Pielęgniarki mogą płacić prosty podatek

Umowa zawarta z Narodowym Funduszem Zdrowia nie przeszkadza wybrać rozliczenia w formie karty. Zaletą jest niska stawka i mało formalności.

Aktualizacja: 01.01.2019 20:14 Publikacja: 01.01.2019 17:28

Pielęgniarki mogą płacić prosty podatek

Foto: Fotorzepa/Marian Zubrzycki

Coraz więcej pielęgniarek prowadzi samodzielną działalność gospodarczą. Skarbówka się zgadza, by wybrały uproszczone rozliczenie.

– Interpretacje podatkowe pokazują nowy istotny trend. Dla pielęgniarek atrakcyjną formą rozliczenia jest karta podatkowa. Jej zaletą są uproszczone formalności oraz niska stawka – mówi doradca podatkowy Andrzej Sadowski.

Przykład? Najnowsza interpretacja w sprawie pielęgniarki (nr 0115-KDIT3.4011. 501.2018.1.DP), która prowadzi samodzielną działalność gospodarczą (PKD 86.90.C), polegającą na świadczeniu usług dla osób fizycznych na podstawie umowy zawartej z Narodowym Funduszem Zdrowia. Dotychczas była opodatkowana na zasadach ogólnych, czyli płaciła PIT według stawek 18 i 32 proc. Zapytała, czy od 1 stycznia 2019 r. może zmienić formę rozliczenia na kartę podatkową.

Dla wolnych zawodów

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził. Przypomniał, że zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o ryczałcie osoby fizyczne mogą opłacać podatek w formie karty. W myśl art. 23 ustawy kartę mogą płacić podatnicy prowadzący działalność w wolnych zawodach, polegającą na świadczeniu usług ochrony zdrowia. Dotyczy to m.in. lekarzy, lekarzy stomatologów, położnych i pielęgniarek.

– Nie ma znaczenia, że usługi świadczone na rzecz osób fizycznych (pacjentów) finansowane będą na podstawie umowy podpisanej z Narodowym Funduszem Zdrowia – uznał dyrektor KIS.

Wyjaśnił, że NFZ – w celu zapewnienia ubezpieczonym świadczeń określonych ustawą – gromadzi środki finansowe, zarządza nimi oraz zawiera umowy ze świadczeniodawcami. Fundusz pełni więc jedynie funkcję pośrednika między pacjentami a świadczeniodawcami w procesie zawierania umów o udzielanie świadczeń zdrowotnych. Zapewnia środki na ich finansowanie, które gromadzi z pieniędzy pacjentów.

Podobnych interpretacji jest więcej (m.in. nr 0115-KDIT3.4011. 510.2018.1.WM, czy nr 0115-KDIT3.4011. 513.2018.1.WM). Fiskus jednolicie potwierdza w nich, że fakt, iż usługi na rzecz osób fizycznych finansowane będą na podstawie umowy podpisanej przez pielęgniarkę z NFZ, nie wyklucza wyboru karty podatkowej.

Jeszcze dwa lata temu stanowisko fiskusa było niekorzystne. W interpretacji z maja 2016 r. (nr ILPB1/4511-1-234/16-4/IM) Izba Skarbowa nie zgodziła się na opłacanie karty przez lekarza, który zawarł umowę z przychodnią na świadczenie usług leczniczych na rzecz osób ubezpieczonych w NFZ. Fiskus uzasadniał, że lekarz nie ma prawa do karty, ponieważ wykonuje działalność na rzecz osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej.

Wniosek do 20 stycznia

Osoby zainteresowane kartą powinny jednak spełnić określone warunki. Przede wszystkim złożyć wniosek o zastosowanie opodatkowania w tej formie.

Służy do tego druk PIT-16. Na ich wniosek naczelnik urzędu skarbowego wydaje decyzję ustalającą wysokość karty odrębnie na każdy rok.

Zainteresowany nie może korzystać z usług osób niezatrudnionych przez siebie na podstawie umowy o pracę ani z usług innych przedsiębiorstw i zakładów, chyba że chodzi o usługi specjalistyczne. Nie może też prowadzić innej działalności gospodarczej, a jego małżonek – działalności tego samego rodzaju.

Pielęgniarki, które chcą zmienić zasady rozliczenia i w 2019 r. przejść na kartę, nie mają jednak zbyt wiele czasu.

Wniosek o zastosowanie tej formy opodatkowania powinny złożyć właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do 20 stycznia. Jeżeli dopiero planują działalność gospodarczą, wniosek o rozliczenie kartą powinny złożyć przed jej rozpoczęciem. Jeżeli zaś podatnik w poprzednim roku płacił kartę i do 20 stycznia nie dokonał wyboru innej formy opodatkowania, skarbówka uznaje, że nadal rozlicza się w ten sam sposób.

Andrzej Sadowski wskazuje, że zainteresowani kartą powinni pamiętać, że podatek płaci się w formie uproszczonej, niezależnie od wysokości dochodów. Nie można odliczyć kosztów uzyskania przychodów.

– Nie można też skorzystać z preferencji, które przysługują tylko przy rozliczeniu na zasadach ogólnych, np. z ulgi prorodzinnej ani z rozliczenia wspólnie z małżonkiem czy samotnie wychowywanym dzieckiem – mówi.

Interpretacje dotyczące karty to niejedyna dobra wiadomość dla pielęgniarek.

Fiskus nie chce już od nich podatku za szkolenia opłacone przez samorząd zawodowy. W interpretacjach (m.in. nr 0115-KDIT2-2.4011.396.2018. 1.ENB0113-KDIPT 2-3.4011. 357.2018. 2.PR) uznaje, że izby pielęgniarskie nie muszą im wystawiać informacji PIT-8C. To zmiana stanowiska. Jeszcze w 2017 r. skarbówka twierdziła, że pielęgniarki muszą płacić PIT od szkoleń, nawet gdy są one finansowane ze składek członkowskich.

Coraz więcej pielęgniarek prowadzi samodzielną działalność gospodarczą. Skarbówka się zgadza, by wybrały uproszczone rozliczenie.

– Interpretacje podatkowe pokazują nowy istotny trend. Dla pielęgniarek atrakcyjną formą rozliczenia jest karta podatkowa. Jej zaletą są uproszczone formalności oraz niska stawka – mówi doradca podatkowy Andrzej Sadowski.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Droga konieczna dla wygody sąsiada? Ważny wyrok SN ws. służebności
Sądy i trybunały
Emilia Szmydt: Czuję się trochę sparaliżowana i przerażona
Zawody prawnicze
Szef palestry pisze do Bodnara o poważnym problemie dla adwokatów i obywateli
Sądy i trybunały
Jest opinia Komisji Weneckiej ws. jednego z kluczowych projektów resortu Bodnara
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Prawo dla Ciebie
Jest wniosek o Trybunał Stanu dla szefa KRRiT Macieja Świrskiego