fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lekarze i pielęgniarki

Pielęgniarka z działalnością gospodarczą zapłaci prosty podatek

Fotorzepa, Jakub Ostałowski
Coraz więcej pracowników służby zdrowia zakłada własną działalność gospodarczą. Fiskus potwierdza, że mogą się rozliczać w formie karty.

Umowa zawarta z Narodowym Funduszem Zdrowia nie przeszkadza, by płacić podatek w formie karty – wynika z najnowszej interpretacji. Zaletą jest niska stawka, niezależna od uzyskiwanych dochodów, oraz uproszczone formalności.

Z pytaniem zwróciła się pielęgniarka, która w styczniu 2019 r. założyła działalność gospodarczą w zakresie ochrony życia ludzkiego. Od marca realizuje świadczenia w ramach umowy zawartej bezpośrednio z NFZ. Swoje usługi świadczy w szkołach w miesięcznym wymiarze ok. 170 godz. Są to m.in. badania przesiewowe bilansowe, postępowanie poprzesiewowe, fluoryzacja, promocja zdrowia i edukacja zdrowotna oraz udzielanie pomocy przedlekarskiej.

Zapytała fiskusa, czy prawidłowo wybrała rozliczenie w formie karty podatkowej. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że tak. Przypomniał, że zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o ryczałcie osoby fizyczne mogą opłacać podatek w formie karty. W myśl art. 23 ustawy kartę mogą płacić podatnicy prowadzący działalność w wolnych zawodach, polegającą na świadczeniu usług ochrony zdrowia. Dotyczy to m.in. lekarzy, lekarzy stomatologów, położnych i pielęgniarek. Formę opodatkowania można zmienić do 20 stycznia roku podatkowego.

„Bez znaczenia jest fakt, że usługi świadczone na rzecz osób fizycznych będą finansowane na podstawie umowy podpisanej z NFZ" – napisał dyrektor KIS.

Nr interpretacji: 0115-KDIT3.4011 .91.2019.1.PSZ

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA