fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Nie wszystkie wydatki na święto branżowe dają koszty

123RF
Nie wszystkie wydatki poniesione na święto branżowe dają firmie prawo do kosztów podatkowych.

Imprezy firmowe to coraz popularniejszy sposób budowania pozycji i marki. Dla niektórych firm ich organizacja wynika wręcz z wielowiekowej tradycji. I choć tradycja rzecz święta, to nie każda złotówka wydana na jej uświęcenie da korzyść w CIT. Potwierdzają to piątkowe wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Sprawa dotyczyła spółki z branży górniczo-energetycznej. W dwóch wnioskach o interpretacje wyjaśniła, że jest następcą prawnym m.in. kopalń i elektrowni. Firma kultywuje wielowiekowe tradycje i organizuje obchody świąt branżowych. Wśród zaproszonych gości są pracownicy i członkowie załogi na emeryturze, ich rodziny, a także władze lokalne oraz kontrahenci.

Podatniczka uważała, że każdą złotówkę wydaną na organizację takich świąt może zaliczyć do kosztów podatkowych. Taki wydatek przekłada się bowiem na jej kondycję. Tradycja związana z rolą i obecnością świąt w branży górniczej i energetycznej jest bardzo silna. A brak obchodów byłby odebrany jako brak szacunku. Skutkowałoby spadkiem nastrojów i efektywności. W ocenie firmy nie są to też wydatki o charakterze reprezentacyjnym, które przepisy nakazują wyłączyć z kosztów.

Ta argumentacja przekonała fiskusa, ale tylko częściowo. Bo prawo do kosztów uznał w części przypadającej na pracowników i emerytów. Ale odmówił przy wydatkach na zaproszonych gości, uznając je za reprezentację.

Wykładnię fiskusa potwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi. A ostatecznie rację przyznał mu także NSA. Jak zauważył sędzia NSA Bogusław Dauter, w tak otwartych stanach faktycznych jak sporne niełatwo uzyskać interpretację dającą realną ochronę na przyszłość. Trudno bowiem w rzeczywistości „odtworzyć" sytuację opisaną we wniosku. Przykładowo skarżąca w nim wskazywała, że podczas imprez odbywają się rozmowy biznesowe. Akcentowała przedstawianie wyników finansowych, a to nie rozmowy.

Naczelny Sąd Administracyjny w kwestii reprezentacji odwołał się do korzystnego dla firm siódemkowego wyroku z 17 czerwca 2013 r. (II FSK 702/11). Jednak i tak zgodził się, że w spornych sprawach tylko przy wydatkach dotyczących pracowników i emerytów występuje uchwytny związek z przychodem. I choć tradycja rzecz święta, to w pozostałym zakresie się go nie dopatrzył. Wyroki są prawomocne.

Sygnatura akt: II FSK 3955-3956/13

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA