, Chocińsk, Junakiwsk, Miropilsk, Biłopolsk, Krasnopilsk, Wielikopisarowski, Nowosłobick, Szałyginsk, Esmańsk, Drużbiwsk, Seredinno, Budsk, Znobsk-Nowgorodsk” – czytamy w komunikacie.

22:46
04.05.2024

W obwodzie donieckim wojsko zestrzeliło kolejnego Su-25

W obwodzie donieckim żołnierze 110. oddzielnej brygady zmechanizowanej zestrzelili kolejny rosyjski Su-25 – poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wieczornym komunikacie wideo. „Szczególnie chciałbym pochwalić żołnierzy 110. oddzielnej brygady zmechanizowanej za zestrzelenie dziś w obwodzie donieckim kolejnego rosyjskiego Su-25 . Brawo, chłopaki!” – podkreślił Zełenski.

22:14
04.05.2024

W Berysławiu Rosjanie zrzucili materiały wybuchowe na placówkę oświatową

W sobotni wieczór rosyjskie wojska za pomocą dronów zrzuciły materiały wybuchowe na placówkę edukacyjną, która wcześniej znalazła się pod ostrzałem w Berisławiu – podaje Chersońska Obwodowa Administracja Wojskowa. „Rosyjskie wojska w dalszym ciągu niszczą placówki oświatowe w obwodzie chersońskim. Wieczorem okupanci zrzucili materiały wybuchowe z dronów na placówkę edukacyjną w Berysławiu, która została wcześniej zniszczona w wyniku ostrzału” – czytamy w komunikacie opublikowanym na kanale Telegram.

21:55
04.05.2024

Pożar w Charkowie zajął powierzchnię 4 tys. mkw.

Ratownicy eliminują skutki ataków Sił Zbrojnych Rosji na Charków. „Najpierw wrogie samoloty zbombardowały dzielnicę Niemyszlanską w Charkowie. Na powierzchni 30 metrów kwadratowych wybuchł pożar. Płonęły resztki drewna i trawy. Dwie godziny później nastąpił drugi atak. Trafienie było odnotowano na terenie przedsiębiorstwa cywilnego w dzielnicy przemysłowej miasta, w wyniku czego doszło do masowych zniszczeń i pożaru magazynów. Powierzchnia pożaru wyniosła około 4000 metrów kwadratowych” – poinformowała służba prasowa Państwowego Pogotowia Ratunkowego.

21:13
04.05.2024

Rosjanie ponownie uderzyli na Charków

Wojska rosyjskie ponownie zaatakowały Charków – poinformował szef charkowskiej administracji wojskowej Oleg Synegubow. „Okupanci ponownie uderzyli na Charków. Służby wyjechały do kontroli” – czytamy w komunikacie.

20:56
04.05.2024

Zełenski wysłuchał raportów Syrskiego i Budanowa na temat sytuacji na froncie

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wysłuchał raportu Naczelnego Wodza Oleksandra Syrskiego i szefa Głównego Zarządu Wywiadu Kyryla Budanowa dotyczącego pozycji na linii frontu, konkretnych działań jednostek i konkretnych kierunków. „Dziś rano był długi raport Oleksandra Syrskiego. Dowódca szczegółowo informował o naszych pozycjach na froncie, konkretnych działaniach oddziałów, konkretnych kierunkach. Każdemu z naszych żołnierzy dziękujemy za stabilizację! Dzisiaj był też raport szefa GUR, Cyryl Budanow. Mamy już wszystkie aspekty sytuacji” – zrelacjonował Zełenski.

20:22
04.05.2024

W ciągu dnia Rosjanie wystrzelili pięć rakiet i dokonali 56 nalotów

W ciągu dnia Rosjanie wystrzelili pięć rakiet i dokonali 56 ataków z powietrza, przeprowadzili 53 ataki z systemów salw rakietowych na pozycje wojsk ukraińskich i obszary zaludnione – podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Ponad 110 osad w obwodach sumskim, charkowskim, ługańskim, donieckim, zaporoskim i chersońskim zostało dotkniętych ostrzałem artyleryjskim i moździerzowym wroga.

19:48
04.05.2024

Siły Zbrojne Ukrainy odparły 18 ataków wroga w kierunku Awdijowa

W ciągu dnia ukraińscy obrońcy odparli 18 ataków wroga w kierunku Awdijowa, łącznie na linii frontu odnotowano 74 starcia bojowe – poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

19:09
04.05.2024

Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy z okupowanego Krymu

Wojska rosyjskie przeprowadziły atak rakietowy na obwód odeski z tymczasowo okupowanego terytorium Krymu – powiedział szef Centrum Prasowego Zjednoczonej Koordynacji Sił Obronnych Południowej Ukrainy Dmytro Pletenczuk. „Teraz można powiedzieć, że jest to broń rakietowa. Trwa ustalanie jej typu. Można też stwierdzić, że atak został przeprowadzony z czasowo okupowanego terytorium Krymu, ale nie jestem gotowy podawać szczegółów” – powiedział Pletenczuk.

18:58
04.05.2024

Rosjanie zaatakowali Nikopol artylerią i dronami kamikadze

57-letnia kobieta została ranna w wyniku ostrzału Rosjan w Nikopolu w obwodzie dniepropietrowskim – poinformował szef dniepropietrowskiej administracji wojskowej Serhij Łysak. „W ciągu dnia nieprzyjaciel ostrzeliwał Nikopol. Miasto było celem artylerii i dronów kamikaze. 57-letnia kobieta została ranna. W umiarkowanym stanie trafiła do szpitala. W dwóch domach wybuchły pożary. Ogień zniszczył garaż i samochód. Uszkodzony został dom prywatny i budynek gospodarczy” – napisał Łysak.

18:19
04.05.2024

MSZ Ukrainy w sprawie „poszukiwania” Zełenskiego

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy ustosunkowało się do informacji Federacji Rosyjskiej w sprawie rzekomego ogłoszenia listu gończego wobec prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. „Rosyjskie doniesienia o rzekomym ogłoszeniu przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Federacji Rosyjskiej, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski jest poszukiwany, świadczą o desperacji rosyjskiej machiny państwowej i propagandy, która nie wie, jaki inny warty opublikowania pretekst wymyślić, aby przyciągnąć uwagę” – czytamy w komentarzu na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Resort dyplomacji przypomniał, że „w przeciwieństwie do bezwartościowych zapowiedzi Rosji, nakaz Międzynarodowego Trybunału Karnego w sprawie aresztowania rosyjskiego dyktatora Władimira Putina pod zarzutem popełnienia zbrodni wojennych jest całkiem realny i podlega wykonaniu w 123 krajach świata”.

17:47
04.05.2024

W Charkowie doszło do dużego pożaru

Atak Rosjan na Charków wywołał ogromny pożar – poinformował burmistrz Charkowa Ihor Terekhow. „W wyniku «przybycia» doszło do silnego pożaru w przedsiębiorstwie przemysłowym Okręgu Przemysłowego. Trwa wyjaśnianie informacji o ofiarach” – napisał Teriechow na kanale Telegram.

17:19
04.05.2024

Asystent Dżemilewa został zatrzymany na lotnisku w Kiszyniowie

Asystent deputowanego ludowego Ukrainy Mustafy Dżemijewa Erol Wielijew został zatrzymany na lotnisku w Kiszyniowie podczas kontroli granicznej – poinformował szef Medżlisu Tatarów Krymskich Refat Czubarow. „Nasze szczególne zaniepokojenie budzi fakt, że Erol Wielijew jest asystentem deputowanego ludowego Ukrainy Mustafy Dżemilewa i jednym z wielu Tatarów Krymskich wpisanych przez Rosję na listę aresztowanych terrorystów” – zauważył Czubarow.

16:41
04.05.2024

Obrona powietrzna zniszczyła rakietę Ch-59/69

W obwodzie dniepropietrowskim obrona powietrzna zniszczyła kierowany pocisk powietrzny KAR Kh-59/69 – poinformowało Wschodnie Dowództwo Lotnictwa. „O godzinie 16:16 w rejonie dnieprskim obwodu dniepropietrowskiego oddział Dowództwa Lotnictwa Wschodniego zniszczył kierowany pocisk powietrzny KAR Ch-59/69” – czytamy w komunikacie.

16:02
04.05.2024

Są ofiary ostrzału Charkowa

Rosjanie ponownie ostrzelali Charków, powodując ofiary w ludziach. Jak poinformował szef obwodu charkowskiego Oleg Sinegubow — w wyniku ostrzału są ofiary i w związku z tym dalsze szczegóły są ustalane. 

15:37
04.05.2024

Rosja. 15 lat więzienia za antywojenne protesty

Angel Nikołajew został skazany przez sąd w Chabarowsku, za próbę podpalenia punktu poborowego w Rosji na 15 lat więzienia. Za tę i inne formy protestu prokuratura domagała się 18 lat więzienia.

Czytaj więcej

Chciał zaprotestować przeciwko wojnie. Skazano go na 15 lat więzienia
15:22
04.05.2024

Rosjanie zaatakowali Charków - poinformował burmistrz miasta

Burmistrz miasta Igor Terekhow wezwał mieszkańców do pozostania w schronach. Obwód charkowski i miasto Charków są obecnie pod ciągłym ostrzałem wojsk rosyjskich, ludność cywilna cierpi każdego dnia, niszczone są budynki mieszkalne i administracyjne, przedsiębiorstwa, obiekty energetyczne i infrastrukturalne.

14:52
04.05.2024

Rosja umieściła Zełenskiego na liście poszukiwanych

Prezydent Wołodymyr Zełenski został umieszczony na liście poszukiwanych w Rosji. Informacja w tej sprawie pojawiła się w bazie danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Rosji.

14:26
04.05.2024

Francja oszacowała, ilu Rosjan zginęło na Ukrainie

Francja szacuje, że 150 tys. rosyjskich żołnierzy zostało zabitych od czasu rozpoczęcia inwazji na Ukrainę - powiedział minister spraw zagranicznych Stephane Sejourne.

13:41
04.05.2024

Brytyjski wywiad spodziewa się, że rosyjskie straty wzrosną z powodu prowadzonych ataków 

„Jest prawdopodobne, że liczba rosyjskich ofiar ponownie wzrośnie w ciągu najbliższych dwóch miesięcy, w miarę wznawiania operacji ofensywnych na wschodzie Ukrainy. Wynika to z niewielkiego spadku tempa operacji w ciągu ostatnich dwóch miesięcy po zdobyciu Awdijiwki” - informuje wywiad wojskowy Wielkiej Brytanii.

13:22
04.05.2024

Prezydent Gruzji oskarża rząd o „skłonność do ustępstw wobec Rosji" 

Prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili zaostrzyła krytykę rządzącej partii Gruzińskie Marzenie w wywiadzie dla Deutsche Welle bezpośrednio oskarżając rząd o „skłonność do ustępstw wobec Rosji”.

- Staje się coraz bardziej jasne, że to nie tylko „rosyjskie prawo” jest problemem, problemem jest rosyjski rząd - powiedziała.

12:46
04.05.2024

Rosja twierdzi, że powstrzymała atak pociskami ATACMS na Krym

Rosyjskie ministerstwo obrony strwierdziło, że w nocy obrona powietrzna strąciła cztery ukraińskie rakiety.

12:42
04.05.2024

Minister obrony Litwy: NATO nie doceniło zdolności Kremla

Litewski minister obrony Laurinas Kasciunas uważa, że Rosja była w stanie dostosować się do sankcji, a NATO nie doceniło możliwości Kremla.

Ten błąd i niedocenianie, według szefa litewskiego ministerstwa obrony, powstały, ponieważ próbując „zrozumieć wroga — Rosję - Stany Zjednoczone i Europa wyszły z założenia, że zastosowały zachodnie podejście i kryteria w ocenie jej strategii”.

Kasciunas stwierdził również, że 2 proc. PKB na obronność to "tylko dolna granica, która zostanie podniesiona”.

12:20
04.05.2024

Scholz spotka się z szefami rządów państw bałtyckich, aby omówić wsparcie dla Ukrainy

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz odwiedzi 6 maja Litwę i Łotwę, aby omówić m.in. wsparcie dla Ukrainy.

11:30
04.05.2024

Zełenski: Codzienny zamierzony terror Rosji wobec naszych ludzi, miast i wsi można powstrzymać

„Nasi partnerzy dysponują wszystkimi niezbędnymi systemami i bronią, aby umożliwić Ukrainie ochronę życia” - przekazał prezydent Ukrainy.

„Jestem wdzięczny wszystkim przywódcom i państwom, które rozumieją, że szybkie dostarczenie i pełne wdrożenie porozumień chroni nie tylko Ukraińców, ale wszystkie narody, które mogą być celem rosyjskiego terroru” - dodał Zełenski.

10:52
04.05.2024

Ukraina myśli o amerykańskich dronach MQ-9 Reaper

Ukraina jest coraz bardziej zainteresowana pozyskaniem dronów zwiadowczych MQ-9 Reaper ze Stanów Zjednoczonych, przesuwając je na szczyt swojej listy życzeń w ostatnich miesiącach.

Szczegóły: Zainteresowanie tymi dronami wzrosło, gdy Ukraina planuje operacje na lato i szuka nowych sposobów, aby pomóc zidentyfikować rosyjskie cele głęboko za liniami frontu.

Od pierwszych dni wojny, MQ-9 Reaper był priorytetem dla władz w Kijowie. Drony te miały być wykorzystywane do ataków i obserwacji.

Jak informuje Politico, obecnie Ukraińcy chcieliby wykorzystać amerykański sprzęt wyłącznie do obserwacji pozycji wroga.

Stany Zjednoczone wciąż wahają się, czy przekazać Ukrainie drony z powodu obaw, że Rosja mogłaby je zestrzelić.

10:13
04.05.2024

ISW: Głównym celem Rosji na Ukrainie w 2024 r. jest zajęcie obwodów donieckiego i ługańskiego

Analitycy Instytutu Studiów nad Wojną (ISW) uważają, że głównym celem Rosji na Ukrainie w bieżącym roku jest całkowite zajęcie obwodów donieckiego i ługańskiego. Ma o tym świadczyć w szczególności plan operacji ofensywnej, która ma się rozpocząć latem 2024 roku.

W ocenie ukraińskiej armii Rosjanie będą również starać się zając region Zaporoża, jeśli operacja w Donbasie zakończy się sukcesem.

09:52
04.05.2024

Sztab GeneralnyUkrainy : Rosja straciła 473 400 żołnierzy

Rosja straciła 473 400 żołnierzy na Ukrainie od początku inwazji na pełną skalę 24 lutego 2022 r. - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

W ciągu ostatniej doby Rosjanie mieli stracić 1260 żołnierzy.

09:30
04.05.2024

Rosja w nocy zaatakowała Charków. Cztery osoby ranne

09:10
04.05.2024

"NYT": Zachodnia broń trafi na Ukrainę dopiero latem

Amerykańscy urzędnicy powiedzieli dziennikowi „The New York Times”, że dostawa sprzętu wojskowego na Ukrainę może „potrwać miesiące”.

Czytaj więcej

Ukraina nie otrzyma szybko zachodniej broni. Kiedy sprzęt i amunicja trafią na front?
08:42
04.05.2024

MSZ wydaje oświadczenie w sprawie rosyjskich cyberataków

„Polska wyraża pełną solidarność z Niemcami i z Czechami w związku z wrogą kampanią w cyberprzestrzeni prowadzoną przeciwko ich partiom politycznym i instytucjom demokratycznym. Oba państwa publicznie przypisały odpowiedzialność za te działania kontrolowanej przez Federację Rosyjską grupie Advanced Persistent Threat 28” - przekazało Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

08:16
04.05.2024

Rosjanie próbują przebić się przez ukraińską obronę w trzech stron jednocześnie

Wróg próbuje przełamać obronę z trzech stron jednocześnie i kontynuuje próby natarcia w Biłohoriwce — poinformował szef ługańskiej obwodowej administracji wojskowej Artem Łysohor.

07:57
04.05.2024

Zełenski: Ukraina otwarta na rozważenie wymiany jeńców wojennych

- Ukraina jest otwarta na rozważenie wymiany wszystkich jeńców wojennych i omówi ten pomysł na zbliżającym się szczycie pokojowym w Szwajcarii — zapowiedział prezydent Wołodymyr Zełenski 

- Pragniemy dokonać wymiany „wszyscy za wszystkich”. Wszystkie rozsądne kraje popierają tę drogę - dodał.

07:23
04.05.2024

119 starć w ciągu ostatniej doby. 34 ataki Rosjan w rejonie Awdijiwki

O sytuacji na froncie informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

06:46
04.05.2024

Rosjanie studiujący w Finlandii zatrzymani pod zarzutem eksportu towarów podwójnego zastosowania

Trzech Rosjan studiujących w Finlandii zostało zatrzymanych za rzekomy eksport towarów podwójnego zastosowania — przedmiotów, które nadają się do celów wojskowych — informują fińskie media.

Według Yle, troje oskarżonych - dwóch mężczyzn w wieku 25 lat i 18-letnia kobieta - zostało zatrzymanych 30 kwietnia w mieście Kajaani.

06:44
04.05.2024

Siły Powietrzne Ukrainy: W nocy strącono 13 dronów

Ukraińskie jednostki obrony powietrznej zniszczyły wszystkie 13 dronów typu Shahed, które Rosja wystrzeliła w nocy — poinformowały nad ranem ukraińskie Siły Powietrzne.

Rosjanie wystrzelili bezzałogowce z obwodu biełgorodzkiego.

Ukraina została również zaatakowana czterema pociskami kierowanymi ziemia-powietrze. Siły Powietrzne nie podały żadnych informacji na temat wyniku wystrzelenia tych pocisków.

06:40
04.05.2024

Podsumowanie piątkowych wydarzeń

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 800